Pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v pondělí kritizovali průběh nedělního tureckého referenda. Podmínky hlasování podle nich neodpovídaly mezinárodním normám. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na výroky zahraničních pozorovatelů reagoval slovy, že Turecko nebude uznávat "jejich politicky motivované závěry". Turecké ministerstvo zahraničí kritiku od zástupců OBSE odmítlo s tím, že postrádá objektivitu a nestrannost.

"Tvrzení, že referendum neodpovídá mezinárodním standardům, je pro nás nepřijatelné," uvedla v prohlášení turecká diplomacie. Dodala, že předchozí komentáře pozorovatelů OBSE ukazují, že tým přijel do Turecka s předsudky a nebral v úvahu zásady objektivity a nestrannosti.

Pozorovatelé OBSE v pondělí na tiskové konferenci označili za zcela protiprávní rozhodnutí turecké ústřední volební komise započítávat do výsledků referenda i hlasovací lístky, které nebyly oficiálně orazítkované. Právě to se nelíbí hlavní turecké opoziční straně, podle níž se v minulosti takové lístky při volbách považovaly za neplatné. Podle této části opozice by vyřazení neorazítkovaných hlasů stačilo ke zvrácení výsledků referenda.

Pozorovatelé OBSE rovněž konstatovali, že podmínky předreferendové kampaně nebyly pro všechny stejné. Ani právní zabezpečení hlasování podle nich nebylo dostatečné na to, aby zajistilo demokratické referendum. Podmínky hlasování prý neodpovídaly mezinárodním normám.

V nedělním referendu o změnách ústavy zvítězili s 51,4 procenta zastánci posílení prezidentských pravomocí. Hlavní opoziční strana ale výsledek považuje za zmanipulovaný a chce ho napadnout nejprve u tureckého Ústavního soudu a pak případně i u Evropského soudu pro lidská práva.

Není důležité, jestli s námi EU zmrazí vstupní jednání, tvrdí Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se opět zmínil o možnosti uspořádat referendum o tom, zda Turci chtějí pokračovat ve vstupních jednáních s Evropskou unií. Před svými příznivci v Ankaře rovněž prohlásil, že pro Turecko není důležité, zda s ním Brusel vstupní jednání zastaví, či ne. Tato jednání jsou de facto zmrazena už od loňského červencového puče, po němž turecké úřady rozpoutaly rozsáhlé čistky ve státní správě.

"Evropská unie vyhrožuje zmrazením jednání. Abych řekl pravdu, pro nás to není důležité," řekl Erdogan.

Turecký prezident už řadu měsíců činí podobná prohlášení a tvrdí, že EU potřebuje Turecko více, než je tomu naopak. Přitom také varuje, že Ankara vypoví migrační dohodu uzavřenou s unií, díky níž se od loňského jara zastavil masový příliv migrantů z Blízkého východu do Evropy přes turecké území.

"Nechávají nás čekat před branami EU už 54 let, není-liž pravda? (…) Můžeme jít za naším lidem a poslechneme jeho rozhodnutí," řekl dnes též Erdogan.

Na mysli měl rok 1963, kdy Brusel uzavřel s Ankarou asociační dohodu. O členství v unii požádalo Turecko v roce 1987, ale přihláška mu byla zamítnuta kvůli porušování lidských práv a turecké přítomnosti na Kypru. Až v roce 2005 zahájil Brusel s Ankarou vstupní rozhovory.