Na tradici historických salonů, které ve Zlíně v letech 1936 až 1948 pořádala firma Baťa, navazuje takzvaný Nový zlínský salon. Výstava představující díla 36 českých a slovenských současných umělců začala tento čtvrtek, potrvá do 24. září.

V rámci salonu budou od 27. července k vidění také díla 80 polských umělců.

Přehlídku každým třetím rokem pořádá Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, letos se koná osmý ročník. Téma hlavní výstavy zní Co je současný obraz?

Zlínské salony, jež pořádala firma Baťa, patřily ve své době k největším přehlídkám soudobého československého a českého umění. Tradice se obnovila v roce 1996, od roku 2005 se účastní také umělci ze Slovenska.

Letošní salon zahájily výstavy Jitky Svobodové a Mariána Mudrocha v prostorách galerie, ve zlínském zámku se otevřela hlavní výstava reflektující podoby současného obrazu.

"Chceme otevřít novou periodu, v níž bude projekt více tematicky zaměřen," uvedl ředitel krajské galerie Václav Mílek.

V dřívějších ročnících umělce a díla vybírala odborná porota, letos tak poprvé učinilo sedm kurátorů z Česka i Slovenska, kteří se liší odborným zaměřením i generačně. Každý vytvořil část výstavy.

Kurátory jsou například Ivan Bergmann, Zdeněk Freisleben, Beata Jablonská či Terezie Petišková.

Výstava představuje výtvarníky Daniela Balabána, Martina Čadu, Juraje Gábora, Patrika Hábla, Petra Horáka, Jiřího Kudělu či Jana Mertu.

Přehlídka v zámku potrvá do 10. září, výstavy Svobodové a Mudrocha v červenci vystřídá výstava současné polské malby ze sbírky Galerie Bielska BWA.

Součástí salonu je také kolokvium na téma Proč prezentovat současné umění mimo centra, které se uskutečnilo již ve čtvrtek.

Krajská galerie dále pořádá Zlínský salon mladých, který se koná rovněž každé tři roky. Jeho smyslem je představovat současné moderní umění nejvýraznějších představitelů generace výtvarníků do 30 let a objevovat nové talenty. Zatím poslední, šestý ročník se konal v roce 2015.