reklama

Černá Hora míří rychle do NATO

Názory
Čtěte více: Černá Hora | NATO | Rusko | Putin Vladimir
  • Kremlu se nepovedlo překazit Černé Hoře, balkánské zemi na jadranském pobřeží, cestu do Severoatlantické aliance.
  • Včera její členství schválil drtivou většinou hlasů americký Senát.
  • Moskva na to přitom šla dost nevybíravě. Loni v říjnu uvedla v zemi do chodu pokus o převrat.
Teodor Marjanovič. Teodor Marjanovič. Foto: HN - Matej Slávik

V posledních letech se běžně dozvídáme zprávy o tom, jak si Vladimir Putin podmaňuje svět. Ukousl Ukrajincům Krym, vtrhl do Sýrie, nedávno začal vojensky zasahovat i v Libyi, hackerskými útoky ovlivnil výsledek amerických prezidentských voleb. Už proto je potěšující narazit na to, že se Kremlu někde něco nepovedlo. A to překazit Černé Hoře, balkánské zemi na jadranském pobřeží, cestu do Severoatlantické aliance. Včera její členství schválil drtivou většinou hlasů americký Senát, takže teď už ho musí podepsat jen Donald Trump, s čímž by ale podle rozborů v amerických médiích neměl být problém. Trump není proti, stejně jako ani poslanci španělského parlamentu, kteří také ještě musí - jako vůbec poslední v NATO - o věci hlasovat. Černohorci mohou už zkrátka bez obav slavit, že jako v pořadí třetí ze šesti bývalých jugoslávských republik (po Slovinsku a Chorvatsku) vstupují do západní aliance.

Ale pozor, Moskva na to šla dost nevybíravě. Loni v říjnu uvedla v Černé Hoře do chodu pokus o převrat. Černohorská státní prokuratura za organizátory pokusu označila Vladimira Popova a Eduarda Širokova, dva agenty ruské tajné služby GRU. Pomáhalo jim asi dvacet aktivistů s vazbami na srbské nacionalistické kruhy v Bělehradě, pár z nich předtím dokonce bojovalo na straně proruských separatistů na východě Ukrajiny. Plán spočíval v rozdmýchání nepokojů v den parlamentních voleb, s tím, že v pozdějších hodinách by ze Srbska dorazily posily v podobě asi pěti set osob, které by ovládly ulice hlavního města poté, co by ostřelovač zavraždil premiéra Mila Djukanoviče. Ve světě se o tom moc nereferovalo, Černá Hora je se svými 650 tisíci obyvateli málo zajímavá, ale znalcům situace bylo jasné, proč se do toho Moskva tak vložila. Nejde totiž jen o obecnou snahu zabránit expanzi Severoatlantické aliance, kterou Putinův režim považuje za svého primárního konkurenta.

Rusko se snaží najít ve Středomoří přístavy, kde by jeho vojenské lodě mohly tankovat palivo a doplnit zásoby. Už v září 2013, tedy plné dva roky před zahájením intervence v Sýrii, požádal ruský velvyslanec v Černé Hoře tamější vládu o souhlas s takovým servisem v přístavech Bar a Kotor, což ovšem Černohorci už v prosinci onoho roku oficiálně odmítli.

Loni se tenhle ruský strategický problém znovu projevil. V říjnu odmítla španělská vláda ruský požadavek, aby flotila v čele s letadlovou lodí Admirál Kuzněcov dotankovala palivo ve španělské enklávě Ceuta na africkém území. Což znamená, že když tedy ruské vojenské lodě vyplují ze severských přístavů, tedy z Petrohradu nebo Kaliningradu, případně Murmansku, stále nemají na své cestě do Sýrie kde se zastavit. Zázemí v Černé Hoře, byť je to na lince směrem do Sýrie zajížďka, by se zkrátka hodilo.

Predrag Boškovič, černohorský ministr obrany, včera v reakci na zprávu z USA prohlásil, že členství v NATO je pro jeho zemi "nejdůležitější ze všech zahraničněpolitických priorit". Je dobře, že to tahle malá země, jejíž armáda má pouhé dva tisíce příslušníků, vidí tak jasně.

Teodor Marjanovič
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Okolní země přecházejí na digitální dálniční známky. Česko si počká ještě nejméně tři roky

Do tří let Češi začnou platit mobilem. Platební terminály postupně vymizí, říká český šéf MasterCard

Zemanova návštěva v USA se odkládá kvůli krizi s KLDR. Trump ale poděkoval Česku za diplomatickou pomoc s Sýrii

Rostoucí ceny bytů v městech vyhání lidi na venkov. Bydlení už je na ně příliš drahé

ECB bude pokračovat ve výrazně uvolněné měnové politice. Na změny je ještě brzy, myslí si ekonomové

reklama