reklama

Evropská unie se musí změnit a naslouchat občanům, jinak se rozpadne, obává se ministr zahraničí Zaorálek

  • Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek kritizuje Evropskou unii.
  • Dělá to prý proto, aby se změnila k lepšímu.
  • Musí podle něj začít naslouchat občanům.
Lubomír Zaorálek. Lubomír Zaorálek. Foto: HN - Jakub Plíhal

Dosud jeden z největších stoupenců Evropské unie mezi českými politiky, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, se v rozhovoru pro HN nezvykle ostře pustil do kritiky osmadvacítky a jejích orgánů včetně předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera.

Ministr se obává rozpadu unie, pokud sama neudělá zásadní změnu a nebude více naslouchat občanům.

Unii přitom kritizuje proto, aby se změnila k lepšímu.

V rozhovoru, který se uskutečnil v týdnu, kdy si Evropa částečně oddechla od tlaku populistů po nizozemských volbách, vyjádřil Zaorálek také pochopení pro to, proč Britové hlasovali pro odchod z Evropské unie. "Krize ukázaly, že Evropa dnes nemá nástroje, jak si s nimi poradit, aby veřejnost přesvědčila, že představuje funkční a efektivní spolek," tvrdí ministr, podle kterého Česku hrozí, že zůstane mimo hlavní proud unie, a nebude se tak podílet na rozhodování.

Sám ovšem zdůrazňuje, abychom v dnešních událostech, jako je roztržka s Tureckem, které za evropské peníze brání příchodu větší vlny uprchlíků do unie, nehledali jen špatné zprávy. "Já věřím, že se v letech 2017 a 2018 podaří Evropu stabilizovat a my u toho v řadě případů budeme," řekl.

V unii, kterou tento týden čeká výroční summit v Římě, kde si politici připomenou 60. výročí založení společného svazku, ale začíná převládat přesvědčení, že po odchodu Velké Británie se evropské sjednocování bude ubírat několika rychlostmi a ne všechny státy se budou všeho účastnit.

LUBOMÍR ZAORÁLEK (60)

Začínal jako televizní dramaturg. Od roku 1986 byl v Československé straně socialistické, v listopadu 1989 spoluzakládal Občanské fórum. V roce 1996 se stal poslancem za ČSSD, od té doby se pohybuje ve vysoké politice. V sociální demokracii má silné slovo, od roku 2009 je jejím místopředsedou.

Byl předsedou a místopředsedou Poslanecké sněmovny.

Vedl zahraniční výbor.

Od roku 2014 je ministrem zahraničních věcí.

Poučit se z brexitu

Podle Zaorálka není jisté, zda nebude pokračovat rozpad unie.

"Na brexitu je tragické to, že jsme se z něho zatím nepoučili. Pro začátek by stačilo, kdybychom si uvědomili, co jsme dělali špatně, a neopakovali to," uvedl s tím, že rozumí roztrpčení Britů, kteří nemohli kontrolovat množství lidí, jež k nim na ostrovy přicházelo.

Británie přitom byla jedním ze států, které hned od vstupu nových postkomunistických zemí do unie umožnily jejich občanům přijet a pracovat, zatímco některé jiné státy, jako Německo či Rakousko, si vyjednaly odklad.

"Když vám přijdou dva miliony lidí z Východu, kteří vám berou práci, sociální dávky a řadu dalších věcí, tisíckrát můžete vlastní občany přesvědčovat, ať si na to zvyknou. Oni to nevezmou, protože jste to prostě přepískli a neřekli jim pravdu," řekl Zaorálek.

Jedna ze základních svobod, na nichž je unie založena, volnost pohybu, může podle něj způsobit, že se osmadvacítka rozpadne. "My sice mluvíme o tom, že musíme respektovat volnost pohybu a další věci, kvůli kterým se budeme chtít obrazně řečeno ukřižovat, ale výsledek bude ten, že se kvůli těmto zásadám může unie rozpadat," zdůraznil ministr.

