reklama

Při prodeji Počerad o byznys nejde

  • Odmítnout prodej Počerad je pragmatické rozhodnutí, které s byznysem nemá moc společného.
  • Prodat uhelnou elektrárnu by znamenalo jít proti Babišovi, který několikrát veřejně zopakoval, že by to byl špatný a nevýhodný krok.
  • ČEZ by teď sice končícího ministra financí poslouchat nemusel, ale co když se po volbách stane Babiš premiérem?
Komentátorka HN Julie Hrstková. Komentátorka HN Julie Hrstková. Foto: Archiv HN

To, že dozorčí rada ČEZ odmítla prodat elektrárnu Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače, lze v chápat jako pragmatické rozhodnutí, které s byznysem má jen málo společného. Pokud potenciální kupec předem řekl, že do obchodu nepůjde, když s tím nebude souhlasit ministerstvo financí coby akcionář ČEZ a ministr financí (i když na odchodu) Andrej Babiš s tímto krokem zásadně nesouhlasí, nemohla dozorčí rada rozhodnout jinak. A to i přes oficiální stanovisko ministerstva, že jeho názor nemůže převážit rozhodnutí dozorčí rady.

O vztazích mezi šéfem ČEZ Danielem Benešem a ministrem financí Andrejem Babišem lze říci cokoliv, jen ne to, že jsou přátelské. Babiš se ještě před tím, než vstoupil do politiky, mnohokrát negativně vyjádřil o propojení polostátního energetického gigantu a politiky. Beneše bere nejen jako pohrobka Martina Romana, který se účastnil všech nevýhodných obchodů ČEZ, ale hlavně jako prodlouženou ruku sociální demokracie.

Od svého nástupu do funkce se proto Babiš snaží posílit svůj vliv v ČEZ. Hned na začátku vyměnil ty členy dozorčí rady, které jmenuje ministerstvo financí, za své lidi. Měli prý za úkol "najít" cokoliv na Beneše a vůbec na vedení ČEZ a nejlépe odhalit propojení firmy s ČSSD. Když se to nepovedlo první partě dosazených, obměnil ji − opět s nulovým výsledkem, nutno dodat. První dvě valné hromady ČEZ po nástupu Babiše se také nespekulovalo o ničem jiném než o odvolání Beneše.

Prodat Počerady by znamenalo jít proti Babišovi, který několikrát veřejně zopakoval, že jde o špatný a nevýhodný krok. ČEZ může válčit s jakýmkoliv ministrem, dokud má neochabující podporu premiéra. I proto také představenstvo energetické firmy dosud "přežilo" − bez ohledu na problematickou expanzi na Balkán, nákup předražených solárních elektráren či dlouhé odstávky elektráren kvůli špatné kontrole svarů. Jenže v současné politicky rozjitřené situaci, kdy se sociální demokracie snaží ze všech sil, aby Babišovi nedala jakoukoliv příčinu ke kritice, by byl prodej Počerad přinejmenším dost nediplomatickým krokem. Už vůči Sobotkovi, který vedení ČEZ veřejně podporuje.

Prodej Počerad by dodal další munici Babišovi nejen v kritice ČEZ, ale i sociální demokracie. Ani jedno z toho nemá vedení ČEZ zapotřebí. Pokud skutečnost, že neprodali uhelnou elektrárnu, jakkoliv pomůže Sobotkovi, bude to bod i pro energetickou firmu. A prodat Počerady může později − třeba po volbách, bude-li mít podporu nového premiéra.

Julie Hrstková
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Tady je Faltýnkovo. Bývalý sociální demokrat a dnešní místopředseda hnutí ANO umí řídit stát jako firmu

Hrad trápí Zemanova únava, omezuje proto jeho program. Potřeboval by až dva týdny volna, říká prezidentův lékař

Když Američané odmítají hrát vůdčí roli, musí vzít Evropané svůj osud do vlastních rukou, naznačuje Merkelová

CVVM: Důvěra v Zemana po krizi spadla pod 50 procent, vládě se za měsíc propadla skoro na polovinu

SPECIÁL: Ještě den a cigareta v restauraci vás může přijít na pět tisíc korun. Někteří hospodští chystají "klubový" odboj

reklama