reklama

Policie musí prošetřit Babiše kvůli manipulaci s živým policejním spisem, říká ministr vnitra Chovanec

Rozhovor týdne
  • Ministr vnitra Milan Chovanec je přesvědčen, že nedávno zveřejněnými nahrávkami, na nichž je zachycen ministr financí Andrej Babiš a bývalý novinář MfD, by se měla zabývat policie.
  • "Pokud měl v ruce živý spis kauzy Beretta a nenahlásil, že ho od někoho dostal, je to minimálně potřeba prověřit," řekl v rozhovoru pro HN Chovanec.
  • Mluví také o tom, že chování prezidenta Zemana rozhořčilo i jeho příznivce v řadách ČSSD.
Ministr vnitra a první místopředseda ČSSD Milan Chovanec. Ministr vnitra a první místopředseda ČSSD Milan Chovanec. Foto: HN – Jakub Plíhal

Ve středu večer musel zastoupit premiéra Bohuslava Sobotku na kvapně svolané schůzce lídrů vládních stran. Do Liberce si je těsně před odletem premiéra do zahraničí svolal prezident Miloš Zeman, aby začal řešit vládní krizi.

Chovanec však v prezidentově kroku nevidí žádnou záludnost. "Byla to neodbornost jeho aparátu, který netuší, že premiér odlétá, byť stačil jeden telefon," říká v rozhovoru s HN místopředseda ČSSD.

Podle něj je v současné době potřeba, aby policie prošetřila dění kolem ministra financí Andreje Babiše.

"Musí být prověřen. Pokud měl v ruce živý spis kauzy Beretta a nenahlásil, že ho od někoho dostal, tak je to třeba minimálně prověřit," říká.

HN: Pan premiér v rozhovoru pro HN předevčírem řekl, že v tuhle chvíli se brodíme v bahně nebo ještě v něčem horším. Souhlasíte s tím?

Bezesporu. Brodíme se v prapodivnostech, můžeme tomu říkat klidně sračky, proč ne.

HN: Spadá do toho bahna i to, jak prezident narychlo svolal schůzku do Liberce, když už musel vědět, že se premiér nemůže dostavit?

Já jsem se ho na to explicitně ptal, spíš si myslím, že pan prezident chtěl před odletem do Číny udělat nějaký akt, kterým by trošku usmířil veřejnost po tom, co se stalo na Hradě, a být aktivní. Nemyslím si úplně, že tam nechtěl mít pana premiéra. Byla to neodbornost jeho aparátu, který netuší, že premiér odlétá, byť stačil jeden telefon.

Milan Chovanec (47)

◼ První místopředseda ČSSD, od ledna 2014 ministr vnitra.

Předtím byl od září 2010 do ledna 2014 hejtmanem ­Plzeňského kraje, od října 2013 je také poslancem.

◼ Na Chovance se v posledních letech zaměřovala média kvůli různým kauzám, upozorňovala například na jeho rychlostudium
na plzeňských právech.

Hodně se o něm mluvilo také před rokem, kdy se uskutečnila kritizovaná policejní reorganizace.

◼ Jako první pak prolomil Chovanec mlčení kolem lánské schůzky, kdy se po parlamentních volbách někteří členové ČSSD pokusili za asistence prezidenta Zemana odstavit předsedu strany Bohuslava Sobotku. Chovanec se tak postavil za současného premiéra.

HN: Ono se tomu obtížně věří, když víme, co se odehrálo na Hradě.

Vy věříte, že to nebylo Zemanovo rýpnutí pod Sobotkova žebra?

Celou tu cestu, kterou jsme do Liberce absolvovali, jsem byl v kontaktu s premiérem a byli jsme dohodnutí, že tam my ani lidovci případně nepojedeme, pokud s tím premiér nebude
souhlasit.

Pan prezident tedy musel vědět, že se může stát, že tam nakonec bude sám s Andrejem Babišem, což by mu nepomohlo.

HN: Byla ta schůzka vzrušenějšího rázu?

Ani ne. Jel jsem tam s tím, že budu více méně naslouchat a panu prezidentovi tlumočit názor ČSSD: dodržujte ústavu, je tady návrh na odvolání ministra Babiše a po kolizích s ANO chceme jedinou věc. A to je nominant, který nahradí Andreje Babiše.

