reklama

Bělobrádek: Být třetí mě nikdy nebavilo, chceme být v politice první nebo alespoň druhá síla

Čtěte více: Bělobrádek Pavel | KDU-ČSL | koalice
  • Vedení Starostů a lidovců posvětilo o víkendu společnou kandidaturu obou stran v jedné předvolební koalici.
  • Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek připouští, že v jeho straně existují i významné hlasy proti tomuto spojenectví.
  • Šéf lidovců je přesto přesvědčen, že případné rozpory se podaří vyjasnit a koalice snadno překoná potřebných deset procent.
Bělobrádek: Nehodláme být třetí, ale druhá nebo první síla. Bělobrádek: Nehodláme být třetí, ale druhá nebo první síla. Foto: ČTK

Společná kandidatura KDU-ČSL se Starosty a nezávislými je na spadnutí. Záměr spojit v parlamentních volbách své síly, posvětilo široké vedení obou stran. Zvrátit by ho mohly už jen celorepublikové sjezdy. Zdrženlivější k projektu dvojkoalice jsou lidovci. 

Šéf strany Pavel Bělobrádek připouští, že na podrobnou vnitrostranickou diskuzi nebyl čas. Desetiprocentní hranice, kterou by koalice potřebovala pro vstup do sněmovny, se naopak neobává.

Hlasování celostátní konference KDU-ČSL o tom, jestli jít do voleb v koalici se Starosty, skončilo poměrně těsně. Pro bylo 39 delegátů, proti 31. Nečekal jste, že ten poměr bude více ve prospěch spojení?

Já jsem čekal, že bude ještě těsnější.

Takže jste se naopak obával, že delegáti koalici nakonec nepodpoří?

Ne, neobával. To je zcela legitimní, že i v předsednictvu bylo několik lidí, kteří toto spojenectví nepodporují, protože členská základna v některých krajích se s tím neztotožňuje. A v jiných krajích to naopak podporují, takže jsou na to různé názory.

Neměli jste tedy s kraji dopředu více probrat pro a proti takové spolupráce? 

Pro stranu se základnou 25 tisíc členů to během tří měsíců není úplně snadné. Ale samozřejmě je to slabina celého projektu, že jsme neměli dost času tu věc pořádně prodiskutovat. V těch regionech, kam jsme přijeli a mohli dát na stůl negativa i pozitiva, tak tam byla ta situace jiná než v těch ostatních. Takže slabinou to logicky je, ale za to nemůžeme ani my, ani starostové. Prostě to je realita.

Definitivní verdikt koalici se Starosty dá až květnový celorepublikový sjezd lidovců. Budete se do té doby ještě snažit krajské buňky přesvědčit?

Sjezd už ale o tom rozhodovat nemusí. Celostátní konference má pravomoc tuto věc rozhodnout sama. Naší povinností je jezdit to vysvětlovat, říct argumenty, proč to má smysl. A rozptýlit obavy členů z některých kontroverzních kandidátů Starostů. Tam jsme dohodnutí, že ti kandidovat nebudou. To je potřeba s lidmi v regionech probrat.

Vaši straníci ale nemají obavy pouze z nevhodných kandidátů Starostů, ale také z desetiprocentní hranice, kterou jako koalice musíte pro vstup do parlamentu překonat…

Proto je další částí toho dodat lidem odvahu. Protože z těch propočtů nedosáhnout deseti procent je téměř vyloučené. Takže to je určitě práce, která se musí odpracovat.

Přesto, že tedy není nutné svolení sjezdu, pokud by delegáti v květnu dali této spolupráci stopku, respektovalo by to vedení?

Pochopitelně.

Nemůžou tyto koaliční námluvy ohrozit i vaší pozici předsedy strany? Nemůže se v květnu objevit další uchazeč na předsedy právě z řad odpůrců spojení?

To jistě může, ale nevím proč. Já jsem zcela korektně nevystupoval ve prospěch ani neprospěch této varanty. Takže nevím, proč bych měl být označován za podporovatele tohoto projektu a být kvůli tomu z předsednického křesla sesazen. Já jsem poctivě podal obě varianty a rozhodlo tajné hlasování.

Není to ale od vás alibismus? Neměl byste vy jako přeseda naopak stát za jednou z těch variant?

Myslím, že férové je obě varianty jednoznačně popsat a to ostatní je otázkou tajné volby.

Stále nechcete říct, pro jakou z variant jste hlasoval?

Nechám si to pro sebe. Řeknu to jen, budu-li k tomu mít nějaký racionální důvod, který ale teď nevidím.

