reklama

Průzkum: Macronova podpora se po jeho vítězství v prvním kole propadla, Le Penová z toho těží

Infografika
  • Průzkumy se nemýlily, do druhého kola prezidentských voleb francouzští voliči poslali Emmanuela Macrona a Marine Le Penovou.
  • Šlo o jedny z nejtěsnějších voleb v historii Francie, nervydrásající ale může být i druhé kolo.
  • Doposud ale průzkumy, které se konaly i pro potenciální stav v druhém kole, jednoznačně favorizovaly Emmanuela Macrona.
Průzkumy zatím favorizují Macrona. V prvním kole byly až překvapivě přesné, na rozdíl od amerických voleb či brexitu. Průzkumy zatím favorizují Macrona. V prvním kole byly až překvapivě přesné, na rozdíl od amerických voleb či brexitu. Foto: Reuters

Francouzi byli zvyklí, že dopředu znají dva nejsilnější kandidáty na prezidenta, kteří se později utkají ve druhém kole voleb. Letošní prezidentské volby jsou ale jiné. Kandidáti tradičních stran pohořeli a do druhého kola postoupili zástupci dvou politických uskupení, která nepatří k tradičním - Emmanuel Macron, zakladatel strany Vpřed! a Marine Lepenová, zástupkyně nacionalistické Národní fronty.

vše o francouzských volbách

Francouzské prezidentské volby.Grafy, průzkumy, komentáře, názory. Vše na jednom místě.

Více zde

Předvolebním průzkumům dlouho vévodila právě kandidátka krajní pravice Marine Le Penová, v posledních týdnech ji ale dohonil, a podle některých výsledků i předehnal, bývalý ministr a předseda strany Vpřed! Emmanuel Macron. Průzkumy se tentokrát trefily a Macron v prvním kole konaném 23. dubna opravdu zvítězil.

Z počátku jistý postup do druhého kola měl i zástupce pravicových Republikánů Francois Fillon, jeho preference ale začaly strmě klesat, když na povrch vyplula kauza se zaměstnáváním vlastní manželky. Fillon vsadil na image "pana Čistého" a tyto kauzy odradily jeho voliče.

Šance měl i další kandidát, zástupce radikální levice Jean-Luc Mélenchon. Tomu se v posledních týdnech podařilo nasbírat dost hlasů, aby "šlapal na paty" Francoisi Fillonovi. Fillon nakonec skončil třetí jen těsně.

Outsiderem se stal zástupce levicových socialistů Benoit Hamon, kterému preference srážela nízká podpora současného francouzského prezidenta Francoise Hollanda i nejednotnost socialistů v podpoře vlastního kandidáta. Celkem ve volbách kandidovalo 11 osobností.

Druhé kolo, ve kterém se utká Emmanuel Macron s Marine Le Penovou, se koná v neděli 7. května.

Petr Štěpán
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Soukromé školy nemají dost míst, zájem o ně převyšuje kapacitu až šestinásobně

Kromě chaty na Lipně nic nemám, říká Zimola. Jeho rodině přitom patří rozlehlé pozemky

Nemusíte ze mě mít strach, řekla Le Penová voličům a "pozastavila" své působení v čele Národní fronty

Číňané jdou proti Audi či BMW. Tamní miliardář najal na vývoj luxusních vozů západní odborníky

3 hlavní důvody, proč je Android zoufalý a 3, proč ovládá trh a uživatelé ho mají rádi

reklama