reklama

Nízké ceny ropy jdou proti klimatu

Čtěte více: ropa | energetika | změny klimatu
  • Nízké ceny ropy podporují firmy i spotřebitele k většímu využívání fosilních paliv. Dosažení závazků jednotlivých států na snižování emisí je proto v nedohlednu. A to i přesto, že cena energie z obnovitelných zdrojů klesá.
Martin Janíčko, ekonom Moody's Analytics Martin Janíčko, ekonom Moody's Analytics Foto: archiv HN

Ačkoli se může zdát, že nízké ceny ropy nemají momentálně kromě zemí OPEC a jim podobných států žádné oběti, ještě jedna by se vedle Saúdské Arábie a Ruska našla: naše klima.

Souvislost je logická a intuitivní. Při nízkých cenách fosilních paliv není i přes vysoké zdanění snadné přesvědčit firmy a spotřebitele, aby je nevyužívali. Také proto jsme mohli v uplynulých dvou letech vidět růst emise oxidu uhličitého v zemi, u níž se Energiewende, tedy "energetický přechod" na obnovitelné zdroje, skloňuje ve všech pádech, a sice v Německu. Nepomáhá ani to, že poslední dobou cena energií z obnovitelných zdrojů klesá. Jsme pak svědky paradoxu, v němž se státy dovážející ropu těší z nižších nákladů průmyslu a dopravy, ale jejich cíle na snižování emisí jsou v nedohlednu.

Pokud se cena ropy udrží ještě nějakou dobu pod 75 dolary za barel a Francie navíc do roku 2025 uzavře téměř třetinu ze svých 58 jaderných reaktorů, jak plánuje, můžeme si o dodržování klimatické dohody nechat jenom zdát. A to i bez přičinění Donalda Trumpa, jenž prosadil, že USA od takzvané Pařížské dohody odstoupí. V nadcházejících letech tak budeme pravděpodobně svědky zvyšující se regulace spotřeby fosilních paliv, včetně jejich rostoucího zdanění.

Martin Janíčko
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Brabec: Jednou z největších chyb Česka byla privatizace vodovodů. Voda je věc státu, její cenu by měl hlídat úřad jako v Izraeli

Bitcoin se v srpnu nejspíš rozštěpí na dvě měny. Další rozkol se čeká v listopadu

Rozpadlé koalici lidovců a Starostů by pro vstup do sněmovny chybělo půl procenta, Okamura posiluje, ukázal průzkum Median

Libye dostane od EU 46 milionů eur na posílení ochrany hranic. Italské lodě jí pomohou v boji proti pašerákům lidí

Bude po volbách někdo spolupracovat s Okamurou? Místopředseda hnutí ANO Brabec to nevylučuje

reklama