reklama

Penta v Bratislavě slavnostně zahájila výstavbu svého nejdražšího projektu. Navrhla jej Zaha Hadid

Čtěte více: Penta | nemovitosti | architektura | Hadid Zaha
  • Až 300 milionů eur zaplatí Penta za výstavbu nové městské čtvrti v Bratislavě. V pátek na místě zástupci firmy položili základní kámen.
  • První etapu budou tvořit tři výškové budovy. Vznikne v nich více než 700 bytů. V další fázi Penta na místě postaví také kanceláře.
  • Sky Park v Bratislavě je zatím nejdražším developerským projektem, který společnost zahájila. Výstavba u Masarykova nádraží však bude pravděpodobně ještě dražší.
Vizualizace budovy, kterou v Bratislavě začala stavět společnost Penta. Vizualizace budovy, kterou v Bratislavě začala stavět společnost Penta. Foto: Penta Investments

Investiční skupina Penta postaví v Bratislavě novou městskou čtvrť se stovkami bytů, kancelářskými budovami, obchody a městským parkem. V pátek na místě položila základní kámen, a oficiálně tak zahájila první etapu projektu, který pochází ze studia celosvětově proslulé architektky Zahy Hadid. To stojí také za finálním návrhem přestavby okolí Masarykova nádraží, kterou Penta chystá v Praze.

"V Bratislavě díky projektu Sky Park vznikne v těsné blízkosti centra nová dynamická komunita. Projekt současně otevře široké veřejnosti oblast bývalé průmyslové zóny, a to díky parku, který na místě vznikne," okomentoval projekt Patrik Schumacher, který po smrti Zahy Hadid před časem převzal vedení jednoho z nejvýznamnějších architektonických studií na světě.

Světová architektura v Bratislavě

Výstavba první etapy podle dřívějších odhadů vyjde přibližně na 130 milionů eur, tedy v přepočtu přibližně na 3,5 miliardy korun. První etapu přitom budou tvořit tři třicetipatrové budovy, které dohromady nabídnou více než 700 nových bytů. Ve většině případů budou dvoupokojové jednotky, ty mají představovat přibližně 60 procent z celkového množství bytů. Jejich cena začíná na 137 tisících eur, což v přepočtu vychází asi na 3,6 milionu korun. Třetinu z celkového množství bytů budou tvořit třípokojové jednotky. Nejlevnější z nich si budoucí majitelé koupí za 212 tisíc eur (přibližně 5,6 milionu korun).

Podle partnera společnosti Penta Investments Jozefa Oravkina je Sky Park aktuálně jedním z nejdůležitějších projektů celé skupiny. "Není to dáno pouze výší investice. Projekt přinese do Bratislavy skutečně světovou architekturu," říká.

Kromě trojice mrakodrapů hodlá Penta do konce roku 2019 na místě bývalého průmyslového areálu vybudovat také park o rozloze dvou hektarů a v podzemí vytvořit parkování zhruba pro 1100 aut. V přízemí bytových domů vzniknou obchodní plochy o rozloze přibližně dva tisíce metrů čtverečních. 

V rámci druhé etapy projektu Sky Park počítá Penta s výstavbou dvou administrativních budov. Ty dohromady nabídnou 55 tisíc metrů čtverečních pronajímatelných ploch. Na jednu z těchto staveb již investor získal stavební povolení, nic mu tak již nebrání, aby stavbu zahájil. Součástí projektu je v neposlední řadě rekonstrukce historické budovy Jurkovičovy teplárny, která je národní kulturní památkou. Také ta by se měla podle vedení společnosti do budoucna otevřít veřejnosti.

Celkové náklady na projekt, včetně administrativní části, se podle odhadů mohou vyšplhat na 300 milionů eur. To je v přepočtu více než osm miliard korun. V současnosti se tak jedná o vůbec nejdražší developerský projekt, do kterého se společnost pustila.

Penta posiluje svůj realitní byznys

Více by do budoucna mohla stát právě výstavba pražského projektu Central Business District u Masarykova nádraží. Pokud se společnosti podaří pro projekt získat veškeré potřebné pozemky, výsledná investice by mohla dosáhnout částky až 10 miliard korun. Na pozemcích u Masarykova nádraží by měl v brzké době odstartovat archeologický průzkum. Výstavba první z osmi administrativních budov pak pravděpodobně odstartuje v příštím roce.

Česko-slovenská finanční skupina za poslední roky v Česku výrazně posílila svůj realitní byznys. V loňském roce dosáhl podíl realit na podnikání skupiny 15 procent. Zůstal tak na třetím místě za maloobchodem a zdravotnictvím. Nejvíce developerských projektů nyní společnost staví na Slovensku, následuje Česko a Polsko. Právě v Polsku by společnost do budoucna mohla růst nejvíce. HN to již dříve naznačil projektový manažer Penty Petr Palička. Nevyloučil ani expanzi do dalších zemí. 

Adam Váchal
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Tady je Faltýnkovo. Bývalý sociální demokrat a dnešní místopředseda hnutí ANO umí řídit stát jako firmu

Hrad trápí Zemanova únava, omezuje proto jeho program. Potřeboval by až dva týdny volna, říká prezidentův lékař

Když Američané odmítají hrát vůdčí roli, musí vzít Evropané svůj osud do vlastních rukou, naznačuje Merkelová

CVVM: Důvěra v Zemana po krizi spadla pod 50 procent, vládě se za měsíc propadla skoro na polovinu

SPECIÁL: Ještě den a cigareta v restauraci vás může přijít na pět tisíc korun. Někteří hospodští chystají "klubový" odboj

reklama