reklama

V tahanici Babiše s ČNB nejde o riziko

Čtěte více: MMF | ČNB | ministerstvo financí
  • Spor, který vede ČNB s ministerstvem financí, ovládaným Andrejem Babišem, není dvakrát racionální.
  • Stačí si dát vedle sebe rizika půjčky pro MMF a operací, které centrální banka dělá rutinně.
  • Obrázek se nemění ani po porovnání výnosů. MMF si navíc chce půjčit jen nepatrný zlomek rezerv ČNB.
Luděk Vainert. Luděk Vainert. Foto: HN - Libor Fojtík

Spor o miliardy, které má Česko půjčit Mezinárodnímu měnovému fondu, se vrací se stejnou periodou, jako je doba splatnosti úvěru. Tentokrát je o to absurdnější, že všechny okolnosti mluví pro půjčku ještě mnohem výrazněji než v roce 2012, kdy ji Česko schválilo naposledy. A přesto hlavní aktéři, tedy Česká národní banka, která má poskytnout peníze, a ministerstvo financí, vedené (stále ještě) Andrejem Babišem, které se za úvěr zaručí a centrální bance též uhradí případný ušlý zisk, ne a ne najít společnou řeč. Současně přitom, shodně s vládou, tvrdí, že proti půjčce nejsou.

Jednoznačné je, že rizika spojená s úvěrem jsou nyní ještě nižší než před pěti lety. MMF potvrdil svou reputaci věřitele, kterému se platí prakticky za všech okolností. Zhroucení fondu je ještě méně pravděpodobné než rozpad eurozóny či insolvence zemí platících eurem. A těm přitom ČNB vesele půjčuje biliony, ne jen desítky miliard. Nemá ani jinou možnost, co jiného by s horou eur, která musela během intervencí nakoupit, dělala. Rozdíl je jen v tom, že půjčuje nepřímo, skrze nákupy dluhopisů na veřejném trhu, avšak na podstatě nic nemění. Centrální banka nyní pomáhá financovat dluhy vyspělejších zemí sumou, která je vyšší než kompletní státní dluh Česka.

Hádka o výnosy je ještě legračnější. Kolik MMF přesně zaplatí na úrocích, a co je tedy třeba kompenzovat, ministerstvo financí ve vzácné shodě s tajnůstkářskou ČNB tají. Ale že by to bylo výrazně méně, než kolik investice centrální banky vynášejí? Nepravděpodobné. ČNB vykazuje, že její eurová aktiva loni vynesla 0,66 procenta, přičemž o délce splatnosti na rozdíl od doby, na kterou se sjednává půjčka pro MMF, nevíme nic.

A že by centrální bance v nějaké nepředvídatelné krizi devizy chyběly, jak se před lety obával tehdejší guvernér Miroslav Singer? To už je zcela mimo realitu. MMF si totiž má půjčit pouhou jednu osmdesátinu současných rezerv ČNB.

Luděk Vainert
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

U nás vedou mezi benefity stravenky, v USA pojištění, v Číně poukazy na měsíční koláčky, říká šéf Sodexa

Zrušení rozsudku nad Davidem Rathem je velmi zvláštní, říká Lenka Bradáčová. Je přesvědčená, že odvedla precizní práci

Rusko brání naše tradiční hodnoty, myslí si čtvrtina Čechů. Většina by si Kreml přála jako garanta bezpečí, ukázal průzkum

PayPal nově pojistí i digitální zboží a služby. Na Českém trhu očekává společnost další růst

Konec legrácek, začíná kampaň, říká staronový šéf lidovců Bělobrádek po tom, co mu sjezd schválil koalici se Starosty

reklama