reklama

Korunový Rocky opět ukázal svou kondici

Čtěte více: Vládní krize 2017 | koruna | krize | koalice
  • Slovo "demise" z úst premiéra Sobotky sice korunu poslalo o sedm haléřů níž, ale během čtvrthodiny bylo vše při starém.
  • Spekulanty držící stamiliardy "intervenčních" korun politický šrapnel středního kalibru měnit plány nepřinutil.
  • Česká ekonomika i její exportní trhy jsou ve slušné kondici, tahle bouře jim neublíží.
Luděk Vainert. Luděk Vainert. Foto: HN - Libor Fojtík

Máloco dokáže obchodníky s měnami rozhodit tak jako překvapivá politická událost. V čerstvé paměti je prudký propad britské libry poté, co se objevily první výsledky referenda směrujícího zemi k brexitu, či to, jak s dolarem zacloumalo vítězství outsidera Donalda Trumpa. Nečekaný pád vlády je z podobného ranku. Obvykle přináší politickou nestabilitu a logickou reakcí trhů tak bývá výprodej vládních dluhopisů a pokles měny.

S výjimkou Česka. Koruna je tradičně vůči politickým kotrmelcům imunní a včerejšek to, i v pointervenční nejistotě, opět potvrdil. Slovo "demise" z úst premiéra Bohuslava Sobotky sice korunu poslalo o sedm haléřů níž, ale během čtvrthodiny bylo vše při starém a kurz se opět vinul poblíž 26,90 za euro. Tedy v podstatě tam, kde se pohyboval v pátek. Dokonce během včerejška mírně podražily i vládní dluhopisy a výnos toho dvouletého, v němž mají zahraniční investoři "zaparkováno" hodně peněz, se zase nepatrně dostal do záporu. Žádný větší výprodej koruny tedy nepřišel.

Výkyvy byly mnohem menší než před osmi lety, kdy se Jiřímu Paroubkovi povedlo na několikátý pokus sestřelit vládu Mirka Topolánka. Avšak ani tehdy nešlo o žádnou apokalypsu. Financial Times sice psaly o pádu koruny, ale oslabení o 0,8 procenta bylo v rámci tehdejší jízdy od 23 korun za euro k 29 a zpět na 25, to vše během jediného roku, naprosto zanedbatelné. V době prohlubující se hospodářské krize hrály prim ekonomické údaje a ty nakonec mluvily pro korunu.

Nyní jsou jak česká ekonomika, tak její exportní trhy bez debat v mnohem lepší kondici, než byly na jaře 2009. Česko netrápí nezaměstnanost, naopak, problémem je nedostatek pracovních sil. Státní finance sice neposkytují ministrovi financí tolik důvodů k chlubení jako loni, kdy peníze z EU rozpočet tlačily k rekordnímu přebytku, ale v mezinárodním srovnání jde stále o velmi solidní výsledek. Exportérům se nadále daří, takže bilance zahraničního obchodu je i v době růstu ekonomiky, který povzbuzuje dovozy, vynikající.

Když je obloha takřka bez mráčků, snese ekonomika i nějakou tu politickou krizi. Jedinou těžko vyhodnotitelnou nejistotu nyní přinášejí spekulanti čekající na zhodnocení koruny. O tom, do jaké míry jsou obeznámeni s českým politickým děním, si netřeba dělat iluze. Ale po včerejšku už víme, že politický šrapnel středního kalibru je nepřinutí měnit plány. Koruna se tak opět může vrátit k přezdívce Rocky, odkazující na legendárního boxera z hollywoodských trháků, kterou si vysloužila v 90. letech.

Luděk Vainert
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

On-line: Při explozi na koncertě v Manchesteru zemřelo nejméně 22 lidí. Podle policie se na místě odpálil sebevražedný atentátník

České firmy míří na Balkán. Vidí tam velký potenciál, problémem je ale nepřehledné právní prostředí

UNESCO se po deseti letech opět zabývá mrakodrapy na Pankráci. Městu by mohlo opět hrozit odstranění ze seznamu dědictví

Nebezpečný svět Marka Hudemy: Atomová hádanka zůstává nevyřešena

Policie vyšetřuje kauzu ovlivňování zakázek firmy TSK. Pro dokumenty byla i v domě podnikatele Kočky

reklama