reklama

Náš obor si nemůže dovolit přicházet o ženy

  • Jsem si jistý, že jakákoliv různorodost, tedy i ta genderová, prospívá jak jednotlivým týmům, tak celé IT firmě, ve které pracuji, říká Radovan Musil, ředitel vývojového centra Red Hat v Brně.
  • Domnívá se, že nedostatek žen v IT je daný nastavením či přímo předsudky ve společnosti.
jarvis_5968f088498e6104b977b0e0.jpeg Radovan Musil, ředitel vývojového centra Red Hat v Brně Foto: Archiv Radovan Musil

Za více než 25 let v IT oboru jsem se setkal s inspirativními ženami, a to včetně několika mých přímých nadřízených. Bohužel jsou v tomto odvětví ženy v menšině a stejně tomu je i v naší společnosti, kde zaměstnáváme 15 procent žen. Jsem si jistý, že jakákoliv různorodost prospívá jak jednotlivým týmům, tak celé firmě.

Rád vzpomínám na svého vysokoškolského profesora Honzíka, který se nedostatkem dívek v IT zabýval v době, kdy velké společnosti ještě nevěděly, že nějaké ženy mají, natož že jich je málo.

Předpoklady studijního i profesního úspěchu v oboru mají muži i ženy stejné. Je smutné, o kolik talentů jsme přišli a neustále přicházíme tím, že ženy neuvažují o práci či studium v této oblasti. Spousta z nich s těmi pravými předpoklady pro práci v IT místo toho pracuje jinde.

IT je přitom obor, kde se dá dobře balancovat mezi soukromým a pracovním životem. Příkladem může být manželský pár, který ve společnosti zaměstnáváme. Když přišlo na svět jejich první dítě, vymysleli jsme pro novopečené rodiče režim sdíleného pracovního místa. Manželé se tak střídají nejen v péči o dítě, ale i v práci na zajímavých projektech. Navíc stíhají organizovat soutěže pro studenty a plno dalších aktivit.

Domnívám se, že nedostatek žen v IT je daný nastavením či přímo předsudky ve společnosti. Slýchám rodiče, kteří říkají, že sice nevědí, co bude jejich dcerka za 20 let dělat, ale určitě z ní nebude ajťačka.

Náš obor si přitom nemůže dovolit přicházet o desítky procent talentovaných lidí jen proto, že vládnou předsudky a občas někdo na střední škole prohlásí, že IT není pro holky.

Proto spolupracujeme se studenty, kteří budou absolvovat za dva, tři, nebo i sedm let. Už během studia dáváme příležitost pracovat na reálných projektech a získávat zkušenosti z praxe. Aktuálně spolupracujeme se zhruba dvěma sty studenty.

Podpořit diverzitu v IT je ale třeba mnohem dřív než na vysokých školách. Tou poslední možností, jak přitáhnout do oboru více žen, je na středních školách. Snažíme se středoškolské studentky motivovat k tomu, aby se rozhodly jít studovat technické obory.

Pro vývojáře jsou při volbě zaměstnavatele důležité tři hlavní motivátory. Za prvé je to možnost pracovat na špičkových technologiích a mít na jejich rozvoj vliv. Důležité je pro ně také příležitost pracovat s těmi nejlepšími lidmi v oboru, od kterých se mohou něco naučit. Všímají si, jak se k nim daná společnost chová. Jestli jim věří, dává jim svobodu, respektuje je, je transparentní v rozhodování a jestli je do rozhodování začleňuje. Chtějí mít vliv na rozvoj firmy a chtějí být vyslyšeni. V tom není mezi muži a ženami žádný rozdíl.

Radovan Musil
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Brabec: Jednou z největších chyb Česka byla privatizace vodovodů. Voda je věc státu, její cenu by měl hlídat úřad jako v Izraeli

Bitcoin se v srpnu nejspíš rozštěpí na dvě měny. Další rozkol se čeká v listopadu

Rozpadlé koalici lidovců a Starostů by pro vstup do sněmovny chybělo půl procenta, Okamura posiluje, ukázal průzkum Median

Libye dostane od EU 46 milionů eur na posílení ochrany hranic. Italské lodě jí pomohou v boji proti pašerákům lidí

Bude po volbách někdo spolupracovat s Okamurou? Místopředseda hnutí ANO Brabec to nevylučuje

reklama