reklama

Maturanti se letos mírně zlepšili. Obávanou zkoušku z matematiky zvládlo 78 procent studentů

Čtěte více: maturita | gymnázium | školství
  • Zkoušku z češtiny úspěšně napsalo 90 procent maturantů, což je oproti loňsku mírné zhoršení.
  • Podle ředitele Cermatu, který zkoušky připravuje, je to tím, že se žáci připravují drilováním testů, a pokud se objeví nový typ otázky, zaskočí je to.
  • Celkově se ale maturanti mírně zlepšili.
Maturanti se letos mírně zlepšili, na gymnáziích ale propadlo víc žáků - Ilustrační foto. Maturanti se letos mírně zlepšili, na gymnáziích ale propadlo víc žáků - Ilustrační foto. Foto: Archiv HN

Maturitu z matematiky zvládlo 78 procent studentů, což je o procento více než loni. Zkoušku z češtiny úspěšně napsalo 90 procent maturantů, což je oproti loňsku mírné zhoršení. Podle ředitele Cermatu, který zkoušky připravuje, je to tím, že se žáci připravují drilováním testů, a pokud se objeví nový typ otázky, zaskočí je to. Ministryně školství Kateřina Valachová se proti tomu ohradila. Žáci se prý v hodinách nebiflují testy. Letos poprvé se rovněž konaly jednotné přijímací zkoušky na střední školy, lépe se žákům dařilo v matematice.

V testu z matematiky se studenti mírně zlepšili. Letos si maturitu z matematiky vybralo více gymnazistů, podle ředitele Cermatu, který zkoušky organizuje, se ale zvedla neúspěšnost u gymnazistů. "Propadlo jich víc, takže je vidět, že na gymnázia míří větší podíl slabších žáků," říká Jiří Zíka.

Čeština dopadla téměř stejně jako loni, došlo jen k mírnému zhoršení o necelý procentní bod. Maturitu zvládlo 90 procent žáků.

K prvnímu pokusu se letos přihlásilo 69 823 středoškoláků, což bylo zhruba o 900 méně než loni. Matematiku si vybrala čtvrtina maturantů, tři čtvrtiny středoškoláků zvolily raději cizí jazyk. Od příštího roku už budou gymnazisté povinně maturovat z češtiny, matematiky i cizího jazyka. O rok později by se měli přidat studenti ostatních odborných škol.
Letos z matematiky maturovalo o 1,5 procenta méně středoškoláků než loni. Ze čtvrtiny přihlášených ji nezvládlo 23 procent těch, kteří test psali poprvé.

Markéta Hronová
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Tady je Faltýnkovo. Bývalý sociální demokrat a dnešní místopředseda hnutí ANO umí řídit stát jako firmu

Hrad trápí Zemanova únava, omezuje proto jeho program. Potřeboval by až dva týdny volna, říká prezidentův lékař

Když Američané odmítají hrát vůdčí roli, musí vzít Evropané svůj osud do vlastních rukou, naznačuje Merkelová

CVVM: Důvěra v Zemana po krizi spadla pod 50 procent, vládě se za měsíc propadla skoro na polovinu

SPECIÁL: Ještě den a cigareta v restauraci vás může přijít na pět tisíc korun. Někteří hospodští chystají "klubový" odboj

reklama