reklama

Teror jako výdělečná aktivita?

Čtěte více: terorismus | akcie | útok
  • Teroristický útok ovlivňuje ceny akcií pouze krátkodobě.
  • Dopad teroristických útoků se liší podle toho, v jaké části světa se odehrávají.
  • Pokud teroristé zaútočí v bohatých a demokratických zemích, propad akcií je větší.
  • Teroristické útoky organizovaných skupin, jejichž cílem by byl dlouhodobý výdělek na pohybu akcií, jsou spíš námětem pro film než realitou.
Julie Hrstková. Julie Hrstková. Foto: HN - Matej Slávik

Bylo zřejmě jen otázkou času, kdy se někdo dostatečně motivovaný a vzdělaný rozhodne ovlivnit finanční trh pomocí výbuchu bomby.

Že se to povedlo osmadvacetiletému rusko-německému občanovi Sergeji W., který spekuloval na pokles akcií fotbalového klubu Borussia Dortmund, je jen náhoda. Předtím se o to samé pokusil jeden Američan, kterého naštěstí jeho komplic prozradil policii dřív, než stihl svůj skutek dokonat.

A možná se o něco podobného pokoušeli i jiní, jen toho zanechali dříve, než se o tom dozvěděla policie, potažmo veřejnost a média.

To, že mají teroristické útoky obrovský ekonomický vliv, není žádná novinka.

Teroristické útoky z roku 2001 na Světové obchodní centrum v New Yorku vedly kromě přímých obětí na životech k zániku 130 tisíc pracovních míst a k obrovským ztrátám v odvětví aero­linií, hotelů a pojišťovnictví. Podle zprávy Kongresu útok negativně ovlivnil na 18 tisíc druhů podnikání. Útoky také vedly k dvanáctiprocentnímu propadu indexu S&P. O měsíc později se ovšem trhy i ceny vrátily "k normálu" a všechny ztráty umazaly.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé.

Děkujeme za vaši přízeň.

Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá.
Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Předplatit

Julie Hrstková
Přeposlat
Diskuse

Živě: Kalousek oznámil odchod z čela TOP 09. Na sněmu nebude obhajovat funkci

Piráti pro všechny případy připravili seznam ministerstev, o která stojí: Zajímá je hlavně průmysl, ale i finance nebo školství

Zeman ví, že Babiš je jediný politik, který ho může ohrozit. Jeho vládu jmenuje až poté, co ANO rozhodne, koho podpoří v boji o Hrad

Proti řidiči v Plzni zakročili se zbraní v ruce a v civilu šéfové zásahové jednotky. Jeden z nich loni získal medaili za příkladnou práci

Facebook na Slovensku testuje zásadní změnu, ukazuje pouze příspěvky přátel a reklamu

reklama