Turisté, kteří vyrazí na dovolenou do Chorvatska, se musí připravit na další čekání na hranicích a kolony. Už tento pátek vstupuje v platnost přísnější opatření - na jeho základě budou systematicky kontrolováni všichni lidé, kteří odjíždějí ze schengenského prostoru nebo do něj přijíždějí. V něm ale Chorvatsko, kam každoročně zamíří desítky tisíc českých turistů, zatím není. Až dosud přitom platilo, že kontroly se u občanů s unijním pasem prováděly pouze namátkově.

Prvním testem budou Velikonoce

Chorvatská média varují, že na hraničních přechodech s Maďarskem a ve větší míře se Slovinskem se zřejmě budou tvořit kolony a prodlouží se doba čekání. Zatím ale není jasné, jak moc.

Prvním velkým testem projdou Slovinci a Chorvaté už brzy. Na Velikonoce je čeká první silnější nápor turistů, který prověří, jak se úředníci na hranicích na přísnější opatření připravili.

Nově se budou na hranicících kontrolovat pasy v databázi Schengenského informačního systému (SIS), dále pak v databázi ukradených a ztracených dokumentů Interpolu a nakonec i v národní databázi. Současně rychlou kontrolou skenem zkontrolují i státní poznávací značky.

Slovinská policie radí, aby si všichni turisté ověřili platnost svých pasů. Dopředu by si také měli zjistit, zda se na hraničních přechodem netvoří příliš dlouhé fronty, a v případě nutnosti svoji trasu změnit a využít méně frekventovaný přechod. Doporučují také, aby se návštěvníci vyhnuli přechodům během svátků či o víkendech, kdy se čeká nejsilnější nápor automobilistů.

"Dle dostupných informací nebude přistoupeno ke zjednodušení kontrol ani v době svátků či turistické sezony," uvedlo ve svém tiskovém prohlášení ministestervo zahraničí. Chorvatsko je pro Čechy destinací číslo jedna. Loni do něj zavítalo na 828 tisíc, což byl meziroční skok o 15 procent.

Cestující čekají systematické kontroly

Na tom, že budou na vnějších hranicích schengenského prostoru systematicky kontrolováni všichni, tedy i občané zemí Evropské unie, se státy EU včetně Česka a europoslanci dohodli už loni. Opatření nyní vstupuje v platnost. Hlavním důvodem přísnějších kontrol je snaha odhalit případné teroristy nebo jejich pomocníky. Několik tisíc občanů zemí EU v minulých letech odjelo do Sýrie, kde se připojili k tak zvanému Islámskému státu. Řada z nich se postupně vrací zpět. Podle odborníků by se v Evropě mohli pokusit o teroristické útoky.

Systematické kontroly všech lidí, kteří do schengenského prostoru přijíždějí nebo z něj odjíždějí, by měly země EU provádět na všech hranicích, tedy vzdušných, námořních i pozemních. Státy se dohodly na tom, že pokud by to vedlo k příliš velkým frontám na konkrétních hraničních přechodech, může daná země začít provádět pouze namátkové kontroly.

Česko sousedí pouze se státy Schengenu, takže na svých pozemních hranicích žádné kontroly provádět nemusí. Zpřísnění se týká pouze českých letišť a na nich jen lidí, kteří z nich budou odlétat do zemí mimo Schengen nebo se budou z těchto států do Česka vracet.

Europoslanec Tomáš Zdechovský, který je v Evropském parlamentu členem Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci, přísnější kontroly podporuje. A to nejen kvůli posílení bezpečnosti. "Když lidé uvidí fronty na hranicích, může to pro ně být důvodem k zamyšlení, co všechno díky EU máme a o co bychom mohli přijít," řekl Zdechovský.