reklama

Home Credit ze skupiny PPF opět ožívá v Rusku, spouští tam nový e-shop s domácími spotřebiči

  • Splátková společnost Home Credit spouští v Rusku nový internetový obchod.
  • Kromě domácích spotřebičů a elektroniky bude v budoucnu prodávat také nábytek nebo kožichy.
  • Firma Petra Kellnera se v Rusku zase dostává z krize.
jarvis_57b5f392498e0b057fb73881.jpeg Sídlo PPF v pražských Dejvicích. Foto: HN - Lukáš Bíba

Těžké časy na ruském trhu jsou pro Home Credit možná minulostí. Česká splátková společnost opět ožila a nyní se rozhodla v Rusku spustit svůj vlastní internetový obchod.

E-shop bude zpočátku prodávat na splátky domácí spotřebiče a elektroniku. V budoucnu chce ovšem rozšířit svůj sortiment o nábytek nebo kožichy, které jsou v Rusku velmi populární.

Home Credit, jenž patří do investiční skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, nyní spolupracuje s třemi internetovými prodejci − Eldoradem, Eurosetem a Technoparkem. Do dvou týdnů pak prostřednictvím e-shopu budou moci své zboží prodávat i další obchodníci.

17 miliard

korun poskytl v Rusku Home Credit na nových úvěrech v letošním prvním čtvrtletí. Je to o polovinu více než na začátku roku 2016.

Eldorado přitom Kellner vlastnil od roku 2008. O šest let později prodal pětinový podíl Jiřímu Šmejcovi a jeho skupině EMMA Capital. Loni v prosinci však oba Češi své podíly v druhém největším prodejci elektroniky v Rusku prodali tamní investiční firmě Safmar.

Zástupci Home Creditu odhadují, že nový e-shop se na celkovém objemu úvěrů na ruském trhu bude do roka podílet až patnácti procenty.

"Home Credit je pravděpodobně první bankou, která v Rusku spustí svou vlastní obchodní platformu pro prodej zboží," řekl serveru Vedomosti Jurij Gribanov, generální ředitel společnosti Frank RG, která se zabývá analýzou ruského finančního trhu.

Rozjezd nového byznysu Home Creditu ukazuje, že se poskytovateli spotřebitelských úvěrů v Rusku opět začíná dařit. V prvním čtvrtletí letošního roku poskytla firma na nových půjčkách téměř 17 miliard korun. To je o 56 procent více než ve stejném období loni. Podle lidí z PPF by navíc čísla za druhý kvartál měla být ještě lepší a objem úvěrů by mohl vyšplhat na předkrizovou úroveň.

Home Credit přitom v posledních letech v Rusku spíše ztrácel. Nízké ceny ropy a slabý rubl se promítly do zvýšeného počtu nesplácených úvěrů. Ztráty donutily společnost k uzavření několika tisíc prodejních míst a propuštění přibližně 10 tisíc zaměstnanců. Situaci se však loni díky úsporným opatřením podařilo zlepšit a firma se opět dostala do kladných čísel.

Home Credit není jedinou podnikatelskou aktivitou Petra Kellnera na ruském trhu. PPF tam podniká také v zemědělství, pojišťovnictví nebo realitách. Kromě kancelářského centra Metropolis v Moskvě vlastní rovněž největší obchodní centrum v Rjazani, městě uprostřed evropské části Ruské federace.

Nejbohatší Čech je navíc druhým největším akcionářem v tamní společnosti Polymetal. Za svůj 13procentní podíl v těžaři zlata a stříbra získal v květnu na dividendách zhruba 260 milionů korun.

Jan Prokeš
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Brabec: Jednou z největších chyb Česka byla privatizace vodovodů. Voda je věc státu, její cenu by měl hlídat úřad jako v Izraeli

Bitcoin se v srpnu nejspíš rozštěpí na dvě měny. Další rozkol se čeká v listopadu

Rozpadlé koalici lidovců a Starostů by pro vstup do sněmovny chybělo půl procenta, Okamura posiluje, ukázal průzkum Median

Libye dostane od EU 46 milionů eur na posílení ochrany hranic. Italské lodě jí pomohou v boji proti pašerákům lidí

Bude po volbách někdo spolupracovat s Okamurou? Místopředseda hnutí ANO Brabec to nevylučuje

reklama