Spojené státy a Británie daly o víkendu Rusku zřetelně najevo, že by mělo přehodnotit svou podporu syrského prezidenta Bašára Asada, jehož Západ viní z úterního smrtícího chemického útoku ve městě Chán Šajchún. Šéf britské diplomacie Boris Johnson v sobotu kvůli rostoucímu napětí okolo Sýrie zrušil návštěvu Moskvy původně plánovanou na pondělí. Jeho americký protějšek Rex Tillerson v neděli prohlásil, že Washington od Moskvy očekává, že vůči Sýrii přijme tvrdší postoj. Tillerson se do Ruska chystá v úterý.

Hlavní Asadovi spojenci Rusko a Írán o víkendu znovu kritizovali páteční americké bombardování syrské letecké základy, které bylo reakcí na útok v Chán Šajchúnu. Společné vojenské koordinační středisko ruských, íránských a spojeneckých milicí podporujících Asada v prohlášení uvedlo, že americká akce v Sýrii "překročila červenou linii". Dodalo, že na další "agresi" už bude reagovat a že zvýší svou podporu syrskému režimu.

Íránský prezident Hasan Rúhání v sobotu obvinil amerického prezidenta Donalda Trumpa z pomoci "teroristickým" skupinám v Sýrii.

Trump nařídil útok na syrskou základnu, neboť podle USA byl útok chemickými zbraněmi, při němž zahynulo asi 80 lidí, veden právě odtud. Damašek to popírá. Rusko proti americkému zásahu ostře protestovalo a vinu syrské vlády nemá za prokázanou.

"Odsuzujeme pokračující ruskou obhajobu Asadova režimu i po útoku chemickými zbraněmi na nevinné civilisty," uvedl britský ministr zahraničí Johnson v sobotním prohlášení, v němž oznamoval zrušení cesty do Moskvy. Dodal, že jeho prioritou budou nadcházející rozhovory s jeho protějšky ze skupiny největších vyspělých ekonomik G7 o situaci v Sýrii a ruské podpoře Asada i po incidentu v Chán Šajchúnu.

Britský ministr obrany Michael Fallon v neděli v této souvislosti napsal v listu Sunday Times, že Rusko coby Asadův spojenec nese nepřímo odpovědnost za smrt každého syrského civilisty, který přišel v Chán Šajchúnu o život.

V reakci na zrušení Johnsonovy návštěvy Moskvy uvedlo ruské ministerstvo zahraničí, že se ukazuje, že šéf britské diplomacie nerozumí událostem v Sýrii. Jednat s Británií prý také není téměř k ničemu, protože ztratila reálný vliv na dění ve světě.

Americký ministr zahraničí Tillerson, který se v úterý chystá na dvoudenní návštěvu Moskvy, prohlásil, že k útoku v Chán Šajchúnu přispěla i nečinnost Ruska. "Myslím, že tady hrálo roli především selhání Ruska, které nedostálo svému závazku vyplývajícímu z úmluvy o (zničení) chemických zbraní v Sýrii z roku 2013," řekl Tillerson v televizi ABC.

Washington podle Tillersona od Moskvy očekává, že vůči Sýrii přijme tvrdší postoj a znovu zváží své spojenectví s Asadem. Pokaždé, když se stane "strašný útok" jako v Chán Šajchúnu, "je Rusko blíže nějakému stupni odpovědnosti", dodal Tillerson.

Šéf americké diplomacie o situaci v Sýrii v sobotu po telefonu hovořil s ruským ministrem zahraničí Lavrovem. Navzdory protikladným stanoviskům k útoku se oba ministři dohodli, že budou v diskusích o Sýrii osobně pokračovat, oznámilo ruské ministerstvo zahraničí.

Chán Šajchún se v sobotu stal terčem dalšího útoku, podle syrské opozice při něm zahynula jedna žena. Město leží v provincii Idlib, která je jednou z posledních bašt opozice. Chán Šajchún kontrolují islamisté z Fronty dobytí Sýrie, dříve známé jako An-Nusra.