reklama

Kvůli ČNB budou muset zvýšit rezervy hlavně Komerční banka a UniCredit, tvrdí agentura Moody’s

Čtěte více: Moody´s | rezerva | ČNB | bankovnictví
  • Kapitál českých bank je už nyní silný, tvrdí ratingová agentura Moody’s. Snadno schopny splnit nové kapitálové požadavky jsou podle agentury Moneta Money Bank Česká spořitelna, Raiffeisenbank a ČSOB.
  • Zvýšení rezerv se dotkne Komerční banky a UniCredit Bank.
  • Opatření ČNB podle agentury prospěje ratingu českých bank.
Moody’s: Zvýšení rezerv ČNB je pro ratingy bank příznivé Moody’s: Zvýšení rezerv ČNB je pro ratingy bank příznivé Foto: HN - Václav Vašků

Zvýšení tzv. rezerv na ochranu úvěrového trhu, které minulý týden oznámila Česká národní banka, bude pro úvěrové ratingy českých bank celkově příznivé. V období vysokého růstu úvěrů jim to zachová silnou kapitálovou základnu. Uvedla to v pondělí mezinárodní ratingová agentura Moody’s. Podle ní budou muset na tento krok reagovat posílením rezerv hlavně Komerční banka a česká dceřiná banka italské UniCredit.

Kapitál českých bank, které Moody’s sleduje, je už nyní silný. Snadno schopny splnit nové kapitálové požadavky jsou podle agentury Moneta Money Bank Česká spořitelna, Raiffeisenbank a ČSOB.

Zvýšení rezerv se dotkne Komerční banky a UniCredit Bank, které budou muset své rezervy zvýšit. Obě banky by kvůli tomu mohly dál snížit výplaty dividend, omezit objem rizikových aktiv nebo přistoupit k dodatečnému navýšení kapitálu, uvedla Moody’s.

ČNB zvýšila rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky a další finanční instituce na jedno procento z 0,5 procenta. Jako důvod uvedla pokračování rychlého růstu úvěrů a potřebu tvorby rezerv pro horší časy. Guvernér ČNB Jiří Rusnok upozornil, že naprostá většina českých bank navýšení rezerv již splňuje a že toto rozhodnutí zřejmě nepovede k omezení nabídky úvěrů.

Ředitel odboru finanční stability ČNB Jan Frait sdělil, že v případě pokračování rychlého růstu úvěrů, uvolňování podmínek pro jejich poskytování nebo dalšího nárůstu cen nemovitostí je připravena centrální banka sazbu dále zvyšovat.

ČTK, dap
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Infografika: Čeští učitelé mají nejnižší platy v EU. K nejmenším patří i výdaje na školy

Google dostal rekordní pokutu 2,42 miliardy eur od Evropské komise. IT gigant odmítá, že by zneužíval své dominance na trhu

Česko může mít poprvé od pádu komunismu vládu jedné strany. ANO by prospělo propadnutí hlasů voličů lidovců či TOP 09

Uber se může vrátit do Brna. Vrchní soud zrušil předběžné opatření, které alternativní taxislužbu zakazovalo

Chorvatský obr Agrokor kvůli dluhům rozprodává majetek. Oslovit může i české firmy

reklama