reklama

Spotify omezí bezplatné přehrávání hudby, největší hity budou nejprve pro platící zákazníky

Čtěte více: Spotify | hudba | streamování
  • Největší hudební služba na světě podlehla tlaku vydavatelství a nová alba a singly nepustí každému.
  • O přístup k nejnovější hudbě přijde polovina ze 100 milionů posluchačů Spotify, 50 milionů platí.
  • Spotify díky této změně ušetří na poplatcích vydavatelům hudby a zlepší pozici pro vstup na burzu.
Placený účet na Spotify využívá 50 milionů lidí - Ilustrační foto. Placený účet na Spotify využívá 50 milionů lidí - Ilustrační foto. Foto: Shutterstock

Spotify po roce změnilo názor. Ještě loni zástupci největší hudební služby na internetu tvrdili, že nebudou nabízet exkluzivní obsah pouze pro platící uživatele. Podle deníku Financial Times se to ale změní. Firma se údajně dohodla s hudebními vydavatelstvími na omezení přístupu k novým albům. Všechnu hudbu, včetně aktuálních hitů, si budou moci pustit pouze platící uživatelé, kterých je už více než 50 milionů.

Zavedení rozdílné nabídky pro uživatele bezplatné verze může přinést také rozšíření hudební knihovny. Spotify opustilo několik umělců kvůli tomu, že hudbu pouští bezplatně s nízkými poplatky majitelům práv. Nejvýraznějším efektem by však měla být změna struktury licenčních poplatků, které Spotify vyplácí majitelům autorských práv.

Spotify je aktuálně nejúspěšnější hudební službou na trhu, a to i přes rychlý nástup Apple Music s obrovskou marketingovou podporou. Za Spotify platí 50 milionů lidí, za Apple music asi 20 milionů. Přesto není Spotify ziskové, nebo alespoň nebylo v předchozích letech. Finanční výsledky za rok 2016 Spotify oznámí v květnu, data z roku 2015 hovoří o obratu dvě miliardy dolarů a ztrátě kolem 200 milionů dolarů, tedy o 10 dolarech ztráty na každých utržených sto dolarech.

Zlepšení finančních výsledků díky novým licenčním podmínkám zlepší startovací pozici Spotify při vstupu na burzu. Ten firma plánuje podle neověřených informací na příští rok právě kvůli vyjednávání s hudebními vydavatelstvími. Hodnota firmy se odhaduje na 10 miliard dolarů.

Spotify má silnou pozici i v Česku, a to i díky spolupráci s operátorem O2, který nepočítá hudbu do limitu stažených dat, která vyvolala kritiků kvůli narušení principu síťové neutrality. Spolupráce s O2 však přinesla všem uživatelům v Česku aplikace Spotify v češtině. O2 uvádí, že uživatelé přenesou přes Spotify měsíčně v průměru 500 MB dat, která se nepočítají do datového limitu. Platící uživatelé Spotify mohou poslouchat hudbu bez přerušování reklamou a mohou si skladby stahovat do telefonu nebo tabletu k offline poslechu.

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus
reklama

V Německu si chtějí lidé vyrábět elektřinu sami, říká ekologický expert Arne Jungjohann

Ruská policie zadržela v Moskvě opozičního předáka Alexeje Navalného. Tisíce lidí v celé zemi vyšly do ulic

Za čtvrt hodiny jsem se stal největším blbcem české politiky, říká Hašek. Plánuje složit advokátní zkoušku, politika je pro něj už jenom koníček

Odpočiňte si od Twitteru, vyzývají Trumpa republikáni. Sociální sítí si prý začíná škodit

Češi získali zakázku na letišti v Dubaji. V Emirátech usilují o další projekty

X
Nemáte-li registraci, pokračujte zde
Nepamatuji si heslo
Potřebujete poradit?
Volejte:233 071 197
e-mail: predplatne@economia.cz