Zmínil jste právo veta, která by obě strany měly mít v otázce lidí na kandidátkách. Máte už teď v některém regionu problém s kandidátem Starostů a naopak oni problém s některým z vašich lidí?

Ano a to vyřešíme. Určitě se domluvíme.

O kterých regionech je řeč?

Nechci o nich mluvit.

Co se týká programu, řekl jste, že se se Starosty shodujete na všem podstatném. Tedy že obě strany prosazujete maximální možnou míru politické subsidiarity, pracující rodiny, rozvoj venkova a středního a drobného podnikání. Zároveň jste si ale vymínili, že Starostové nebudou zpochybňovat tradiční lidovecká témata v oblasti rodiny a manželství. Byl velký boj tuto záruku od Starostů dostat?

Nebyl.

Jakou formální podobu tento závazek ze strany Starostů bude mít? Bude to jeden z odstavců koaliční smlouvy, kterou jejich zástupci stvrdí podpisem?

Starostové si zakládají na to, že jejich slovo a podaná ruka platí. Takže ta formální stránka je druhořadá. A pokud to bude ošetřené v koaliční smlouvě, je to možné. Ale my když kandidujeme koaliční kandidáty do senátu, tak je tato podmínka zcela běžná. My si věříme a slušní lidé, když si podají ruku, tak to platí.

Kdy má být koaliční dohoda definitivně podepsaná?

To není stanoveno, ještě se o tom poradíme.

Koalice Starostů a lidovců bývá označovaná jako třetí síla na politickém poli. Co chcete voličům nabídnout navíc oproti stávající politické situaci?

My chceme být první nebo druhá síla. Být až třetí mě nikdy nebavilo, já jsem vždycky chtěl vyhrát. Jinak voliči Andreje Babiše určitě byli nespokojeni s tehdejšími stranami a dali jim to jasně najevo. Ale zároveň to byl protest proti tomu, jakým způsobem politika probíhala. A myslím, že je dobře, že do toho takto voliči řízli. Ovšem je potřeba, aby ta destrukce nepokračovala.

Takže místo destrukce chcete přinést konstrukci?

Kdy se politika bude dělat opravdu tak, jak má. Kdy tady nebudou politici, kteří nenaslouchají občanům a kteří si nestojí za svým a nemají hodnoty. My chceme nabídnout slušnou, férovou, prozápadní, proevropskou politiku, která bude vycházet ze středopravicového zaměření a tradičních hodnot.

Voliče kterých stran máte podle vás největší šanci přetáhnout na svou stranu?

My bychom chtěli získat všechny lidi dobré vůle. Kteří chtějí tady něco tradičního a standardního, co ale zároveň není prolezlé a splňuje znaky nové energie.

Koalice KDU - STAN znaky nové energie splňuje?

Já, Marian Jurečka, Petr Gazdík, Vít Rakušan jsme všichni v rozmezí pěti let kolem čtyřicítky. Jsme lidé, kteří chodili do práce. Kteří mají rodiny a nějakou kariéru, kterou prošli, mají osobní zkušenost. Nejsou za námi skandály. A to je to, po čem spousta lidí touží. Co není dokonalé, ale dává jim určitou jistotu, že naše země se bude vyvíjet řádným směrem.

Jak hnutí ANO, tak ČSSD i lidovci se stále ostřeji navzájem vymezujete a kritizujete. Zároveň ale budete ještě půl roku společně u moci. Jak se vám do voleb bude společně vládnout a fungovat?

Tak, jak se vládne stranám před volbami. Naplno začala předvolební kampaň. Méně zákonů bude procházet vládou. To je zcela standardní všude v demokratickém světě a tady to nebude jiné. Tedy budeme se snažit dokončit, co je třeba.

Veronika Neprašová
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus
reklama

Česko není pro ženy. Miliardy na podporu rodin jim škodí a čelí jednomu z nejvyšších zdanění v Evropě

Obamacare zatím přežije. Republikáni se vzbouřili a Trump stahuje návrh na zrušení

Růžová kola přechází z aktivity nadšenců v byznys. Bicykly zdražují a přicházejí o duši

Čeští vývojáři lobbují za lepší podmínky. Hry můžeme vyvážet jako auta, říká Bělobrádek

Česku vyhovují změny, kterými má projít Evropská unie. Premiér Sobotka je na summitu v Římě podpoří

X
Nemáte-li registraci, pokračujte zde
Nepamatuji si heslo
Potřebujete poradit?
Volejte:233 071 197
e-mail: predplatne@economia.cz