HN: Miloš Zeman navrhl vrátit se k variantě vláda bez Babiše i Sobotky. Je to tak?

Pan prezident navrhl půdorys stávající koalice s tím, že výsledkem této operace je vláda bez Sobotky a Babiše jako aktérů sporu. Hnutí ANO by se pak na vládě účastnilo svými nominanty. Takhle to zaznělo a takhle jsem to pochopil. Byla by to vláda s důvěrou a pokračovala by koalice. Pro nás je ale nepřijatelné, aby za této situace odcházel Bohuslav Sobotka, který nic neprovedl.

HN: Proč by neměl odcházet? Původně chtěl Bohuslav Sobotka přistoupit na variantu vláda bez něj a Andreje Babiše. A teď najednou ne?

Sobotka říkal, že je-li neochota Hradu odvolat Babiše tak silná a jedinou cestou, jak se jej ve vládě zbavit, je, že ho přibalí k sobě, rozhodl se tu cenu zaplatit.

Pak ale Hrad začal licitovat s tím, že to skončí tak, že odchází pouze Bohuslav Sobotka, celá vláda zůstává a je nahrazen jen premiér.

HN: Hrad je na to nyní ochoten přistoupit.

Hra je ale o tři sety dál. Sobotka nechtěl jít cestou odvolání Babiše, volil demisi. Změnil názor vzhledem k tomu, co se stalo na Pražském hradě a z čeho jsme mnozí bezesporu rozčarováni. Myslím si, že kvůli výjevu z Hradu se zúčastnila středeční demonstrace minimálně třetina, ne-li polovina lidí. Dnes jsme v situaci, kdy je na stole standardní odvolání Andreje Babiše. A nevím, proč by odcházel Sobotka.

HN: Nicméně pořád tady máme premiéra, předsedu ČSSD, který takovýto krok nekonzultoval se svými nejbližšími spolupracovníky. Jak se na to díváte zpětně, že jednal sólo?

V první chvíli jsem mu měl za zlé, že jsem to nevěděl. Pak jsem pochopil, že to je vlastně správný krok, a nevyčítám mu to. On si ten tým sestavil, on je premiér České republiky, on nese zodpovědnost vůči veřejnosti, parlamentu. Po chvilkovém překvapení jsem porozuměl, že to je krok správným směrem.

HN: Navrhl prezident nového premiéra? Pokud by tedy byla naplněna tato varianta…

Žádné jméno nepadlo. Nicméně, pokud si pamatuji, pan prezident říkal, že by to byl člověk z okruhu tří politických stran, které tvoří koalici. Máme premiéra Bohuslava Sobotku a já nevidím důvod, proč bych měl debatovat o jiném jménu.

HN: Lubomír Zaorálek tvrdí, že ho Babiš vydírá svými médii. Stalo se vám něco podobného?

Mně Babiš říkal, že pokud ho vyženeme z vlády, stoupne si na náměstí a uvidíme, co bude. Mluvil o tom, že bude dělat permanentní kampaň a že nám to ukáže, to je pravda. Dokonce snad říkal, že svá média začne řídit, ale v tom jsem já výhrůžku nespatřoval. Řekl, že kdyby nebyl ve vládě, dělal by kampaň a řídil by i svá média, aby ta kampaň byla efektivní.

HN: Jak jste si to vysvětloval?

Že kdyby nebyl ve vládě jako ministr, prostě se vrátí na ulici, stoupne si tam na bednu od banánů a bude říkat, že jsme všichni zločinci, bude to říkat i ve sněmovně a bude řídit ta média.

HN: Neříkáte si někdy, že by Zaorálek byl lepší premiér a lepší šéf ČSSD, protože je lepší rétor, není tak okoukaný a je čerstvější než Sobotka?

Pokud by Zaorálek takové ambice měl, na sjezdu by kandidoval proti Sobotkovi. Já ale neznám pracovitějšího člověka, než je Bohuslav Sobotka. Možná že jeho handicap je v tom, že neumí svou práci tolik prodat na veřejnosti, neumí křičet, neumí se tolik prodrat jako Andrej Babiš, ale nebýt jeho, vláda by nebyla. A věřte, že vím, o čem mluvím. Ten člověk pracuje 17 hodin denně. Ani já ani Zaorálek bychom takového tempa nebyli schopní, v tomto je opravdu unikátní.

