reklama

Firmám i bankám se daří, rizika rostou

  • Čtvrtletní výsledky firem i bank překonávají očekávání.
  • Nedostatek zaměstnanců a tlak na růst mezd ale růst zisků zpomalí.
  • Velkou neznámou je měnová politika, zvýšení úrokových sazeb může přijít ještě letos.
Julie Hrstková. Julie Hrstková. Foto: HN - Matej Slávik

Výsledky překonaly očekávání trhu, zisk je dvojnásobný oproti odhadům, někde dokonce vzrostl více než šestinásobně. Výsledková sezona za první čtvrtletí je prostě čtení, které potěší. Nezaměstnanost je na minimu, firmy nemají problém s odbytem a bankám klesá podíl nesplácených úvěrů. Ekonomika je ve fantastické kondici a každý nový údaj to jen potvrzuje − dokonce se zdá, že oživení dorazilo i do stavebnictví, které je dlouhodobě v útlumu. Navíc roste také ekonomika eurozóny, našeho největšího exportního trhu.

Skvělá čísla ovšem při podrobnějším zkoumání přinášejí mnoho otázek. Největším rizikem je nedostatek lidí. Experti se sice stále častěji ohánějí čtvrtou průmyslovou revolucí nazývanou Průmysl 4.0, kdy pracovní sílu nahradí roboti. Jenže zatím jsme tak v Průmyslu 3.0 a lidí je nedostatek. V dubnu opět klesla nezaměstnanost, na 4,4 procenta, což je dobrou zprávou pro lidi hledající práci, ale ne pro firmy. Dlouhodobě chybí zaměstnanci s výučním listem − jako problém to označuje 85 procent firem oslovených v průzkumu česko-německé obchodní komory. Kromě průmyslu poptává zaměstnance IT sektor, počet volných míst roste v oblasti personalistiky a v podnikových službách.

Nedostatek lidí s sebou nese i tlak na zvýšení mezd. V situaci napjatého pracovního trhu stačí, když za šéfem firmy přijde odborář, aby ho upozornil, že už teď má třicetiprocentní fluktuaci na dělnických pozicích a že nejbližší supermarket nabízí o pět tisíc měsíčně víc. Růst mezd je proto nevyhnutelný − jestliže loni rostly příjmy nominálně o 4,3 procenta, letos se očekává průměrný nárůst o pět procent. Současně klesá inflace, která se vrátila ke dvěma procentům, což náklady firem zvyšuje.

Velkou neznámou je pak měnová politika České národní banky. Tím, že přestala ovlivňovat kurz koruny, firmám stouply náklady na zajištění měny. Oproti původním předpokladům koruna sice posiluje velmi pozvolna, nicméně s jakýmkoliv posílením se exportérům zvyšují náklady.

Klesající inflace prozatím odhání úvahy o zvýšení úrokových sazeb. Jenže růst cen zpomaluje kvůli pohonným hmotám (levné ropě) a potravinám (sezona), takže pokud koruna nezačne skokově posilovat, přijde otázka zvýšení úrokových sazeb na řadu nejpozději v druhé polovině roku. S růstem úroků vzroste cena úvěrů, a tedy nákladů firem.

Čtvrtletní výsledky jsou skutečně skvělou zprávou. Jde jen o to, aby nebyly na dlouhou dobu poslední.

Julie Hrstková
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

On-line: Při explozi na koncertě v Manchesteru zemřelo nejméně 22 lidí. Podle policie se na místě odpálil sebevražedný atentátník

České firmy míří na Balkán. Vidí tam velký potenciál, problémem je ale nepřehledné právní prostředí

UNESCO se po deseti letech opět zabývá mrakodrapy na Pankráci. Městu by mohlo opět hrozit odstranění ze seznamu dědictví

Nebezpečný svět Marka Hudemy: Atomová hádanka zůstává nevyřešena

Policie vyšetřuje kauzu ovlivňování zakázek firmy TSK. Pro dokumenty byla i v domě podnikatele Kočky

reklama