Nabídka ropy na světovém trhu se v červnu zvýšila, nad očekávání více produkují signatáři dohody o snížení produkce, tedy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a několik dalších zemí. Dodržování dohody bylo v červnu nejhorší za šest měsíců. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu to ve čtvrtek uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Zatímco v květnu byla dohoda dodržována z 95 procent, v červnu to bylo jen ze 78 procent. Striktní omezení produkce v Saúdské Arábii, Kuvajtu, Kataru a Angole vyvážil růst těžby nad určený strop v Alžírsku, Ekvádoru, Gabunu, Iráku, Spojených arabských emirátech a Venezuele.

IEA poznamenala, že nyní se každý měsíc stane něco, co sníží důvěru v pokrok na cestě k rovnováze na světovém trhu. V červnu byly takové důvody dva: prudký nárůst těžby v Libyi a Nigérii a rovněž fakt, že morálka států podepsaných pod dohodou byla nejhorší za půl roku.

OPEC a některé nečlenské státy včetně Ruska se dohodly, že do března příštího roku omezí těžbu ropy asi o 1,8 milionu barelů denně, aby zmírnily nadbytek suroviny na trhu. K němu přispívá i růst těžby v USA. Dohoda se nevztahuje na členskou Libyi a Nigérii, na jejichž produkci se podepsaly dlouhé roky nepokojů. Těžba v obou státech se v posledních měsících zvýšila celkově o 700 000 barelů denně, což je pro jejich partnery, kteří ji dobrovolně omezují o 1,2 milionu barelů denně, velmi frustrující.

Díky omezení těžby se ceny ropy na světovém trhu stabilizovaly na úrovni 45 až 50 dolarů za barel, v posledních týdnech se ale dostaly pod nový prodejní tlak jak kvůli růstu těžby v USA, tak kvůli tomu, že zásoby ropy ve světě nejeví známky poklesu z rekordních více než tří miliard barelů. Nicméně IEA soudí, že silný růst poptávky ve druhé polovině tohoto roku a v roce příštím by měl posun trhu k rovnováze urychlit.

Agentura předpokládá, že letos i v příštím roce se poptávka zvýší o 1,4 milionu barelů denně. Zásoby ropy v průmyslově vyspělých zemích byly v květnu o 266 milionů barelů nad pětiletým průměrem, zatímco v dubnu to bylo 300 milionů. Předběžné údaje pak naznačují, že v červnu nastal další pokles, i když nepatrný.

I když někteří producenti mimo OPEC, například USA, Kanada a Brazílie, těžbu ropy zvyšují, nedávný pokles cen ropy by je mohl přinutit ke změně této strategie.