HN: Vláda fungovala tři a půl roku, otázka je, jestli vydrží celé čtyři roky. Když se na to člověk dívá zvnějšku, může si říci, že je to agonie a že by bylo lepší se pokusit o předčasné volby. Jste pro?

Počítali jsme to. Mám analýzu a bohužel se v ní ještě kombinuje zákon o volbách, kde jsou určité lhůty, a nejbližší možný termín, pokud by se sněmovna rozpustila příští týden, je 14. a 15. červenec. A v září už předčasné volby nedávají smysl.

HN: Čekáte, že ANO příští týden přijde s nějakým zásadním krokem?

Snad přijdou s kandidátem na nového ministra financí. Potvrdili, že se mluví o náměstkyni Schillerové. Je potřeba kolem ní rozptýlit nějaké otazníky. Je čas do návratu pana prezidenta z Číny, což je ve čtvrtek. Pokud se tedy prezident rozhodne, že Babiše odvolá. V tuhle chvíli je to ale matematika s nejasným výsledkem.

HN: V čem spočívají ty otazníky nad paní náměstkyní?

Je třeba vědět, zda finanční správa opravdu šetřila korunové dluhopisy. A zda vyšetřování nebránila. Správa musí prokázat a deklarovat nad veškerou pochybnost, že nebránila vyšetřování korunových dluhopisů.

HN: Jak má deklarace vypadat, abyste jí věřili?

Měli by říct, kolik zahájili kontrol, v jakém čase. Anonymně, samozřejmě. Jestli je to prověřované a v jakém je to stavu. Zatím jsme se to nedozvěděli. Zpráva od šéfa finanční správy Janečka, která přišla do sněmovny, je neúplná. A je třeba ji doplnit. Kdyby na začátku řekli, že je to vážný problém a že to prošetří, ta kauza nemusela vůbec být. Potřebujeme pouze vědět, zda zahájili šetření, jestli to má čísla jednací nebo je to pouhé prověřování. Chceme analýzu tohoto stavu.

HN: Pokud nebude prezident po návratu z Číny konat, je čas na ústavní žalobu?

Bezesporu. Dle ústavy má konat bezodkladně.

HN: Ztratil Zeman podporu ČSSD pro své znovuzvolení?

Výrazně klesla. Rozhodli jsme se, že budeme nominovat až v říjnu. Já mám ale o podpoře prezidenta velké pochyby.

Stále jej vnímám jako člověka, který vzešel z ČSSD, ale to, co udělal na Pražském hradě, ve mně zanechalo ohromnou pachuť.

HN: Co současná politická krize odhalila?

Ukázalo se, že občanská veřejnost nebude pořád přihlížet a jen mlčet. Středeční demonstrace to dokládají. Tak velkou účast jsem nečekal. Lidé to už nechtějí tolerovat. Spojenectví Zemana s Babišem jim může vadit víc, než se zdá. Sobotka, který na začátku hry vypadal jako outsider, výrazně posílil a upevnilo mu to všude pozici. A ani lidé v ČSSD, kteří mají Zemana rádi, mu nyní v tom, co udělal, nerozumí. Nechápou to.

HN: Ukázalo se, že ve veřejném prostoru létají tajně pořízené nahrávky vysokého ústavního činitele. Jak se k tomu stavíte jako ministr vnitra?

Musí se zjistit, kdo to nahrál a proč. Je potřeba vyšetřit, jestli ten, kdo to nahrál, chtěl pana Babiše poškodit nebo co za tím je. Objevují se tam ale informace o vynášení údajů z živého spisu kauzy Beretta. A v tuhle chvíli by měla zasáhnout Generální inspekce bezpečnostních sborů a zjistit, kdo to dal panu Přibilovi (bývalý novinář MfD na nahrávkách s ministrem financí, pozn. red.). Je tedy nutné objasnit, od koho to je.

