reklama

Zeman podepíše demisi Valachové, nástupce jmenuje ve středu. Politik si musí stát za svým rozhodnutím, řekla ministryně

  • Prezident republiky Miloš Zeman podepíše demisi ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD).
  • Prezident s přijetím demise otálel a ministryni řekl, ať si své rozhodnutí promyslí.
  • Valachová si ale za svou demisí stojí, v úterý by se měl prezident setkat s jejím nástupcem a jmenovat ho do funkce ve středu.
jarvis_59304341498ef510980bc3c5.jpeg Ministryně školství Kateřina Valachová. Foto: ČTK

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) navzdory opačnému názoru prezidenta trvá na své demisi. Ten jí v odstoupení nehodlá bránit a slíbil, že demisi podepíše. S nástupcem Valachové, kterým bude patrně její dosavadní náměstek Stanislav Štěch, se setká v úterý a jmenovat do funkce by jej měl ve středu.

"Na demisi trvám, nestahuji ji, demise platí. Prezident mě nepřemlouval, ale zrekapituloval svou výzvu k přemýšlení," řekla odstupující ministryně novinářům po setkání s hlavou státu. "Pokud se člověk rozhodne přijmout politické rozhodnutí, i když to lidsky i profesně bolí, tak by si za ním měl stát," dodala Valachová.

Prezident Miloš Zeman již dříve oznámil, že pokud si demisi ministryně nerozmyslí, odvolá ji a ve středu jmenuje jejího nástupce a současného náměstka Stanislava Štecha.

Valachová se rozhodla opustit vládu kvůli kauze dotací pro sport, kterou řeší policie. Původně chtěla odejít k 31. květnu. Zeman naléhal, aby si svůj odchod rozmyslela, dal jí čas do 10. června, kdy se vrátil z cesty do Vietnamu a Kazachstánu. Pak ale přijetí demise znovu odložil a chtěl ji řešit až po návratu z Jihočeského kraje.

V dotační kauze figuruje bývalá náměstkyně Valachové Simona Kratochvílová. Je podezřelá z toho, že se domlouvala se šéfem fotbalového svazu Miroslavem Peltou na rozdělování investičních dotací.

pšt, dom
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Infografika: Čeští učitelé mají nejnižší platy v EU. K nejmenším patří i výdaje na školy

Google dostal rekordní pokutu 2,42 miliardy eur od Evropské komise. IT gigant odmítá, že by zneužíval své dominance na trhu

Česko může mít poprvé od pádu komunismu vládu jedné strany. ANO by prospělo propadnutí hlasů voličů lidovců či TOP 09

Uber se může vrátit do Brna. Vrchní soud zrušil předběžné opatření, které alternativní taxislužbu zakazovalo

Chorvatský obr Agrokor kvůli dluhům rozprodává majetek. Oslovit může i české firmy

reklama