reklama

Centrální banka prodala za 222 milionů dům v centru Prahy. Vietnamští podnikatelé zde plánují hotel

Čtěte více: Reality | ČNB | Praha | investice reality
  • Česká národní banka (ČNB) prodala budovu v Náprstkově ulici na pražském Starém Městě.
  • Výběrové řízení na prodej nemovitosti vyhrála společnost Deluxe Expand.
  • Tu ovládají podnikatelé vietnamského původu a na místě plánují hotel.
Noví majitelé v budově plánují hotel. Noví majitelé v budově plánují hotel. Foto: Knight Frank

 Česká národní banka (ČNB) prodala budovu na pražském Starém Městě za 222 milionů korun podnikatelům vietnamského původu. Informaci HN potvrdila Markéta Fišerová z odboru komunikace centrální banky.

"Budova v Náprstkově ulici sloužila jako ubytovací zařízení ČNB, jehož provoz však nebyl rentabilní," uvedla Fišerová. "Dosažená cena ve výši 222 milionů korun výrazně překračuje veškeré investice do budovy i další výdaje s tím spojené za celou dobu, kdy byla vlastněna ČNB," dodala.

Otřevřené výběrové řízení na prodej nemovitosti vyhrála společnost Deluxe Expand, kterou ovládají vietnamští podnikatelé z pražských Kunratic. Jejich společnost plánuje v budově po centrální bance provozovat hotel, přičemž firma už jeden hotel v centru Prahy provozuje. HN to řekl Václav Kovář z poradenské společnosti Knight Frank, která České národní bance prodej budovy zprostředkovala.

Nemovitost v historickém centru Prahy se pro centrální banku podle Fišerové ukázala jako zbytná, protože možnosti dostupného a kvalitního ubytování v Praze se v posledních letech výrazně zlepšily. "Ubytovací potřeby ČNB v Praze lze proto na rozdíl od období ještě před 10-15 lety plně zajistit externím způsobem," řekla Fišerová.

Budova v Náprstkově ulici č. 6 stojí na pozemku o velikosti 705 metrů čtverečních. Její čistá užitná plocha nadzemních ploch je podle Kováře z Knight Frank 1755 metrů čtverečních. To znamená, že prodejní cena odpovídá přibližně 125 tisícům korunám za metr čtvereční.  

Rekord si ale drží budova naproti pražskému orloji, kterou loni koupila firma s izraelským kapitálem. Firma Prime Clock za metr čtvereční v prázdné budově na Staroměstském náměstí zaplatila asi 8000 eur, v přepočtu 216 tisíc korun. Tuto firmu tak podle zjištění HN vyšla nemovitost celkově na 415 milionů korun.

Načasování prodeje budovy centrální banky dává smysl. O investice do nemovitostí všeho typu je nebývalý zájem. Za letošní první tři měsíce nakoupili investoři v tuzemsku výnosové komerční nemovitosti celkem za 1,28 miliardy eur, v přepočtu 34 miliard korun, což je historicky nejvíce v jednotlivém čtvrtletí. Uvedla to poradenská společnost Cushman & Wakefield.

Velkou měrou se na tomto výsledku podepsaly prodeje obchodních center. Za největší transakcí minimálně prvního kvartálu stojí CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka, jež koupila 11 nákupních center v České republice, Maďarsku, Polsku a Rumunsku v balíku za 650 milionů eur.

Martina Marečková
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Notino vyráží na zteč: Největší český e-shop s kosmetikou se chystá ovládnout německý trh

Prezidentský kandidát Horáček jede v boji o Hrad naplno, Drahoš náskok těžko dohání. A potřebuje sehnat více peněz

Ukrajinská tajná služba zabavila počítače firmě českého podnikatele Fialy. Společnost prý používala špionážní software

Technologické firmy těží z rozvoje cloudu a mobilní reklamy. Microsoftu, Alphabetu i Amazonu rostl zisk

Sobotka dává Babišovi ultimátum do konce dubna, aby vysvětlil své kauzy. Podle Babiše to je volební kampaň ČSSD

reklama