Výroba aut v Británii v únoru stoupla nejvýše za 17 let. Pokračovala tak v růstovém trendu podpořeném vysokým vývozem, který kompenzuje slabší poptávku doma. Celkem výroba v únoru stoupla meziročně o osm procent na 153 041 vozů, když prodej do zahraničí vzrostl o 13 procent. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil britský svaz výrobců a prodejců aut SMMT.

Zhruba 15procentní pokles libry vůči euru od loňského referenda, při kterém se Britové vyslovili pro odchod Británie z Evropské unie, tzv. brexit, pomohl zlevnit auta z Británie pro mnoho zahraničních zájemců. Na druhé straně ale stouply náklady na dovoz součástek z kontinentu pro montáž modelů v Británii.

Britský automobilový průmysl je převážně v rukách zahraničních společností. Místní automobilky podporovaly členství v EU a obávají se možného konce bezcelních obchodů s Evropou, která je největším vývozním trhem.

"Musíme se vyvarovat překážek obchodu, ať už tarifních, celních nebo dalších regulačních překážek, za každou cenu," citovala agentura Reuters generálního ředitele SMMT Mika Hawese. "V opačném případě by to poškodilo naši konkurenceschopnost a ohrozilo pokračování úspěchu výroby aut v Británii."

V Británii je celkem 15 automobilových továren, které přímo zaměstnávají 169 000 lidí. V celém sektoru pracuje 814 000 osob. Loni výroba aut v Británii stoupla o 8,5 procenta na 1,72 milionu vozů, což byl nejvyšší údaj od roku 1999.