reklama

Spolky mají v elektronické evidenci tržeb chaos. Podle Babiše by do ní neměly spadat vůbec

  • Stovky zástupců spolků a veřejných organizací přijely do hotelu Praha na konferenci s názvem Vesnické spolky a EET.
  • Kromě rad, jak mají naložit se zákonem o elektronické evidenci tržeb, se jim však také dostalo sdělení, že ani tvůrci zákona v tom nemají zcela jasno.
  • Podle ministra financí Andreje Babiše by spolky neměly spadat do EET vůbec.
EET - Ilustrační foto. EET - Ilustrační foto. Foto: HN - František Vlček

Stovky zástupců spolků a veřejných organizací přijely do hotelu Praha na konferenci s názvem Vesnické spolky a EET. Kromě rad, jak mají naložit se zákonem o elektronické evidenci tržeb, se jim však také dostalo sdělení, že ani tvůrci zákona v tom nemají zcela jasno.

"Zavádění praxe s sebou vždy přináší nové a nové otázky," uvedla náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

Zatím pro spolky platí úleva, že nemusí povinně na ministerstvo financí odesílat každou účtenku elektronickou cestou, pokud přijímají hotové peníze při vedlejší činnosti.

Tržby za ni však nesmějí být vyšší než 175 tisíc korun ročně a nesmějí tvořit více než pět procent celkových příjmů.

Jak ale rozlišit u svazu zahrádkářů nebo u fotbalového klubu, co je a co není soustavně prováděná činnost? Názory na to se na konferenci lišily.

Příkladem může být pořádání plesu v podobě vesnického mysliveckého nebo hasičského bálu.

"Pokud ho pořádáte každoročně, tak si myslím, že to nese prvky soustavně konané činnosti a tržby by se měly evidovat," uvedla specialistka na daně neziskových organizací Miroslava Nebuželská.

Jiného názoru byl zástupce Generálního finančního ředitelství Jiří Fojtík.

Ten se dokonce domníval, že ani dva plesy za sezonu nemůže finanční úřad považovat za soustavně vyvíjenou hlavní činnost. "Hlavní účel spolku však musí být nepodnikatelský," řekl Fojtík.

Některé rady by se přitom daly jen těžko označit jinak než lidovým "k nezaplacení". "Pokud si nejste jisti, jak se zachovat a zda evidovat tržby, zkuste osobní statečnost, uplatněte ji," řekla Nebuželská za všeobecného smíchu a následného potlesku.

Ani odlehčení atmosféry ovšem nemohlo zakrýt, že právě spolky mají s EET velké potíže. Nejsou to firmy, které vznikly za účelem vytváření zisku, ale jedná se o společnosti, které si daly za úkol uspokojit po něčem poptávku, byť třeba jen v jediné vesnici.

"Při výjezdech jsem si všiml, že na venkov dopadla EET mnohem více než na města," řekl na konferenci ministr financí Andrej Babiš. Dodal, že podle něj by spolky neměly spadat do EET vůbec.

Zatím to však vypadá, že se finanční správa pokusí alespoň vydat srozumitelnou kuchařku EET pro tyto organizace a k přehodnocení dojde i u zmíněné hranice 175 tisíc korun roční tržby u vedlejší činnosti.

Martin Ťopek
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Kromě chaty na Lipně nic nemám, říká Zimola. Jeho rodině přitom patří rozlehlé pozemky

Nemusíte ze mě mít strach, řekla Le Penová voličům a "pozastavila" své působení v čele Národní fronty

Číňané jdou proti Audi či BMW. Tamní miliardář najal na vývoj luxusních vozů západní odborníky

ČEZ chce opustit Bulharsko, dostal nabídku od Energo-Pro a dalších sedmi firem

České kloubní výživy si oblíbili Rusové i žirafy. Rodinná firma Orling má i vlastní stádo koní

reklama