reklama

Nová zpravodajská televize Z24 začne vysílat ještě letos. Podíl v ní má i Železný

Čtěte více: televize | podnikání | zpravodajství
  • Zpravodajská stanice Z24 by měla konkurovat zavedené ČT24.
  • Televizní kanál bude provozovat majitel Mňam a Mňau TV.
  • Spolumajitelem je i Vladimír Železný, který se tím vrací do mediálního byznysu.
Vladimír Železný Vladimír Železný Foto: HN - Matej Slávik

V Česku by ještě před začátkem léta měla začít vysílat nová zpravodajská televizní stanice Z24. Spolumajitelem kanálu s nepřetržitým zpravodajstvím je také Vladimír Železný, bývalý ředitel a spoluvlastník televize Nova. Do vysílání stanice, která chce konkurovat ČT24, se pustí s Pálem Milkovicsem, šéfem kanálů o vaření a videí se zvířaty Mňam a Mňau TV.

Vladimír Železný se tak vrací do mediálního byznysu. Naposledy šéfoval v roce 2013 několik měsíců TV Barrandov, předtím investoval do TV Pohoda, odkud ale v témže roce odešel. Železný se věnoval i politické kariéře, byl například senátorem za Znojmo nebo europoslancem. Televizi Nova šéfoval mezi lety 1993 a 2003.

Do nové stanice Z24 chtějí majitelé jen letos investovat mezi 60 a 80 miliony korun. Dostupná by měla být všude. "Chceme mít pro tento kanál co nejširší pokrytí, což by mělo zahrnout i terestrické digitální vysílání (DVB-T)," říká Pál Milkovics.

Byznys pana Mňau a Mňam

Pál Milkovics (38)

Vystudovanému právníkovi z Maďarska není svět médií cizí. Kariéru začal jako reportér tamní televize TV2, později se stal šéfredaktorem RTL Group v zemi. Od roku 2002 se pohybuje ve světě mediálního byznysu, kdy založil vlastní televizní produkci, kterou v roce 2010 prodal. Spoluzaložil i další společnosti, mimo jiné mediální skupinu IEM, která působila ve střední Evropě. S Mňam TV v Česku začal v roce 2014.

Z24

Zpravodajský kanál Z24 je součástí společnosti, kterou založil Milkovics spolu s Vladimírem Železným a dalšími investory.

SP Broadcasting

Společnost, kterou Milkovics spoluzaložil, provozuje kanály zaměřené na úzce profilované oblasti. V Mňam, Kutil, MUDr a Trhák TV už má či plánuje tvořit svůj vlastní obsah. Mňau TV využívá ze třetiny obsah, který vytvoří sami diváci. Každý kanál plánuje mít vlastní časopis, který bude zdarma zasílán předplatitelům. Jako první vyjde měsíčník Mňam, údajně si ho předplatilo už 10 tisíc lidí.

Mediální analytik Filip Rožánek ale nové zpravodajské stanici nedává velké naděje. "Plnohodnotné nepřetržité zpravodajství je jeden z nejnáročnějších projektů vůbec. Myslím, že o klasickou televizi s breaking news ani nepůjde. Bude to spíš nějaká lowcostová varianta," domnívá se Rožánek. Jak stanice bude vypadat a jaké novináře do ní Železný s Milkovicsem dostali, oznámí v příštím týdnu.

Zatím v Česku funguje jen jediná kontinuální zpravodajská stanice, a to ČT24 České televize, která vysílá od roku 2005. Konkurovat jí chtěla stanice Z1, kterou vlastnila finanční skupina J&T. V roce 2011 ale po třech letech vysílání skončila, protože nevydělávala.

Milkovics sází na to, že zpravodajství je nyní méně nákladné než v době, kdy začínala Z1. "Živé vysílání je nyní o polovinu levnější. Nepotřebujete nikam posílat přenosové vozy, můžete využít sociální sítě," popisuje. Začátek vysílání stanice oznámil už loni v létě, ale nakonec se start nového kanálu posunul na letošek. "Vždycky je rozdíl mezi plány a realitou a já jsem častokrát více ambiciózní, než je pravděpodobně reálné. Navíc minulý rok byl pro nás byznysově celkem těžký. Nikdy to není stoprocentní, nicméně tentokrát opravdu začneme na 99 procent vysílat," uvádí.

Těžký rok Milkovicsovi způsobila nezdařená noční show Leoše Mareše, která se měla vysílat v roce 2015 na Mňam TV. Kvůli zkrachovalému projektu z jeho firmy CE Media, jež vlastnila Mňam a Mňau TV, loni postupně začali odcházet akcionáři i zaměstnanci. Vzniklý dluh 10 milionů korun tak musel Milkovics zaplatit, což se mu podařilo i díky tomu, že se společníkem prodali další svá podnikání. Nakonec je neúspěch spolu s provozem Mňam a Mňau TV loni stál až 30 milionů korun. Dosud jsou ale oba kanály ztrátové, v černých číslech by mohly skončit na konci letošního roku.

Loni na podzim koupil stanice nový majitel, akciová společnost S&P Broadcasting, kterou Milkovics spoluzaložil a je v ní ředitelem. Důvěru nových vlastníků si ale musel získat. "Nestalo se to tak, že bych zvedl telefon a řekl, prosím, dejte nám peníze. Museli jsme je přesvědčit svým plánem," líčí.

Nyní Milkovics připravuje tři další kanály, které chce spustit ještě letos. Kutil TV, MUDr TV a teleshoppingová Trhák TV budou stát 50 milionů korun. Investice by se firmě měla vrátit příští rok.

Simona Janíková
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Kromě chaty na Lipně nic nemám, říká Zimola. Jeho rodině přitom patří rozlehlé pozemky

Nemusíte ze mě mít strach, řekla Le Penová voličům a "pozastavila" své působení v čele Národní fronty

Číňané jdou proti Audi či BMW. Tamní miliardář najal na vývoj luxusních vozů západní odborníky

ČEZ chce opustit Bulharsko, dostal nabídku od Energo-Pro a dalších sedmi firem

České kloubní výživy si oblíbili Rusové i žirafy. Rodinná firma Orling má i vlastní stádo koní

reklama