reklama

Místo do lékárny na černý trh

Čtěte více: konopí | lékárna | marihuana
  • Česká republika jako jedna z prvních zemí světa legalizovala marihuanu a umožnila její využití pro léčebné účely.
  • Praxe za legislativou ovšem značně pokulhává, v lékárnách většinou konopí nemají.
  • Nemocným tak nezbývá nic jiného než se obrátit na černý trh.
Julie Hrstková. Julie Hrstková. Foto: HN - Matej Slávik

Byla to skvělá zpráva, když Česká republika schválila využití marihuany pro léčebné účely, a také se jí za to dostalo uznání od lékařů, pacientů i ze světa. O léčebných účincích konopí nikdo nepochybuje: pro pacienty, kteří trpí křečemi i bolestmi, je často jedinou úlevou. S potěšením proto přijali fakt, že svůj lék, bez kterého se neobejdou, případně jej musí nahrazovat například opiáty či barbituráty, jež mají nepříznivé vedlejší účinky, mohou koupit naprosto legálně v lékárně. A ne si pěstovat marihuanu v květináči za oknem, případně ji shánět na černém trhu.

První studená sprcha přišla s cenou. Zahraniční konopí v hodnotě 300 korun za jeden gram sice po čase nahradilo tuzemské za stovku, i to je ale pro pacienty, kteří jsou často odkázáni na starobní či invalidní důchod, hodně. Od loňského roku sice mohou konopí na vyžádání proplácet také zdravotní pojišťovny, ty se do toho ovšem zrovna nehrnou, a navíc každé proplacení vyžaduje spoustu papírování. Podstatně horší informací ovšem je, že navzdory vysoké ceně je marihuana skoro stejně nedostupná, jako když byla nelegální. Z celkového počtu více než padesáti tisíc lékařů jich léčebné konopí může aktuálně předepisovat zhruba dvacet. Prodávat ji může 28 lékáren, ani tam ji ale pacient dostat nemusí: české konopí došlo koncem ledna. Dosavadní dodavatel neměl potřebné certifikáty a nového Státní ústav pro kontrolu léčiv teprve vybírá. Původní tendr musel zrušit, protože pěstitelé jsou prý "víc farmáři než farmaceuti", a proto nemohou garantovat požadovanou kvalitu.

Pacienty ovšem hádky mezi dodavateli a státem nezajímají. Jediné, co potřebují, je lék − a ten jim stát, který je legislativně natolik pokrokový, že tuto léčbu umožnil, není schopen zajistit. Je dobře, že se do věci vložil premiér Bohuslav Sobotka, kterému se nezdá normální, že i když se v České republice jako v jedné z mála zemí světa může konopí pěstovat legálně (po splnění všech podmínek), není nakonec dostupné ani pro lidi, kteří jej kvůli nejrůznějším onemocněním nutně potřebují. A možná si také uvědomuje paradox, že oproti té léčebné, prověřené marihuaně, která k sehnání není, se ta obyčejná dá získat velice jednoduše. Nezaměnitelná vůně marihuany, jež se line nejen při procházce po ulicích každého většího města, to potvrzuje i bez větších statistických bádání.

Pacienti na výběr nemají. Když není jiná, je i ta z ulice lepší než žádná. Protože do Uruguaye, kde se od léta začne marihuana volně prodávat ve všech lékárnách v přepočtu po třiceti korunách za gram, to je přece jen dál než k nejbližšímu českému dealerovi.

Julie Hrstková
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

On-line: Při explozi na koncertě v Manchesteru zemřelo nejméně 22 lidí. Podle policie se na místě odpálil sebevražedný atentátník

České firmy míří na Balkán. Vidí tam velký potenciál, problémem je ale nepřehledné právní prostředí

UNESCO se po deseti letech opět zabývá mrakodrapy na Pankráci. Městu by mohlo opět hrozit odstranění ze seznamu dědictví

Nebezpečný svět Marka Hudemy: Atomová hádanka zůstává nevyřešena

Policie vyšetřuje kauzu ovlivňování zakázek firmy TSK. Pro dokumenty byla i v domě podnikatele Kočky

reklama