Prezident Miloš Zeman se nenechá úkolovat premiérem, kdy má z vlády odvolat ministra. Oznámil to Hrad poté, co Zeman přijal vicepremiéra Andreje Babiše (ANO).  Toho předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) navrhl odvolat k úternímu datu, prezident to ale odmítá s tím, že tak učiní nejdřív po svém návratu z Číny v druhé polovině května. Hrad také uvedl, že Babišovo odvolání by znamenalo porušení koaliční smlouvy.

"Prezident republiky konstatoval, že předseda vlády nemůže úkolovat prezidenta určováním termínu odvolání," napsal mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman podle něj také konstatoval, že "návrh na odvolání je v rozporu s koaliční smlouvou, která podmiňuje odvolání jakéhokoliv člena vlády souhlasem vedení jeho strany". Dodal, že k právoplatnému odvolání by bylo nutné vypovězení koaliční smlouvy. Na přímý dotaz, zda text prohlášení znamená, že pokud nebude vypovězena koaliční smlouva nebo pokud nebude navržen nový ministr financí, prezident ministra financí neodvolá, pouze odpověděl, že "text prohlášení znamená to, co obsahuje". "Právě tím, že byly zahájeny politické konzultace, pan prezident plní své ústavní povinnosti," uvedl Zemanův mluvčí.

Prezident také uvedl, že mu Sobotka nepředložil návrh na nového ministra financí, což by podle něj vedlo k tomu, že by vedení ministerstva financí zůstalo neobsazeno. "Což by prezident republiky považoval za krajně nezodpovědné," sdělil mluvčí.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky odvolá prezident člena vlády, jestliže to navrhne premiér, žádné další podmínky v ústavě nejsou. Vyzval prezidenta Miloše Zemana, aby respektoval ústavu. Sobotka to sdělil prostřednictvím svého mluvčího Martina Ayrera.

"Znovu chci vyzvat pana prezidenta, aby respektoval základní zákon naší země. Koaliční smlouva s tím nemá nic společného, není to zákon ani ústavní zákon, její naplňování a výklad je věcí tří koaličních stran, nikoli prezidenta," dodal premiér.

Původně Hrad oznámil, že se v pondělí k návrhu na odvolání nebude vyjadřovat. Ovčáček tvrdil, že bude prezident chtít uklidnit situaci.

Prezidentovo rozhodnutí kritizuje Sobotkova ČSSD. "Letmým nahlédnutím do ústavy zjistíme, že pokud chce premiér odvolat ministra, tak zde základní zákon státu jako podmínku nestanoví ani požadavek na jméno nového ministra ani jakoukoliv formulaci o koaliční smlouvě," reagoval ministr pro lidská práva Jan Chvojka.

Také vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek na vyjádření Hradu reagoval slovy, že ústava o koaliční smlouvě nemluví.

Sobotka už dříve uvedl, že každý dosavadní návrh na odvolání ministra obsahoval datum. Avizoval, že pokud prezident jeho žádosti nevyhoví, poradí se s ústavními právníky.

Babiš mezitím čelí tlaku na to, aby z funkce odstoupil. Na v pořadí třetí zveřejněné nahrávce totiž novináři MF Dnes Marku Přibilovi říká, kdy má vydávat články proti ČSSD.

"Já bych to nechal, načasoval bych to někdy před ten jejich sněm socanský a něco před volbama," říká na záznamu hlas vicepremiéra a faktického majitele vydavatelství Mafra.

Ústavní právníci: Ústava je nad koaliční smlouvou

Pro prezidenta republiky je důležité znění ústavy, nikoli koaliční smlouva. Musí tak odvolat ministra, když mu to premiér navrhne, řekl ústavní právník Jan Kysela. Podle dalšího ústavní právníka Jana Kudrny žádné ujednání nemůže stát nad ústavou.

"Pro prezidenta republiky je referenční normou ústava a na smyslu a znění ústavy se nic nezmění tím, že si někdo uzavře nebo neuzavře koaliční smlouvu libovolného obsahu. Jinými slovy na prezidentu republiky i nadále spočívá povinnost odvolat člena vlády, pakliže mu to navrhne předseda vlády. A je na předsedovi vlády, aby zvážil, jaké politické náklady jsou s tím spojeny," řekl Kysela.

Koaliční smlouva podle něj zavazuje předsedu vlády, nikoli prezidenta, pro kterého nemá žádný význam, protože není jejím účastníkem. To, že koaliční smlouva v případě porušení obsahuje sankci rozpadu koalice, je podle Kysely jediné, co by na ní mohlo prezidenta republiky perspektivně zajímat, tedy jaký bude osud vlády.

"Každopádně ani takový zájem není žádnou podmínkou pro to, zda předsedovi vlády vyhoví, nebo nevyhoví," dodal.

Na otázku, zda by odkazem na koaliční smlouvu mohl Zeman odkládat odvolání Babiše, Kysela řekl, že to rozhodně není "validní, relevantní, právně uznatelný, legitimní důvod" pro to, aby tak činil.