reklama

Komentář Petra Honzejka: Sobotka udělal překvapivý a rozhodný krok, který ale veřejnost nepochopí

Názory
  • Otázkou je, jestli se Sobotkovi jeho razance vyplatí.
  • První velké riziko se jmenuje Miloš Zeman. Za současné situace, kdy premiér podá demisi, je prezident na tahu. Koho jmenuje premiérem? V minulosti už Zeman dokázal, že dokáže být ústavně, řekněme, velmi kreativní. Sobotku nemá rád, bude chtít pomoci Andreji Babišovi.
  • Má Sobotka na to, aby ho v partii přehrál?
Komentátor HN Petr Honzejk Komentátor HN Petr Honzejk Foto: HN - Matej Slávik

Bohuslav Sobotka demisí vlády rozehrál největší partii své politické kariéry. Možná – dost pravděpodobně – to bude partie poslední. Ale nepředbíhejme. Krok Bohuslava Sobotky je v každém případě překvapivý. A to věcně i – řekněme – osobnostně.

Věcně je překvapivý proto, že Sobotka objevil mezi dvěma špatnými možnostmi jednu, která pro něj úplně katastrofální být nemusí. Soudilo se, že buď Andreje Babiše odvolá a vyrobí z něj mučedníka, který bude objíždět republiku a volat, že proti němu zaútočil Matrix, nebo ho neodvolá a bude, jemně řečeno, za nestatečného politika, který jen mluví, ale neodváží se razantního činu. Sobotka či jeho poradci objevili možnost, jak ze situace vybruslit jakž takž se ctí.

Sobotkův postup je překvapivý i z pohledu hodnocení osobnosti samotného premiéra. Soudilo se, že Sobotka je obecně slabý, váhavý, pokud někdy něčeho dosáhl, bylo to „vysezené“, vyjednané, kabinetní. Nikdy nepodnikl nic razantního, silného, riskantního. Teď se to změnilo. Je sice pravda, že Sobotka byl k razantnímu rozhodnutí dotlačen, či spíše se k němu dotlačil sám, ale důležité je, že ho udělal. Je to – bez ironie – skutečný politický čin.

Otázkou je, jestli se Sobotkovi jeho razance vyplatí. Neznámých je příliš mnoho, ale zmiňme alespoň několik rizik. První se jmenuje Miloš Zeman. Za současné situace, kdy premiér podá demisi, je prezident na tahu. Koho jmenuje premiérem? V minulosti už Zeman dokázal, že dokáže být ústavně, řekněme, velmi kreativní. Sobotku nemá rád, bude chtít pomoci Andreji Babišovi. Má Sobotka na to, aby ho v partii přehrál?

Jediná možnost, jak může Sobotka vzít prezidentovi trumfy, by spočívala v tom, že by se politické strany dohodly na samorozpuštění Poslanecké sněmovny. K tomu by ale byly potřeba tři pětiny všech poslanců a je otázkou, jestli někdo vůbec může chtít volby například v září, protože kampaň by musela probíhat během prázdnin, což je poněkud absurdní.

Důležitější je, co na Sobotkův krok řeknou voliči. A tady si předseda ČSSD nestojí dobře. Voliči ve většině vůbec nechápali kauzu Andreje Babiše, či lépe řečeno to, proč najednou Babiš Sobotkovi tak vadí, když se o jeho střetu zájmů ví tři a půl roku. Těžko tedy teď pochopí, proč má nyní padnout celá vláda. Notabene vláda, o které Sobotka zároveň tvrdí, že je úspěšná. A navíc pouhý půlrok před volbami.

Sobotka si zachoval důstojnost, ale velké sympatie veřejnosti, či snad dokonce vítězství ve volbách (a premiér nemůže mít jiné ambice) mu jeho razantní krok nepřinese.

Petr Honzejk
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

On-line: Při explozi na koncertě v Manchesteru zemřelo nejméně 22 lidí. Podle policie se na místě odpálil sebevražedný atentátník

České firmy míří na Balkán. Vidí tam velký potenciál, problémem je ale nepřehledné právní prostředí

UNESCO se po deseti letech opět zabývá mrakodrapy na Pankráci. Městu by mohlo opět hrozit odstranění ze seznamu dědictví

Nebezpečný svět Marka Hudemy: Atomová hádanka zůstává nevyřešena

Policie vyšetřuje kauzu ovlivňování zakázek firmy TSK. Pro dokumenty byla i v domě podnikatele Kočky

reklama