Ruský premiér Dmitrij Medveděv v úterý na kulturním fóru vládní strany Jednotné Rusko kritizoval cenzuru umění. Stát by podle něj měl v rámci zákonů zajistit svobodu kultury, informovala agentura Interfax.

Šéf vlády tak reagoval na rozruch kolem ještě nedokončeného filmu o životě posledního ruského cara Mikuláše II., o němž již nyní někteří tvrdí, že uráží náboženské cítění pravoslavných věřících.

"Je zřejmé, že úzce politický přístup ke kultuře v moderní době není přijatelný. Pokud se nechceme vrátit do časů, kdy kulturu tvrdě regulovali shora. Vládní úředníci, politici a obecně všichni občané by v sobě měli potlačit nutkání vysvětlovat umělci, co by měl dělat," řekl Medveděv.

Premiér tak nepřímo reagoval na kauzu o snímku Matilda, který zamíří do kin v říjnu a jenž pojednává o vztahu budoucího ruského cara Mikuláše II. a baletky Matildy Kšesinské.

Ruská poslankyně Natalja Poklonská prokuratuře předala výsledky předběžného zkoumání filmu, podle něhož snímek uráží náboženské cítění a důstojnost velké části pravoslavných věřících.

Komise, která se obsahem filmu zabývala, přitom vydala svoje hodnocení jen na základě jedné ukázky a scénáře.

Proti filmu brojí i organizace Křesťanský stát – Svatá Rus. Podle jejích představitelů snímek ponižuje svaté a provokuje k "ruskému Majdanu", tedy obdobě revolučních událostí na náměstí Nezávislosti neboli Majdanu v Kyjevě.

Demonstrace, které se na tomto místě v ukrajinské metropoli konaly v únoru 2014, vedly až k pádu tehdejšího prezidenta Viktora Janukovyče.

Organizace Křesťanský stát – Svatá Rus už rozeslala více než 1000 dopisů ředitelům kin s výzvou, aby odmítli projekci filmu Matilda.

Jednání Poklonské odsoudil ruský ministr kultury Vladimir Medinskij. Podle něj není možné posuzovat snímek, který ještě nebyl dokončen.

Rusko postupně přijalo několik zákonů, které výrazně zpřísňují útoky proti náboženskému přesvědčení a pravoslavné víře. Za její hanobení nyní hrozí až tři roky ve vězení.

Zostření právní úpravy je spojováno především s představením namířeným proti prezidentu Vladimiru Putinovi, které kontroverzní punková skupina Pussy Riot uspořádala v hlavním moskevském chrámu v únoru 2012.