Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zrušil výběrové řízení na firmu, která měla Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dodat systém pro měření rychlosti na vybraných úsecích dálnic. ŘSD také nesmí podepsat smlouvu s vítězem tendru, vyplývá z webu ÚOHS. Rozhodnutí je pravomocné. ŘSD rozhodnutí úřadu respektuje a chystá se vyhlásit novou soutěž s upravenými podmínkami.

ŘSD vypsalo zakázku s předpokládanou cenou 25 milionů korun letos v lednu. Podle úřadu při stanovení podmínek tendru vytvořilo překážky hospodářské soutěže a porušilo zásadu zákazu diskriminace.

Stanovené parametry odpovídaly pouze parametrům routeru Cisco, který tím byl zvýhodněn před ostatními.

ÚOHS se případem zabýval na základě podnětu společnosti MOVYS.

Obsahem zakázky je dodávka pěti sad pro měření úsekové rychlosti v lokalitách probíhající dálniční rekonstrukce, včetně instalace, zprovoznění, servisu a demontáže.

"V tuto chvíli finalizujeme upravenou zadávací dokumentaci, tak aby vyhovovala všem požadavkům a námitkám Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. V horizontu několika týdnů tu soutěž vyhlásíme znovu," řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Do doby, než bude moci ředitelství podepsat smlouvu na úsekové radary, hledá dočasné záložní řešení. "Ale o tom budeme dopředu informovat," dodal mluvčí.

Doplnil, že cílem ŘSD je začít s měřením na dalších úsecích co nejdříve kvůli lepší plynulosti dopravy.

Jde o systém, který bude automaticky zaznamenávat projíždějící vozidla na dvou definovaných řezech, instalovaný na stávajících mýtných branách nebo mobilních konstrukcích a vypočítávat jejich okamžitou a úsekovou rychlost.

V současnosti ŘSD měří rychlost zatím na prvním úseku mezi Psáři a Souticemi. Během roku se počet kontrolovaných míst měl rozrůst na pět v souvislosti s tím, jak se ŘSD podaří vysoutěžit nová měřicí zařízení.

Ministerstvo dopravy počítalo s umístěním těchto zařízení mimo jiné na uzavírkách na D1 u Jihlavy, Velkého Meziříčí a Humpolce.

Na úseku kolem Jihlavy měla policie začít s měřením rychlosti už v červnu. "Město řeší přestupky a následné úkony. Městu také zůstávají veškeré peníze vybrané z pokut," řekla náměstkyně jihlavského primátora Jana Mayerová.

Měření funguje tak, že kamera vyfotí a zaznamená čas vjezdu auta na měřený úsek. Další záznam pořídí druhá kamera při výjezdu auta. Z ujeté vzdálenosti pak vypočítá průměrnou rychlost. Pokutu za překročení rychlosti v měřeném úseku stanovilo ministerstvo dopravy jednotně na 1000 korun.

Od 1. července by se jí nově neměli vyhnout ani zahraniční provinilci. Česká republika by se totiž měla zapojit do registru členských států Evropské unie. Jihlavskému deníku to řekl Ján Tinka, vedoucí odboru dopravy jihlavského magistrátu.