reklama

Varování Sobotkovi: naděje má velké oči

  • Sociální demokraté si zjevně myslí, že v současné politické krizi tahají za delší konec.
  • Věří, že volby by pro ně nakonec nemusely dopadnout takovou katastrofou, jak se ještě nedávno zdálo.
  • Intenzita adorace šéfa na Babišově facebookovém profilu nabírá až festivalových obrátek. Na masivní odklon sympatií to opravdu nevypadá.
Komentátor HN Petr Honzejk. Komentátor HN Petr Honzejk. Foto: HN - Matej Slávik

To je hrozný, je vládní krize a Sobotka si jede na hokej." "Cože, na hokej?" "Jo, slyšel jsem to v rádiu, říkali tam, že náš tým podpoří Sobotka!" "Ty jo, ale vždyť je to hokejista Sobotka, co hraje v NHL!" "Aha, ale to je jedno, stejně je ten Sobotka pokrytec!" Autentický rozhovor z pražských Vršovic nemá jen anekdotický rozměr. Je empirickým důkazem, že o vnímání současné krize nerozhodují jen tahy aktérů, ale možná daleko víc předsudečné vnímání hlavních postav. Lidé často nevidí to, co je, ale to, co chtějí vidět. Proto je lépe vliv krize na volební výsledek nepřeceňovat.

ČSSD si nyní zjevně myslí, že tahá za delší konec. Po pomstychtivém výstupu Miloše Zemana na Hradě se sjednotila za Bohuslavem Sobotkou, cítí podporu demonstrantů v ulicích měst. Věří, že volby by pro ni nemusely dopadnout takovou katastrofou, jak se před krizí zdálo. Jenže naděje může mít velké oči. Historická zkušenost říká, že korelace mezi demonstracemi a reálnou voličskou podporou není valná. V roce 1999 demonstrovalo při akci Děkujeme, odejděte na Václavském náměstí 50 tisíc lidí proti Miloši Zemanovi a Václavu Klausovi. O tři roky později dostaly ČSSD a ODS dohromady bezmála 55 procent hlasů a dva následující prezidenti se jmenovali Klaus a Zeman.

Dnes je situace samozřejmě odlišná, do voleb zbývá maximálně půl roku, přesto je otázkou, jestli je současné pnutí dost silné, aby pohnulo společenskou náladou. Andrej Babiš si dál jede svou. Při hodnocení demonstrací prohlásil, že mnohým vadí, že "bojuje proti hazardu, korupci, zavedl EET a vybírá daně". Pravda, interpretaci, že demonstrovali zkorumpovaní daňoví podvodníci s podíly v hazardním byznysu, se musí vysmát každý, kdo se byl na nějaké demonstraci podívat, ale Babišovi sympatizanti budou na jeho kolovrátek slyšet. Intenzita adorace šéfa na Babišově facebookovém profilu nabírá až festivalových obrátek. Na masivní odklon sympatií to opravdu nevypadá.

O co se tedy hraje? Podle sociologických analýz (Median) má hnutí ANO relativně omezené tvrdé voličské jádro kolem 21 procent. Potenciál ovšem obrovský − až 35 procent. Teoreticky se hraje o nějakých 15 procent hlasů, které by mohl získat někdo jiný než Babiš. Spíš to ale bude, vzhledem k výše popsanému sentimentu, mnohem méně. A nikde není psáno, že hlasy musí shrábnout zrovna ČSSD. Možná má pravdu šéf KDU Pavel Bělobrádek, podle něhož krize jen pomůže hardcore extremistům a sníží volební účast. V každém případě ale platí, že ANO nijak zvlášť, pokud jde o volební výsledek, v této krizi utrpět nemusí. A ČSSD nemusí vydělat tolik, kolik si zřejmě slibuje.

Petr Honzejk
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

On-line: Při explozi na koncertě v Manchesteru zemřelo nejméně 22 lidí. Podle policie se na místě odpálil sebevražedný atentátník

České firmy míří na Balkán. Vidí tam velký potenciál, problémem je ale nepřehledné právní prostředí

UNESCO se po deseti letech opět zabývá mrakodrapy na Pankráci. Městu by mohlo opět hrozit odstranění ze seznamu dědictví

Nebezpečný svět Marka Hudemy: Atomová hádanka zůstává nevyřešena

Policie vyšetřuje kauzu ovlivňování zakázek firmy TSK. Pro dokumenty byla i v domě podnikatele Kočky

reklama