Bahrajn, Saúdská Arábie, Egypt a Spojené arabské emiráty oznámily, že přerušují diplomatické styky s Katarem. S touto zemí Perského zálivu přerušily i letecké a námořní spojení. Jako důvod uvedly, že Katar podporuje teroristické organizace a destabilizuje bezpečnost v regionu. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. K přerušení diplomatických styků se připojila i mezinárodně uznávaná jemenská vláda, která Katar obvinila, že spolupracuje s jejími nepřáteli z řad šíitských povstalců.

Bahrajnská vláda v prohlášení svůj krok zdůvodnila mimo jiné tím, že Katar podporuje teroristické aktivity a financuje skupiny napojené na Írán. Bahrajnské úřady rovněž přerušily letecké a námořní spojení s Katarem a vyzvaly své občany v Kataru, aby ho do 14 dnů opustily. Podobné kroky oznámila i Saúdská Arábie, Egypt a Spojené arabské emiráty.

Bahrajnské ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že stáhne své diplomaty z Kataru do 48 hodin. Vyzvalo rovněž katarské diplomaty, aby opustili do dvou dnů Bahrajn.

Jemen rovněž uvedl, že podporuje rozhodnutí koalice vedené Saúdskou Arábií, která usiluje více než dva roky o vyhnání šíitských rebelů z jemenské metropole Saná, vyloučit Katar z koaličních řad. Katar se na válečném tažení proti šíitským rebelům v Jemenu podílel od března 2015.

V Jemenu proti sobě bojují šíitští povstalci, podporovaní Íránem, a jemenská vláda, kterou podporuje koalice arabských zemí v čele se Saúdskou Arábií. Rebelové v roce 2014 obsadili jemenskou metropoli Saná a pak postupovali do dalších částí země. Vládě se s pomocí koalice podařilo šíity vytlačit z oblastí na jihu, Saná je ale stále v jejich rukou. Dosavadní mírové pokusy včetně několika příměří byly neúspěšné. Konflikt si vyžádal již více než 10 tisíc obětí.

Mezi Katarem a dalšími státy regionu panují dlouhodobě neshody. Minulý týden se katarská vláda snažila vyvracet, že tomu tak není. Učinila tak poté, co se na stránkách katarské oficiální tiskové agentury objevila údajná prohlášení vládnoucího katarského emíra šajcha Tamima bin Hamada, který v nich měl podporovat palestinské radikální hnutí Hamás a libanonské radikální hnutí Hizballáh. Katar tvrdil, že stránky jeho tiskové agentury napadli hackeři.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson neočekává, že by rozhodnutí některých států Perského zálivu přerušit vztahy s Katarem ovlivnilo boj proti terorismu. "Neočekávám, že toto bude mít zásadní dopad - pokud to bude mít vůbec nějaký dopad - na jednotný boj proti terorismu v oblasti či ve světovém měřítku," řekl Tillerson novinářům v Sydney po setkání amerických a australských ministrů zahraničí a obrany. Šéf diplomacie Spojených států ale zároveň vyzval zainteresované země, aby spolu zahájily jednání a vyřešily své spory. USA jsou podle něj připraveny při řešení konfliktu pomoci.

Země, kterých se diplomatický spor týká, hrají důležitou roli pro americkou armádu v jejím boji proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) v Sýrii a Iráku. V Bahrajnu má základnu americká pátá flotila, která hlídkuje v mořích v oblasti Blízkého východu. V jejím rámci od loňského června operuje v Perském zálivu také letadlová loď George H. W. Bush.

Katar je blízkým spojencem USA v regionu, na armádní základně v Kataru působí 10 tisíc amerických vojáků. Egypt a další arabské státy ale Katar dlouhodobě obviňují, že podporuje islamistické skupiny, jako například Muslimské bratrstvo či palestinský Hamás. Několik zemí Perského zálivu kvůli obavám z podpory islamistů ze strany Kataru odvolalo své velvyslance z Kataru už před třemi lety.

Arabské letecké společnosti ruší spojení s Katarem

Dubajská letecká společnost Emirates a aerolinky Etihad Airways ze Spojených arabských emirátů například oznámily, že od úterý zruší veškeré své lety do Dauhá i z něj. Spojení s Katarem ruší také firmy Saudi Arabian Airlines, Air Arabia či FlyDubai a stejný postup se podle serveru BBC očekává také u dalších aerolinek, včetně bahrajnské společnosti Gulf Air a egyptské firmy Egyptair. Katarské aerolinky Qatar Airways naopak ohlásily zrušení všech letů do Saúdské Arábie.

Ratingová agentura Moody's Investors Service vyjádřila obavu, že přerušení diplomatických vztahů by mohlo ovlivnit hodnocení úvěrové spolehlivosti Kataru, pokud dojde k narušení obchodní výměny a přílivu investic. "Panuje tu vysoký stupeň nejistoty," řekl agentuře Reuters analytik Moody's Mathias Angonin. Náklady na pojištění proti nesplacení katarského státního dluhu v pondělí vystoupily na dvouměsíční maximum.

Katar je, stejně jako Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Ceny ropy v reakci na zprávu o přerušení diplomatických vztahů vzrostly o více než procento.

Rusko podle zdroje agentury Reuters nevidí v současném vývoji kolem Kataru příčinu ke znepokojení v ropném a plynárenském sektoru. Zdroj upozornil, že členské země OPEC v minulosti v energetických otázkách spolupracovaly i navzdory diplomatickým sporům. Dodal, že Rusko hodlá o situaci kolem Kataru jednat na zasedání výboru OPEC a několika nečlenských zemí produkujících ropu.

Plynovod vedoucí z Kataru do Spojených arabských emirátů a Ománu podle zdrojů agentury Reuters pokračuje v běžném provozu.