reklama

Česko zažívá patentové žně, úřad loni udělil nejvíc patentů za 20 let. Premianty jsou Zentiva a Škoda

Čtěte více: patent | Česko | Zentiva | Škoda Auto | Evropa
  • V Česku bylo loni uděleno nejvíce patentů za posledních 20 let. Úřad průmyslového vlastnictví loni udělil 781 patentů, z toho 637 domácím přihlašovatelům.
  • Nejvíce patentů z firem sídlících v Česku získala farmaceutická společnost Zentiva ze skupiny Sanofi.
Nejvíce patentů z firem sídlících v Česku získala farmaceutická společnost Zentiva - Ilustrační foto. Nejvíce patentů z firem sídlících v Česku získala farmaceutická společnost Zentiva - Ilustrační foto. Foto: Shutterstock

V Česku bylo loni uděleno 6745 patentů, to je největší počet za 20 let. Nejvíce, celkem 39, jich od Úřadu průmyslového vlastnictví získala farmaceutická společnost Zentiva, která je součástí koncernu Sanofi. Za ní skončila Škoda Auto s 33 udělenými patenty.

Sanofi má v Česku vývojové centrum pro generické léky, které je největší v Evropě. Do výzkumu a vývoje tady skupina v posledních letech investovala několik miliard, loni to bylo zhruba 700 milionů korun. "Významnou část těchto investic tvořily klinické studie, vývoj zakončený patentovou ochranou a podpora univerzitního výzkumu," říká Filip Hrubý, mluvčí skupiny Sanofi.

Jedním z patentovaných výsledků Zentivy je například unikátní technologie využívající při vývoji speciální sloučeniny, takzvané kokrystaly. Díky tomu se lépe modeluje působení účinných látek v generických lécích.

Úřad průmyslového vlastnictví loni udělil 781 patentů, což je nejvíce za šest let. Mnohem větší je počet těch, které český patentový úřad pouze ověřil − celoevropských patentů bylo loni 5964.

Patenty v Česku a Evropě

Jeden z pětice největších přihlašovatelů patentů v celé Evropě je strojírenský koncern Siemens. Loni jich v Mnichově, kde sídlí Evropský patentový úřad, přihlásil 1871. Jsou mezi nimi i patenty s původem z výzkumu v Čechách, kde pro firmu takto pracuje sedm set lidí.

Velké firmy jako Siemens, které podnikají v desítkách zemí, upřednostňují podání evropského patentu. "Je to například kvůli možným globálním sporům s konkurencí. Proto se patenty koncentrují, aby měly firmy větší přehled," vysvětluje Vladimír Kulla, ředitel vývojového a prototypového centra Siemensu pro Česko. Další výhodou je podle něj i efektivnější využití pro výzkum v celém koncernu. Nápad z Česka v oboru, v němž zde Siemens nepodniká, tak může mít využití v jiné části světa.

Patentům se musí mnohem více věnovat exportní firmy. Asi jednou z nejzkušenějších českých společností v oblasti patentů je výrobce zdravotnických lůžek Linet. Patentům se ve firmě věnují tři lidé, dlouhodobě firma spolupracuje s několika studenty a má právní zástupce pro Česko, Německo a Spojené státy, což jsou hlavní trhy, kde společnost prodává.

Linet s vlastními patenty neobchoduje, pouze si jimi chrání svoje know-how a blokuje využití konkurencí. Podobně má svého člověka, který se patentové ochraně věnuje, například sklářská firma Preciosa.

159 353 nových přihlášek

podali zájemci v roce 2016 u Evropského patentového úřadu. Téměř polovina přihlášek technických řešení a vynálezů pocházela ze zemí EU. Mezi nimi jich pak bylo nejvíce z Německa, Francie a Švýcarska. Největší počet přihlašovatelů podniká v medicínských oborech, telekomunikacích a IT technologiích.

Pro řadu středně velkých českých firem je ale patentování stále oblastí, kde si nejsou úplně jisté výsledkem. Výrobce vířivek Usspa s obratem přes sto milionů postupně vložil do ochrany svých řešení a designu několik milionů korun. Firma však podniká v oblasti, kde je také velká čínská konkurence, která si s dodržováním patentů příliš starostí nedělá.

"Nejčastěji to zjistíme na veletrzích," uvedla ředitelka firmy Kateřina Kadlecová. Týká se to například i nejnovější vířivky Lyra, která získala mezinárodní ocenění za design. Společnost patentování přes jistou skepsi úplně nezavrhuje. "Je to jedna z věcí, kterou zvažujeme vždy, když uvádíme na trh zásadní inovaci nebo když vstupujeme na nový trh," řekla Kadlecová.

V České republice je nyní platných asi 38 tisíc patentů, které platí maximálně 20 let od podání přihlášky. "Nejčastější chybou, kterou firmy mohou udělat, je, že ještě před podáním žádosti o patent svoje řešení zveřejní," říká patentová právnička Michaela Chytilová. Pak už nelze patent registrovat, protože už se nepovažuje za nový.

Firmy platí u patentů kromě registrace i udržovací poplatky za každou zemi, kde ho mají. Ty jsou s přibývajícími roky ve všech zemích vyšší. Například v České republice společnost zaplatí první rok tisíc korun a 20. rok už je to 24 tisíc.

Petr Zenkner, Michal Šenk
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Kromě chaty na Lipně nic nemám, říká Zimola. Jeho rodině přitom patří rozlehlé pozemky

Nemusíte ze mě mít strach, řekla Le Penová voličům a "pozastavila" své působení v čele Národní fronty

Číňané jdou proti Audi či BMW. Tamní miliardář najal na vývoj luxusních vozů západní odborníky

ČEZ chce opustit Bulharsko, dostal nabídku od Energo-Pro a dalších sedmi firem

České kloubní výživy si oblíbili Rusové i žirafy. Rodinná firma Orling má i vlastní stádo koní

reklama