reklama

Finanční úřady nesmějí při zabavování majetku zajišťovacími příkazy likvidovat nevinné, vyzvali poslanci Sobotku

Čtěte více: Sobotka Bohuslav | TOP 09 | ČSSD
  • Finanční úřady mají zajišťovací příkazy používat jen v odůvodněných případech, schválili poslanci.
  • Vadí jim, že je tento nástroj používán plošně, v tisícovkách případů.
  • Mnohdy však dopadne i na nevinné podnikatele, pro které má následně likvidační účinky.
Premiér Bohuslav Sobotka. Premiér Bohuslav Sobotka. Foto: HN - Jiří Koťátko

Poslanci na druhý pokus schválili usnesení, aby finanční správa používala takzvané zajišťovací příkazy pouze v odůvodněných případech. Nelíbí se jim, že nástroj finanční správy je pro firmy v řadě případů likvidační, aniž by bylo jasné, že se pokoušejí okrást stát na daních.

Přijměte taková opatření, aby finanční správa dodržovala rozhodnutí Nejvyššího správního soudu a aby zajišťovací příkazy využívala jen v odůvodněných případech, vyzvali poslanci premiéra Bohuslava Sobotku. Usnesení navrhl poslanec za TOP 09 Martin Plíšek.

Zajišťovací příkazy jsou nástrojem daňové správy v boji proti daňovým únikům. Slouží zejména k potírání takzvaných karuselových podvodů s DPH, kdy je zboží fiktivně přeprodáváno v řetězci firem, mezi nimiž je i takzvaný bílý kůň. Ten daň neodvede, ta následně skončí v kapsách podvodníků. Zajišťovací příkaz umožňuje finančním úřadům prakticky okamžitě zabavit firmě veškerý majetek a obstavit účty.

Poslancům vadí, že je tento nástroj používán plošně, v tisícovkách případů. Mnohdy však dopadne i na nevinné podnikatele, pro které má následně likvidační účinky. "Orgány státní správy likvidují nevinné podnikatele. Využívají k tomu prostředky, které mají sloužit k tomu, aby se někdo nevyhýbal placení daní," řekl Martin Plíšek.

Z tohoto důvodu si premiér Bohuslav Sobotka vyžádal od ministra financí podrobnou zprávu o využívání zajišťovacích příkazů. Těch v roce 2011 vydala finanční správa kolem stovky, v letech 2015 a 2016 už to bylo kolem 1600 případů.

Náměstkyně ministra Alena Schillerová uvedla, že je to důsledek změn metod daňových podvodníků. "Dříve se podvodem získané peníze kumulovaly u jednoho takzvaného bílého koně. Poté co jsme začali používat zajišťovací příkazy, se naučili využívat k podvodům více firem, proto musel také narůst počet zajištění majetku," řekla Schillerová.

Požadavek sněmovny dopadne také na poslance za hnutí ANO Ivana Pilného. Toho chce příští týden prezident Miloš Zeman jmenovat ministrem financí za odcházejícího Andreje Babiše. "Chci požádat generálního ředitele finanční správy Martina Janečka, aby prověřil, zda by finanční správa mohla doplnit svoji metodiku tak, aby zajišťovací příkazy plnily ducha zákona a nebyly likvidační," řekl Pilný před poslanci, přestože ještě ve středu, kdy debata o zajišťovacích příkazech ve sněmovně začala, postup finanční správy obhajoval.

Martin Ťopek
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Tady je Faltýnkovo. Bývalý sociální demokrat a dnešní místopředseda hnutí ANO umí řídit stát jako firmu

Hrad trápí Zemanova únava, omezuje proto jeho program. Potřeboval by až dva týdny volna, říká prezidentův lékař

Když Američané odmítají hrát vůdčí roli, musí vzít Evropané svůj osud do vlastních rukou, naznačuje Merkelová

CVVM: Důvěra v Zemana po krizi spadla pod 50 procent, vládě se za měsíc propadla skoro na polovinu

SPECIÁL: Ještě den a cigareta v restauraci vás může přijít na pět tisíc korun. Někteří hospodští chystají "klubový" odboj

reklama