reklama

O Asadovi víme vše, jen ne to, jak teď na něj

Čtěte více: G7 | Sýrie | Rusko | Asad Bašár | USA
  • Země skupiny sedmi nejbohatších států světa se v zásadě shodly, že Asadova vláda musí skončit.
  • Ale na nových sankcích proti Rusku, které nad Asadem drží ochrannou ruku, se neshodly.
  • Syrský diktátor je ten, kdo svou brutalitou uvedl v Sýrii do chodu nenávist a zlo, které tam stále vládnou.
Teodor Marjanovič. Teodor Marjanovič. Foto: HN - Matej Slávik

Co všechno se musí stát, kolik lidí zahynout a kolik let hrůzy uplynout, aby ministři zahraničích věcí nejvyspělejších, a tedy nejvlivnějších zemí světa dospěli k tomu, že v Sýrii nezavládne mír, dokud tam bude vládnout Bašár Asad?

Byl to on, kdo v Sýrii masovým zatýkáním a následným mučením uvedl v roce 2011 do chodu děs, v jehož důsledku přišlo o život několik set tisíc lidí a miliony dalších utekly za hranice. Celá země se roztříštila a tím logicky i zradikalizovala, čehož nejkřiklavější manifestací je samozřejmě kalifát Islámského státu, rozprostírající se v pouštích na východě. Považovat Bašára Asada za spojence proti terorismu, jak se o to snaží putinovské Rusko, je proto vrcholem pokrytectví. On pro teror vytvořil prostor a dnes jej propagandisticky využívá coby argumentačního nástroje pro legitimizaci svého režimu.

Je dobře, byť to přichází tak pozdě, a navíc stále nedostatečně rázně a jednoznačně, že se ministři zahraničí skupiny G7 − USA, Kanady, Británie, Německa, Itálie, Japonska, Francie − včera rámcově shodli na zásadní věci. Asadova vláda musí navždy v Sýrii skončit.

Nepovažujme ovšem Asada ani na okamžik za "oběť" vývoje. Jako dříve, i nyní platí, že měl na vybranou. Po propuknutí povstání v roce 2011 mohl vykročit směrem ke společenskému uvolnění a smíření, jak se to třeba povedlo v Tunisku, odkud se mimochodem revolta známá jako arabské jaro začala šířit napříč Blízkým východem. Jenže rozhodl se pro tyranský recept, na který sázel už jeho otec Háfiz Asad, jenž v roce 1982 tanky a dělostřeleckou palbou rozdrtil revoltu ve městě Hamá. Hynuli tehdy hlavně civilisté, obyvatelé města. Až do nynější války v Sýrii to byl největší masakr vlastních obyvatel, který kdy spáchala nějaká arabská vláda. Bašár, abychom se vrátili k dnešku, také zabíjí hlavně civilisty, neboť stejně jako otec ví, že dokud budou města plná obyvatel, nemá šanci je opět ovládnout. Rozdíl je zkrátka "jen" v tom, že sází na zbraň obludnější než tanky, tedy bojový plyn. Lidem to nažene větší strach než výbuchy granátů. Rychleji se vydají na útěk.

Setkání ministrů skupiny G7 bychom tedy mohli hodnotit kladně, kdyby se neobjevila stará známá Achillova pata Západu − nejednotnost. Británie a s ní Spojené státy nepochodily s myšlenkou uvalit na Rusko dodatečné sankce vzhledem k tomu, že se zavázalo zlikvidovat asadovské chemické arzenály, což se, jak je nyní dobře známo, nestalo. V Kremlu se tak před dnešní návštěvou amerického ministra zahraničí mohou cítit pevně v kramflecích.

Teodor Marjanovič
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Okolní země přecházejí na digitální dálniční známky. Česko si počká ještě nejméně tři roky

Do tří let Češi začnou platit mobilem. Platební terminály postupně vymizí, říká český šéf MasterCard

Zemanova návštěva v USA se odkládá kvůli krizi s KLDR. Trump ale poděkoval Česku za diplomatickou pomoc s Sýrii

Rostoucí ceny bytů v městech vyhání lidi na venkov. Bydlení už je na ně příliš drahé

ECB bude pokračovat ve výrazně uvolněné měnové politice. Na změny je ještě brzy, myslí si ekonomové

reklama