reklama

Teror jako výdělečná aktivita?

Čtěte více: terorismus | akcie | útok
  • Teroristický útok ovlivňuje ceny akcií pouze krátkodobě.
  • Dopad teroristických útoků se liší podle toho, v jaké části světa se odehrávají.
  • Pokud teroristé zaútočí v bohatých a demokratických zemích, propad akcií je větší.
  • Teroristické útoky organizovaných skupin, jejichž cílem by byl dlouhodobý výdělek na pohybu akcií, jsou spíš námětem pro film než realitou.
Julie Hrstková. Julie Hrstková. Foto: HN - Matej Slávik

Bylo zřejmě jen otázkou času, kdy se někdo dostatečně motivovaný a vzdělaný rozhodne ovlivnit finanční trh pomocí výbuchu bomby.

Že se to povedlo osmadvacetiletému rusko-německému občanovi Sergeji W., který spekuloval na pokles akcií fotbalového klubu Borussia Dortmund, je jen náhoda. Předtím se o to samé pokusil jeden Američan, kterého naštěstí jeho komplic prozradil policii dřív, než stihl svůj skutek dokonat.

A možná se o něco podobného pokoušeli i jiní, jen toho zanechali dříve, než se o tom dozvěděla policie, potažmo veřejnost a média.

To, že mají teroristické útoky obrovský ekonomický vliv, není žádná novinka.

Teroristické útoky z roku 2001 na Světové obchodní centrum v New Yorku vedly kromě přímých obětí na životech k zániku 130 tisíc pracovních míst a k obrovským ztrátám v odvětví aero­linií, hotelů a pojišťovnictví. Podle zprávy Kongresu útok negativně ovlivnil na 18 tisíc druhů podnikání. Útoky také vedly k dvanáctiprocentnímu propadu indexu S&P. O měsíc později se ovšem trhy i ceny vrátily "k normálu" a všechny ztráty umazaly.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé.

Děkujeme za vaši přízeň.

Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá.
Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Předplatit

Julie Hrstková
Přeposlat

ON-LINE: Policie z útoku v Barceloně podezřívá 18letého chlapce, je na útěku. Počet obětí se zvýšil na čtrnáct

Čínská CEFC jedná o koupi podílu v ruské společnosti Rosněfť, podle zdrojů blízkých jednání získá část ze sítě čerpacích stanic

Rychle rostoucí ekonomika snižuje zadlužení Česka. Pokud vlády nezačnou rozhazovat, bude dluh jedním ze tří nejnižších v EU

Katalánsko se léta potýká s islamisty, v rámci Španělska patří k nejradikálnějším

Nabourání 24 aut si nepamatuji. Zapil jsem léky na spaní alkoholem a probral se až v policejním voze, řekl u soudu expolicista Kadlec

reklama