reklama

Satelitní operátoři zaútočili inzerátem s buldozerem na premiéra Sobotku. Vadí jim zákon o elektronických komunikacích

Čtěte více: operátor | Sobotka Bohuslav | MPO
  • Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i ministerstvo průmyslu a obchodu se ohradili proti tiskové inzerci od České asociace satelitních operátorů.
  • Ti kritizují novelu zákona o elektronických komunikacích, která řeší i způsob přechodu pozemního televizního vysílání v Česku na standard DVB-T2.
  • Novela zákona rovněž posiluje práva spotřebitelů.
Inzerce kritizující premiéra Bohuslava Sobotku. Inzerce kritizující premiéra Bohuslava Sobotku. Foto: archiv HN

"Proč hrne premiér naše peníze soukromým firmám?" ptá se v inzerátech Česká asociace satelitních operátorů. Reklama ukazuje kresleného premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), jak buldozerem hrne peníze pryč ze státní kasy. Už dříve satelitní firmy varovaly, že kvůli postupu vlády mohou Česku hrozit miliardové arbitráže.

Proti inzerátům se ohradil jak Sobotka, tak ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). "Inzerát v dnešních novinách je nepravdivý, ministerstvo průmyslu a obchodu jako předkladatel zákona připravuje konkrétně odpověď, která tato lživá tvrzení vyvrátí. Nebudu podléhat lobbistickým zájmům. Přijetím novely mohou všichni jen získat. Moderní televizní vysílání, rychlý mobilní internet a lepší ochranu zákazníků proti mobilním operátorům," argumentuje Sobotka.

Podle MPO jsou argumenty o miliardové arbitráži a darování vysílacích frekvencích za 11 miliard soukromým subjektům zavádějící. Asociace navíc tvrdí, že kvůli přechodu na standard DVB-T2 budou muset lidé zaplatit za nové set-top-boxy celkem až pět miliard korun.

"Změna vysílací technologie vyžaduje výměnu některých starých televizních přijímačů nebo dokoupení takzvaných set-top-boxů. Domácnostem tak vzniknou náklady v řádu stovek, maximálně tisíců korun při koupi nové televize," argumentuje MPO.

Částka 11 miliard za vysílací frekvence je podle resortu lživá. "Z důvodu veřejného zájmu byly kmitočty pro zemské televizní vysílání udělovány bezplatně. Přijetí novely představuje stanovení právního rámce, což naopak eliminuje možnosti soudních sporů," dodává resort.

V pořadí již druhá digitalizace a přechod na vysílací standard DVB-T2 mají být dokončeny do roku 2020. Ve sporu jde také o diváky, kteří by po dokončení digitalizace mohli přejít na placené satelity. 

Zákon o elektronických komunikacích řeší nejen novou digitalizaci, ale i posílení práv spotřebitelů proti operátorům. Má zkrátit dobu přechodu od jedné firmy ke druhé na 10 dní. Tím by se podle autorů zákona měla zlepšit konkurence mezi operátory a snížit i ceny za data.

Jakub Zelenka
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Tady je Faltýnkovo. Bývalý sociální demokrat a dnešní místopředseda hnutí ANO umí řídit stát jako firmu

Hrad trápí Zemanova únava, omezuje proto jeho program. Potřeboval by až dva týdny volna, říká prezidentův lékař

Když Američané odmítají hrát vůdčí roli, musí vzít Evropané svůj osud do vlastních rukou, naznačuje Merkelová

CVVM: Důvěra v Zemana po krizi spadla pod 50 procent, vládě se za měsíc propadla skoro na polovinu

SPECIÁL: Ještě den a cigareta v restauraci vás může přijít na pět tisíc korun. Někteří hospodští chystají "klubový" odboj

reklama