reklama

Se Zemanem do USA možná poletí i Zaorálek

Čtěte více: Zaorálek Lubomír | Zeman Miloš | USA
  • Prezident Miloš Zeman původně počítal s tím, že na svou dubnovou cestu za Donaldem Trumpem vezme jen Andreje Babiše a Milana Chovance.
  • Nakonec se návštěvy možná zúčastní i Lubomír Zaorálek.
  • Ministr zahraničí o tom s prezidentem jednal ve středu na Hradě. Definitivní rozhodnutí ještě nepadlo.
Chce jet s prezidentem. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) by měl jet v dubnu do USA s Milošem Zemanem, i když to původně v plánu nebylo. Chce jet s prezidentem. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) by měl jet v dubnu do USA s Milošem Zemanem, i když to původně v plánu nebylo. Foto: HN - Jakub Plíhal

Přestože prezident Miloš Zeman původně počítal s tím, že na svou dubnovou cestu za Donaldem Trumpem do USA vezme z vlády jen Andreje Babiše (ANO) a Milana Chovance (ČSSD), nakonec se možná zúčastní i Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ministr zahraničí o tom s prezidentem jednal na Hradě. Definitivní rozhodnutí ale ještě nepadlo.

"Nyní řešíme, zda ambasáda v USA dohodne na dobu návštěvy prezidenta pro pana Zaorálka bilaterální schůzky. Hlavně bychom chtěli, aby se pan ministr sešel s ministrem zahraničních věcí USA Rexem Tillersonem," řekla mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.

Podle informací HN hraje v celé věci důležitou roli také nový český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček. Právě na něm bude do velké míry záležet, zda se mu ještě podaří vyjednat Zaorálkovi potřebné schůzky. Kmoníček odletěl do USA tento týden a jeho prvním úkolem bude pracovat na přípravě Zemanovy návštěvy. Přesný termín totiž ještě není domluvený.

Zaorálek se s Kmoníčkem setká v USA příští týden, protože se účastní globální konference o Islámském státu ve Washingtonu. "Mimo jiné tam nabídne milion dolarů na pomoc při rekonstrukci Iráku," dodala Lagronová.

Pokud jde o prezidentskou návštěvu, mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček už na konci února ohlásil cestu dvou ministrů − ministra financí Andreje Babiše a ministra vnitra Milana Chovance. "Pan prezident vyhověl žádosti obou ministrů o začlenění do delegace," vysvětlil jejich přítomnost Ovčáček.

I když se vzápětí objevily úvahy, zda společná cesta Babiše a Chovance není dalším důkazem jejich sbližování, oba to popřeli. "Vůbec jsem nevěděl, že ministr Chovanec chce letět také," uvedl Babiš. Chovanec následně prohlásil, že letí kvůli řešení bezpečnostních otázek.

Oba ministři jsou považovaní za prezidentovy příznivce. I Zaorálek nyní tvrdí, že jeho vztahy se Zemanem se za poslední měsíce zlepšily. "Více než v minulosti se respektujeme, naše dialogy mají smysl. Vždycky ale budou věci, ve kterých se nesejdeme. Ale nijak nahlas to nevyhlašujeme, vidím to jako pozitivní vývoj," řekl HN Zaorálek.

Radek Bartoníček, Lukáš Prchal
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus
reklama

V Německu si chtějí lidé vyrábět elektřinu sami, říká ekologický expert Arne Jungjohann

Ruská policie zadržela v Moskvě opozičního předáka Alexeje Navalného. Tisíce lidí v celé zemi vyšly do ulic

Za čtvrt hodiny jsem se stal největším blbcem české politiky, říká Hašek. Plánuje složit advokátní zkoušku, politika je pro něj už jenom koníček

Odpočiňte si od Twitteru, vyzývají Trumpa republikáni. Sociální sítí si prý začíná škodit

Češi získali zakázku na letišti v Dubaji. V Emirátech usilují o další projekty

X
Nemáte-li registraci, pokračujte zde
Nepamatuji si heslo
Potřebujete poradit?
Volejte:233 071 197
e-mail: predplatne@economia.cz