reklama

Lidovci, zůstaňte ve sněmovně, prosím

Čtěte více: KDU-ČSL | STAN | volby | sněmovna | koalice
  • Lidovci se Starosty jistotu desetiprocentního zisku zdaleka nemají.
  • Touha po riskování má končit tam, kde začíná odpovědnost za půl milionu hlasů.
  • A pokud nechtějí jednobarevnou vládu Andreje Babiše, ať přihlásí do voleb jen lidoveckou kandidátku s podporou Starostů.
Komentátor HN David Klimeš. Komentátor HN David Klimeš. Foto: HN - Matej Slávik

Touto dobou mělo mít spojenectví lidovců a Starostů už pohodlně přes deset procent podpory. Volební koalice je schválena, o jejich sňatku a ambicích se mluví v médiích v jednom kuse několik měsíců a lidé už i ohluchli z klipu Filipa Renče. A nic.

Většina průzkumů veřejného mínění nedává spojenectví zatím šanci přehoupnout se přes deset procent, jež potřebuje koalice dvou stran. Někteří příznivci Starostů si dokonce myslí, že hnutí stále spolupracuje s TOP 09 (!).

ČSSD, lidovci a TOP 09 slibují euro, ODS je proti

Aby bylo jasno: stále není vůbec vyloučeno, že se vše zadaří a lidovci se Starosty budou mít jeden z nejsilnějších poslaneckých klubů. Ale aby jejich odvaha nebyla jen hloupým riskem, je potřeba mít alespoň trochu jistoty. A tou rozhodně lidovci nyní nedisponují.

V této chvíli navíc nejde už jen o samotné lidovce. Pokud jejich zhruba půl milionu hlasů nezíská ani jedno křeslo ve sněmovně, tak se propadlé lidovecké mandáty přerozdělí mezi velké strany. V takovém případě přitom hnutí ANO sahá podle některých průzkumů po sněmovní většině. Pokud by lidovci zcela zbytečně vyklidili pole, bylo by pro Andreje Babiše zase o něco reálnější se pokusit o jednobarevnou vládu.

Pozdě pak bude na lkaní lidovců, že místo toho, aby v Babišově vládě získali vicepremiérský post, tak mu jen dopomohli k jednobarevné vládě. A hlavně to bude špatné pro náš politický systém. Ať už Babiše máme rádi, či ne, naše vlády jsou nastaveny na koalice dvou tří stran. A nyní by tu najednou vládla jedna strana, kterou by nepodporovalo o moc více než jen třetina voličů.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé.

Děkujeme za vaši přízeň.

Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá.
Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Předplatit

David Klimeš
Přeposlat
Diskuse

Živě: Kalousek oznámil odchod z čela TOP 09. Na sněmu nebude obhajovat funkci

Piráti pro všechny případy připravili seznam ministerstev, o která stojí: Zajímá je hlavně průmysl, ale i finance nebo školství

Zeman ví, že Babiš je jediný politik, který ho může ohrozit. Jeho vládu jmenuje až poté, co ANO rozhodne, koho podpoří v boji o Hrad

Proti řidiči v Plzni zakročili se zbraní v ruce a v civilu šéfové zásahové jednotky. Jeden z nich loni získal medaili za příkladnou práci

Facebook na Slovensku testuje zásadní změnu, ukazuje pouze příspěvky přátel a reklamu

reklama