Pokud jde o Česko, měly by úřady dbát na to, aby sem přicházeli kvalifikovaní pracovníci. "Stál bych o to, abychom preferovali kvalifikovanou pracovní sílu. Nevidím smysl v tom, že budeme dovážet například šičky a podobné profese, a tlačit tak na to, aby byla co nejnižší mzda," dodal s tím, že by Česko nemělo opakovat případy Německa či Nizozemska, kde "vytváření komunit přináší problémy". Česko má mít naopak promyšlenou migrační politiku, která nevytvoří komunity, "s nimiž si nebudeme vědět rady", řekl s nevysloveným odkazem na muslimské menšiny.

Zaorálek navrhuje poměrně radikální řešení: hledat kompromisy v podle něj údajných principech unie, abychom se s Brity udrželi pohromadě. "Proč existuje stát? Aby zajistil bezpečnost, aby měl kontrolu nad tím, kdo do země přichází. A dnes vám občané neuznávají to, že nějaká síla mimo tento stát bude něco diktovat. U nás je podobná situace. Lidé si myslí, že nám nikdo nemůže předepisovat, koho máme mít v naší zemi, a my vůli lidí musíme respektovat," řekl Zaorálek.

Zbytečné evropské úřadování

Českému ministrovi vadí, že Evropa všechnu politiku převádí na zákony a vyhlášky, místo aby efektivně čelila globálním vlivům. Jedním z problémů je, že předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker není schopen a ochoten například při problémech mezi východem a západem unie přijet do členských států a o problémech se bavit. "Mně vadí, že máme předsedu komise, který má na telefonu šest reprezentantů zakládajících států a do východní Evropy přijede pouze tehdy, když má Slovensko předsednictví. To je špatné," varoval český ministr.

Unii Zaorálek kritizuje proto, že je jejím zastáncem. Chce, aby fungovala lépe a "zbytečně nešikanovala tisíce lidí. Takovou Evropu budu kritizovat a snažit se ji změnit. Jestli nebude fungovat, skončí rozpadem a to si nepřeji!"

Nyní se rozhoduje o podobě Evropské unie na dlouhá léta dopředu a český ministr chce, aby se Česko podílelo na jejím formování. Podle něj hrozí, že Praha zůstane stranou těch nejzásadnějších rozhodnutí.

"Řada dřívějších členů unie cítí roztrpčení a rozmrzelost z toho, že se podle nich velké rozšíření nevydařilo," vysvětlil, proč by Česko mohlo být odsunuto na druhou kolej.

Jednou z příčin toho, že Česko nemá v unii právě dobrou pověst, je nejasný český postoj navenek a často i kontroverzní výroky českého prezidenta Miloše Zemana, který je v Bruselu považován za jednoho z nejvíce proruských politiků v unii. S ním je podle Zaorálka často těžké se domluvit. "Pan prezident nepoužívá telefon. Neustále mu říkám: 'Protože nemáš mobilní telefon, není možné se s tebou urgentně spojit.' A on na to vždy říká, že neříkám pravdu. 'Kdykoliv mi můžeš zavolat,' kontruje. Ale je to naprostý omyl. Tak to nefunguje," vysvětluje ministr zahraničí.

Neodkladně se kvůli různým problémům ministr s prezidentem sešel prý už třikrát. "Musí se to domlouvat přes jeho kancelář," stěžuje si ministr.

Radek Bartoníček, Lukáš Prchal
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus
reklama

V Německu si chtějí lidé vyrábět elektřinu sami, říká ekologický expert Arne Jungjohann

Ruská policie zadržela v Moskvě opozičního předáka Alexeje Navalného. Tisíce lidí v celé zemi vyšly do ulic

Za čtvrt hodiny jsem se stal největším blbcem české politiky, říká Hašek. Plánuje složit advokátní zkoušku, politika je pro něj už jenom koníček

Odpočiňte si od Twitteru, vyzývají Trumpa republikáni. Sociální sítí si prý začíná škodit

Češi získali zakázku na letišti v Dubaji. V Emirátech usilují o další projekty

X
Nemáte-li registraci, pokračujte zde
Nepamatuji si heslo
Potřebujete poradit?
Volejte:233 071 197
e-mail: predplatne@economia.cz