Tolerance k porušování lidských práv může svět vrátit do situace, kdy hlavní roli hraje síla, řekl ve čtvrtek v rozhovoru s ČTK český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Šéf české diplomacie v pátek na Kypru převezme za Česko předsednictví ve Výboru ministrů Rady Evropy, která bdí nad ochranou lidských práv. Podle Zaorálka Rada Evropy umí vytvářet tlak na země, kde jsou tato práva porušována, jako jsou Turecko nebo Rusko.

"Není to snad zase tak velké zjednodušení, když řekneme, že tolerance k porušování lidských práv v Evropě a to, že se to přehlíželo, usnadňovalo nástup nacismu a myšlenek, které úplně otřesným způsobem pošlapaly elementární důstojnost člověka," uvedl Zaorálek.

Historie podle něj ukázala, že jen krok za porušováním lidských práv je porušování práv menších států. "Neochota věnovat tomu pozornost pro nás může být osudná. Můžeme být konfrontováni s tím, že už nebudou dodržována ani práva menších států, že se budeme vracet do světa, ve kterém hlavní roli bude hrát síla, a ve kterém budou rozhodovat jenom mocnosti," dodal český ministr.

V pátek se Zaorálek na Kypru zúčastní jednání Výboru ministrů Rady Evropy, který je výkonným orgánem organizace sdružující 47 zemí. Od svého kyperského protějšku Ioannise Kasulidise během zasedání převezme půlroční předsednictví ve Výboru. Řadu států budou zastupovat velvyslanci, z šéfů diplomacií dorazí ruský ministr Sergej Lavrov nebo slovenský ministr Miroslav Lajčák.

Význam Rady Evropy, kterou řada lidí mylně považuje za součást Evropské unie, podle Zaorálka spočívá v tom, že dokáže vytvářet tlak na státy, kde dochází například k pronásledování novinářů nebo opozičních politiků. "I tam, kde jsou kolize, například v Turecku nebo Rusku, ty země jednají s představiteli Rady Evropy a snaží se dosáhnout určitých kompromisů a najít řešení," míní Zaorálek. "Těmto zemím, jak je vidět, stále záleží na členství v Radě Evropy a tak je na ně zároveň určitý tlak, aby se určitým způsobem chovaly. Není to úplně absolutní, ale je to významné," dodal.

Šéf české diplomacie považuje za nezbytné, aby všechny členské země Rady Evropy respektovaly rozsudky Evropského soudu pro lidská práva, který pod Radu Evropy spadá. Tato otázka je jednou z pěti priorit českého předsednictví.

Česko se chce v následujících šesti měsících v roli předsednické země zasadit také o ochranu lidských práv zranitelných a znevýhodněných skupin lidí, například Romů nebo migrantů a jejich dětí. Další prioritou ČR je podpora demokracie na místní a regionální úrovni a reforem ve veřejné správě. Cílem České republiky je také zlepšení výuky jazyků a sdílení zkušeností ve vzdělávání k lidským právům.