Britská premiérka Theresa Mayová 29. března dopisem oficiálně oznámí Bruselu úmysl své země odejít z Evropské unie. Britské zastoupení při EU již o chystaném kroku informovalo předsedu Evropské rady Donalda Tuska, uvedla v pondělí podle agentury Reuters mluvčí Mayové.

O odchodu Spojeného království z unie rozhodlo loni v červnu britské referendum.

Premiérčina mluvčí zároveň popřela spekulace o možných předčasných parlamentních volbách.

Přesný termín aktivace článku 50 Lisabonské smlouvy o odchodu členské země z evropského bloku, kterou v daném případě začnou rozhovory Londýna a Bruselu o podmínkách takzvaného brexitu, dosud znám nebyl.

Mayová dala pouze na vědomí, že se tak stane do konce března.

"Cíl vlády je jasný: dohoda, která je v zájmu každého národa a regionu v Británii a samozřejmě v celé Evropě - nové, pozitivní partnerství mezi Spojeným královstvím a našimi přáteli a spojenci v Evropské unii," uvedl v pondělí britský ministr pro brexit David Davis v tiskové zprávě, kterou novinářům poskytlo britské zastoupení při EU v Bruselu. 

Předseda Evropské rady Donald Tusk uvedl na Twitteru, že ostatním 27 členským zemím Evropské unie předloží návrh politických vodítek pro vyjednávání s Británií o jejím odchodu z EU do 48 hodin od oficiálního oznámení Londýna o britském rozhodnutí evropský blok opustit.

List The Independent na svém webu napsal, že Mayová po odeslání oficiálního dopisu Bruselu formálně oznámí Dolní sněmovně Spojeného království, že požádala o zahájení procesu vystoupení z EU. Podrobnosti o tom, jak bude dopis pro Brusel obsahově koncipován, zatím známy nejsou.

"Na naší straně je všechno připravené," poznamenal mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas v Bruselu jen krátce poté, co termín 29. března v pondělí v Londýně poprvé oznámil úřad britské premiérky Mayové.

Podle mluvčího Evropské komise Schinase poté, co britská strana svůj záměr odejít 29. března skutečně oznámí, sejde se mimořádně Evropská rada, tedy prezidenti a premiéři ostatních zemí unie. Svolá je jako obvykle Tusk a toto vrcholné jednání by mělo jeho "politická vodítka" pro postup dalšího vyjednávání schválit.

Na jejich základě Evropská komise okamžitě vypracuje doporučení k jednání. Vznikne tak právně závazný mandát, který opět potvrdí členské země a tím rozhodnou o začátku rozhovorů.

Mandát pak za unijní stranu bude v praxi realizovat vyjednávací tým vedený bývalým eurokomisařem Michelem Barnierem.

Odchod z unie vyvolává v britské politice rozpory. Například skotská regionální vláda Nicoly Sturgeonové oznámila, že chce uspořádat nový plebiscit o nezávislosti na Londýnu, aby Skotsko mohlo v EU setrvat. Skotsko se totiž v loňském referendu vyslovilo pro zachování unijního členství.

V Británii se také vedla debata o tom, kdo a jakým způsobem se do vyjednávacího procesu zapojí.

V této souvislosti se spekulovalo, že se Mayová rozhodne pro předčasné volby, takové plány v pondělí ale úřad premiérky popřel.

Na spekulace zareagovala i sázková kancelář Ladbrokes, podle které je pravděpodobnost předčasného výběru zákonodárců v letošním roce sedmnáctiprocentní.