reklama

Komentář Teodora Marjanoviče: Co veze Tillerson ve své aktovce do Moskvy

Čtěte více: USA | Rusko | Tillerson Rex | Putin Vladimir
  • Nemáte-li v putinovském Rusku s něčím moc šancí na úspěch, pak s apelem na morálku, tedy na to, že vám hrozí "vtaženost" do odpovědnosti za zločiny.
  • Svět v tuhle chvíli potřebuje jasné slovo, že se Asad a spolu s ním ani Rusko nesmí stát součástí jakékoliv dohody o budoucím uspořádání Sýrie.
  • Je zkrátka zapotřebí, aby Amerika a s ní celý západní svět vypracovaly něco, co tu po celou dobu šesti let syrské války nebylo.
Teodor Marjanovič. Teodor Marjanovič. Foto: HN - Matej Slávik

Prapodivným zvykem světové diplomacie je jednat i ve chvíli, kdy není o čem. Rex Tillerson, americký ministr zahraničních věcí, je na cestě do Moskvy. Jeho deklarovaným cílem je přesvědčit Vladimira Putina, aby se otočil zády k Bašáru Asadovi. To proto, že syrská armáda spáchala obludný chemický útok na civilisty, z něhož se všem ve světě zvedá žaludek. 

Je to podobné, jako kdyby se někdo snažil pouhou domluvou Putina přesvědčit, aby vyklidil Krym, vždyť přece není možné porušit všechna psaná i nepsaná pravidla o mezinárodních vztazích v Evropě po druhé světové válce, překreslit hranice násilím a celé území bez servítků anektovat. V obou případech je jasné, jak to dopadne. Putin se tomu leda vysměje.

Sice lze samozřejmě spekulovat, že Tillerson není tak naivní a že ve své aktovce veze do Kremlu něco, o čem veřejnost neví. Na mysli vytane třeba grandiózní kšeft, aby se Rusko od Asada odvrátilo výměnou za zrušení všech sankcí, které byly na Moskvu uvaleny v důsledku Krymu a vůbec agrese na Ukrajině. Ale to nevíme, můžeme si jen dál domýšlet, jak by takový případný kousek byl interpretován – jistě v duchu toho, co Donald Trump považuje za svou nejsilnější kvalitu. A sice že jako člověk se zkušenostmi z byznysu umí leccos vyhandlovat.

Co tedy víme s jistotou? Jen to, co Tillerson teď říká – čili poté co Bílý dům zaútočil ohnivou sprchou na letiště, odkud vzlétlo asadovské letadlo, vyzbrojené chemickými zbraněmi.

"Doufám, že Rusko teď pečlivě zváží svou alianci s Asadem. Rusko je stále vtaženější do odpovědnosti za odporné útoky, kdykoliv se odehrají," říká tento muž, jenž dříve jako šéf společnosti ExxonMobil vyjednával dohody s ruskými olejářskými společnostmi, a dobře tedy musí znát prostředí, do něhož míří. Nemáte-li v putinovském Rusku s něčím moc šancí na úspěch, pak s apelem na morálku, tedy na to, že vám hrozí "vtaženost" do odpovědnosti za zločiny.

Svět v tuhle chvíli potřebuje jasné slovo, že se Asad a spolu s ním ani Rusko nesmí stát součástí jakékoliv dohody o budoucím uspořádání Sýrie. Je zkrátka zapotřebí, aby Amerika a s ní celý západní svět vypracovaly něco, co tu po celou dobu šesti let syrské války nebylo. Tedy dlouhodobá, jasná, nesmlouvavá strategie, jak zabránit krveprolití, potrestat válečné zločince typu Bašára Asada a zamezit rozpínavosti Ruska a Íránu na Blízkém východě. Teprve s takovou strategií v aktovce bude mít Tillersonovo vyjednávání s Vladimirem Putinem smysl.

Teodor Marjanovič
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Okolní země přecházejí na digitální dálniční známky. Česko si počká ještě nejméně tři roky

Do tří let Češi začnou platit mobilem. Platební terminály postupně vymizí, říká český šéf MasterCard

Zemanova návštěva v USA se odkládá kvůli krizi s KLDR. Trump ale poděkoval Česku za diplomatickou pomoc s Sýrii

Rostoucí ceny bytů v městech vyhání lidi na venkov. Bydlení už je na ně příliš drahé

ECB bude pokračovat ve výrazně uvolněné měnové politice. Na změny je ještě brzy, myslí si ekonomové

reklama