reklama

Sláva vítězům, čest Zemanovi

  • Prezident v současném zápase prohrál na celé čáře. Z pohledu výsledku, technického provedení, uměleckého dojmu i fair play.
  • Prezidentské play-off je sice relativně daleko, ale základní část soutěže má Zeman rozehranou o dost hůře, než sám čekal.
  • Není zcela vyloučeno, že pouhá "čest poraženým" na něj zbude i začátkem ledna příštího roku.
Komentátor HN Petr Honzejk. Komentátor HN Petr Honzejk. Foto: HN - Matej Slávik

Sláva vítězům, čest poraženým. Oblíbené sportovní úsloví se dá při hodnocení vládní krize uplatnit přesně z poloviny. Oslavovat moc není koho, ale čest bychom měli v každém případě vzdát Miloši Zemanovi. Prezident to tentokrát projel na celé čáře. A to nejen z pohledu výsledku zápasu, ale i technického provedení, uměleckého dojmu a fair play. Proberme to postupně.

Výsledek zápasu: Zeman odmítl nabízenou remízu, tedy variantu, aby z vlády odešel jak Babiš, tak Sobotka. Domníval se, že dokáže odstranit jen Sobotku a Babiše zachránit. Výsledek je přesně opačný. Sobotka zůstává, Babiš musí jít. Pro Zemana je to porážka bez vstřeleného gólu.

Technické provedení: Prezident začal originální finesou. Vymyslel si bizarní výklad ústavy spočívající v tom, že demise premiéra neznamená nutně demisi vlády. Když ale Sobotka kličku prokoukl, technická úroveň Zemanovy hry notně upadla. Nakonec se zoufale doptával u Ústavního soudu, jestli opravdu musí odvolat ministra, když mu to premiér navrhne, což ústavní právníci zhodnotili uštěpačně tak, že se prezident fakticky dotazuje, zda v Česku ještě stále platí ústava. Jako zdržovací taktika je to asi dobré, ale vyhrát tak nelze.

Umělecký dojem: Zemanovi od začátku nestačilo Sobotku porazit, chtěl ho ponížit. Teatrálně přijímal demisi, kterou premiér nepřinesl, tykal mu, popoháněl ho holí. Jenže, jak už to bývá, kdo chce moc, nemá nic. Energie Zemanovy pomstychtivosti se obrátila proti němu samotnému − Sobotka nejenže se nepoložil, ale nakonec vytloukl ze situace maximum. A na Zemanovi zůstala šmouha viníka neestetické hry.

Fair play: Prezident od začátku nebyl neutrálním rozhodčím, evidentně kopal na straně Andreje Babiše. Nikdo si sice už nemohl myslet, že Miloš Zeman je nadstranickým prezidentem, za kterého se vždy prohlašoval, ale až taková jednostranná preference jedné strany sporu se voličům líbit nemusela.

Sumář zápasu: 1. Zeman ztratil podporu v ČSSD, která proti němu zřejmě postaví vlastního kandidáta. 2. Nedobrým výkonem poškodil Andreje Babiše, jehož součinnost přitom potřebuje při úsilí zůstat na Hradě dalších pět let. 3. Jeho výkon se nelíbil 61 procentům lidí, dokonce 43 procentům těch, kteří ho v posledních prezidentských volbách volili. Katastrofa ve všech ohledech. Prezidentské play-off je relativně daleko, ale v základní části soutěže to má Zeman rozehrané asi o dost hůře, než sám čekal. Není zcela vyloučeno, že "čest poraženým" na něj zbude i začátkem ledna příštího roku.

Petr Honzejk
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Tady je Faltýnkovo. Bývalý sociální demokrat a dnešní místopředseda hnutí ANO umí řídit stát jako firmu

Hrad trápí Zemanova únava, omezuje proto jeho program. Potřeboval by až dva týdny volna, říká prezidentův lékař

Když Američané odmítají hrát vůdčí roli, musí vzít Evropané svůj osud do vlastních rukou, naznačuje Merkelová

CVVM: Důvěra v Zemana po krizi spadla pod 50 procent, vládě se za měsíc propadla skoro na polovinu

SPECIÁL: Ještě den a cigareta v restauraci vás může přijít na pět tisíc korun. Někteří hospodští chystají "klubový" odboj

reklama