reklama

Vítěz vládní krize? Miloš Zeman

  • Předseda ČSSD Sobotka nyní nedrží v ruce ty nejlepší karty.
  • Záleží na tom, jak se zachová Miloš Zeman. Z prvních reakcí Hradu je zřejmé, že prezident s radostí udělá cokoli, co Sobotku poškodí.
  • Pro Sobotku se zřejmě naplní nejhorší scénář: sobě k setrvání ve Strakově akademii nepomůže. Ale Zemanovi, jehož má upřímně nerad, k setrvání na Hradě ano.
Komentátor HN Petr Honzejk. Komentátor HN Petr Honzejk. Foto: HN - Matej Slávik

Když už nic jiného, Bohuslav Sobotka prokázal, že má politickou fantazii. Demise celé vlády jako řešení problému s Andrejem Babišem, to je něco, co opravdu nikdo nečekal. Slyšet starého harcovníka Miroslava Kalouska, jak v šoku říká "Tak teď opravdu nevím, jak se k tomu postavíme", byl výjimečný zážitek sám o sobě. Jenže velkou otázkou je, jestli Sobotkovu fantazii ocení i voliči. Co totiž "prostý volič" při pohledu na Sobotku vidí? Vidí chlapíka, který má problém s konkurentem a místo toho, aby se s ním popasoval na férovku, zastřelí sám sebe i s celou partou, kterou vedl a o které říká, že je úspěšná. Ne, dvakrát srozumitelné to pro voliče nebude.

Na druhou stranu Sobotka žádnou lepší možnost zřejmě neměl. Kdyby krizi vyřešil odvoláním Andreje Babiše, uvolnil by mu ruce pro kampaň, během které by Babiš jezdil po republice a volal: "Všichni jsou proti mně! Matrix zaútočil!" A voliči by na to patrně slyšeli. No, a kdyby Sobotka Babiše neodvolal? Pak by sám byl za krajně nestatečného politika, a to je ještě eufemismus. Takto, demisí vlády, si Sobotka alespoň otevřel prostor pro manévrování. Prostor pro − dost možná poslední − partii svého politického života.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé.

Děkujeme za vaši přízeň.

Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá.
Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Předplatit

Petr Honzejk
Přeposlat
Diskuse

Češi si kvůli dražším bytům půjčili už přes 150 miliard. Objem hypoték může i přes zpřísnění ČNB překonat nový rekord

Velká koalice končí, Německo bude opatrnější k plánům na integraci EU. Jestli se Merkelová spojí s FDP, je se mnou konec, prohlásil Macron

Ázerbájdžánské dělostřelectvo se chlubí českými houfnicemi. Ministerstvo netuší, jak se do země i přes embargo dostaly

Volební deník Petra Honzejka: Triumf Babiše, nástup pirátů, konec Kalouska? Pomalu. Průzkumy jsou proroctví s ručením omezeným

Jurečka: Receptura tuzemáku by se měla změnit. Čeští výrobci se na konec desetileté výjimky nepřipravili

reklama