reklama

Komentář Petra Honzejka: Babiš si hrál s policejními informacemi. Vysvětlení "podělal jsem to" už stačit nebude

Názor
Čtěte více: Babiš Andrej | média | odposlech
  • V pořadí už třetí nahrávka hovorů mezi Andrejem Babišem a novinářem z Mladé fronty Dnes Markem Přibilem je na světě.
  • To, že někdo takto nahrává vicepremiéra vlády České republiky je znepokojivé a musí to být předmětem důkladného vyšetřování. Minimálně stejně znepokojivý je ale obsah.
  • Znovu se ukazuje, jak je provázání moci ekonomické, politické a mediální nebezpečné.
Komentátor HN Petr Honzejk. Komentátor HN Petr Honzejk. Foto: HN - Matej Slávik

Na světě je další, v pořadí už třetí nahrávka hovorů mezi Andrejem Babišem a novinářem z Mladé fronty Dnes Markem Přibilem. A problém předsedy hnutí ANO bobtná. Babišovi zřejmě nebude k odehrání kauzy do autu stačit víkendové přiznání, že se s Přibilem scházel, a omluvné konstatování, že to "podělal". Kalibr nahrávek je stále silnější. 

Je samozřejmě fakt, že okolnosti vzniku nahrávek jsou podivné. To, že někdo takto nahrává vicepremiéra vlády České republiky, je znepokojivé a musí to být předmětem důkladného vyšetřování. Minimálně stejně znepokojivý je ale obsah.

Od první nahrávky, nad kterou šlo víceméně mávnout rukou, protože se jednalo jen o ukázku vicepremiérovy sprostomluvy a pohrdání kdekým, jsme přes důkaz o ovlivňování obsahu (tehdy) jeho médií přešli na úplně nový level. Redaktor Přibil přinesl Babišovi informace z policejního spisu, vemlouvavě mu je nabízí a předseda ANO je nakonec doporučuje použít proti ČSSD. "Já bych to načasoval někdy před ten jejich sněm socanskej a něco před volbama," říká Babiš. Těžko to nazvat jinak než cynickou manipulací.

A i kdyby to byla "provokace a kampaň", jak dokola opakuje Babiš, na věci by to nic moc neměnilo: předseda ANO informace z policejního spisu neodmítá, pracuje s nimi, instruuje Přibila, jak s nimi nakládat. Babiš není příliš překvapen, že před ním něco takového leží, působí na nahrávce, jako by práce s policejními materiály byla vlastně běžnou součástí politické praxe. Což možná znalce českého politického prostředí dvakrát nepřekvapí, ale mít to takto na talíři, to přece jen přeběhne mráz po zádech.

Nahrávka nově nasvěcuje i zájem Andreje Babiše o policejní reorganizaci. Ukazuje se, že za ní mohlo být víc než jen oficiálně deklarovaná obava, že by se přestaly vyšetřovat kauzy ČSSD. Nedá se nyní vyloučit, že se bál též narušení řetězce spřízněný policista – spřízněný novinář – politický zisk.

Bez naivity: Babiš určitě není jediný, kdo je ochotný používat informace z policejních spisů (a možná i policii samotnou) v politickém boji. Z nedávné historie známe stohy příkladů, kdy byla policie do politiky zatažena, a figurovala v nich i ČSSD. Babiš je ovšem rozhodně jediný, kdo disponuje tak velkou mediální silou, že může policejní informace ve svůj prospěch politicky kapitalizovat. A evidentně se o to minimálně pokouší. Znovu se ukazuje, jak je provázání moci ekonomické, politické a mediální nebezpečné.

Tentokrát opravdu Andreji Babišovi nebude stačit říci "podělal jsem to". Otázkou je, jestli se vůbec něco takového, jako řízená diskreditace oponentů, dá v demokratické společnosti omluvit. Snad naivitou ("naletěl jsem provokaci, pardon, víckrát to neudělám"). Ale ruku na srdce - uvěří někdo, že je Andrej Babiš, který drsným způsobem vybudoval ekonomicko-mediálně-politické impérium, naivka?

Petr Honzejk
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

U nás vedou mezi benefity stravenky, v USA pojištění, v Číně poukazy na měsíční koláčky, říká šéf Sodexa

Zrušení rozsudku nad Davidem Rathem je velmi zvláštní, říká Lenka Bradáčová. Je přesvědčená, že odvedla precizní práci

Rusko brání naše tradiční hodnoty, myslí si čtvrtina Čechů. Většina by si Kreml přála jako garanta bezpečí, ukázal průzkum

PayPal nově pojistí i digitální zboží a služby. Na Českém trhu očekává společnost další růst

Konec legrácek, začíná kampaň, říká staronový šéf lidovců Bělobrádek po tom, co mu sjezd schválil koalici se Starosty

reklama