HN: Nám jde ale o samotný fakt nahrávání. Co jste podnikl jako ministr vnitra?

Andrej Babiš podal trestní oznámení na neznámého pachatele a podle českého práva mají orgány jednat, když se dozví o možném spáchání trestného činu. Já do toho nemůžu vstupovat. Musím vyčkat, jak se s tím orgány popasují.

HN: Bavili jste se o tom s ministrem Babišem?

Ano. Ptal jsem se ho, kde vzal důkaz toho, že ho nahrál ÚZSI. Žádný důkaz pro to nemá. Myslím, že je to jen mlha. Z nahrávky je zjevné, že nahrávací zařízení bylo blízko u pana Přibila. U něj bych tedy hledal odpovědi.

HN: Babiš vás osočil, že jste to mohl organizovat vy osobně. Budete na to nějak reagovat?

Na jeho lži už reagovat nebudu. To bych musel dělat pořád. Dokola mění svá stanoviska. Co mám dělat? Podat na něj žalobu? K čemu to bude? Politik musí snést nižší míru ochrany soukromí. Před časem se tvrdilo, že zakrýváme kauzu Beretta rozpuštěním ÚOOZ. A teď se podle nahrávek ukázalo, že jediní, kdo mají spis Beretty v ruce, jsou pan Přibil a pan Babiš.

HN: Oba říkají, že v ruce živý spis neměli, a z té nahrávky to ani nevyplývá.

Z nahrávky vyplývá, že si čtou výpověď pana Brunclíka, což je část spisu. Pan Brunclík potvrdil, že vyslýchán byl, a také, že to, co si čtou, je autentické.

HN: Jaké trestné činy se tady mohly stát?

Pokud nějací policisté ve službě předali část spisu novináři, dopustili se porušení pravomoci úřední osoby. A ten, kdo to převzal, se dopustil nenahlášení trestného činu. A to by byli jak pan Babiš, tak pan Přibil.

HN: Říkáte, že Andrej Babiš má být trestně stíhán?

Musí být prověřen. Ano. Pokud měl v ruce živý spis kauzy Beretta a nenahlásil, že ho od někoho dostal, je to potřeba minimálně prověřit.

HN: To zapadá do teorie Andreje Babiše, že se do voleb chystá jeho kriminalizace.

To už říká tři roky. Kriminalizace Andreje Babiše se chystá tím, že čte živé svazky. Měl toho novináře vzít, vyhodit a policii předat ten spis. Přitom žoviálně mluví se svým zaměstnancem.

HN: Poté, co se vše zveřejnilo, má BIS informace o tom, že je někdo z předních politiků sledován a odposloucháván?

Dozvíme se to na Bezpečnostní radě státu, která je jenom kvůli nahrávkám. Jsem zvědavý, jestli BIS ví, kdo je původcem té nahrávky.

HN: Proč se vůbec máme zabývat něčím, co je zcela jistě neetické, a poslouchat to? Proč se máme zabývat tím obsahem?

Protože ty nahrávky bohužel potvrzují to, co si všichni dlouho myslí. Babiš lže, ovlivňuje svá média, přestože přísahal na smrt svých dětí, že to dělat nebude, a vměšuje se do bezpečnostních složek mírou, která zavání trestným činem.

Veřejný zájem je tady asi vyšší než neetičnost věci. Jedná se o člověka, který se chystá být premiérem Česka a sbírá politické body tím, že něco říká, a na nahrávkách se ukazuje, že dělá něco jiného, než tvrdí.

Lukáš Prchal, Petr Honzejk
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

On-line: Při explozi na koncertě v Manchesteru zemřelo nejméně 22 lidí. Podle policie se na místě odpálil sebevražedný atentátník

České firmy míří na Balkán. Vidí tam velký potenciál, problémem je ale nepřehledné právní prostředí

UNESCO se po deseti letech opět zabývá mrakodrapy na Pankráci. Městu by mohlo opět hrozit odstranění ze seznamu dědictví

Nebezpečný svět Marka Hudemy: Atomová hádanka zůstává nevyřešena

Policie vyšetřuje kauzu ovlivňování zakázek firmy TSK. Pro dokumenty byla i v domě podnikatele Kočky

reklama