reklama

Ryzen 5 přijde 11. dubna, nejlepší šestijádrový model je o 69 procent rychlejší než Intel

Čtěte více: AMD | procesor | Intel | počítač
  • AMD prozradilo ceny i datum prodeje procesorů Ryzen 5 pro masový trh.
  • Láká na podobná srovnání jako u Ryzenu 7, otázkou zůstává výkon ve hrách.
  • V balení s procesory budou i odpovídající tiché chladiče přímo od AMD.
AMD Ryzen – logo na speciálním balení procesorů pro recenzenty AMD Ryzen – logo na speciálním balení procesorů pro recenzenty Foto: Otakar Schön

AMD se daří. Podle veřejných dat obchodu Alza.cz patří procesorům Ryzen 7 dvě ze tří míst mezi nejprodávanějšími procesory. Nejvýhodnější Ryzen 1700 je dokonce vyprodaný. V dubnu má na tento úspěch navázat nová řada procesorů s označením Ryzen 5. S nimi AMD míří na dvojnásobně velký trh s procesory s cenou mezi pěti a sedmi tisíci korunami.

Stejně jako u Ryzenu 7 AMD láká na lepší poměr ceny a výkonu, který oficiálně demonstruje na nejvyšší verzi Ryzenu 5 s označením 1600X. Ten v testu výpočetního výkonu dosahuje o 69 procent vyššího výkonu než nejlepší procesor řady Core i5 od Intelu. Oficiální cena procesoru od AMD je přibližně jen o 300 korun vyšší. Tvrdí to alespoň únik dat zveřejněný serverem DSOGaming.com

AMD Ryzen 5

Ryzen 5 bude mít prozatím čtyři varianty, dvě se šesti procesorovými jádry a dvě čtyřjádrové. Nejlepší v nabídce, a také jediný bez přibaleného chladiče, je Ryzen 1600X s taktem 3,6 GHz s možností automatického přetaktování na 4 GHz. Druhý šestijádrový model 1600 se liší nižší taktovací frekvencí 3.2 GHz s automatickým zvýšením na 3,6 GHz.

Čtyřjádrové procesory zastupuje Ryzen 1500X s taktem 3,5 GHz a nejlevnější Ryzen 1400 s taktem 3,2 GHz. V případě nejlevnějšího modelu je taktovací frekvence mírně vyšší než u nejlevnějšího procesoru řady Core i5 z aktuální generace Kaby Lake. Intel Core i5-7400 má základní taktovací frekvenci 3 GHz a stojí přibližně 5200 korun.

Podle předběžných informací budou ceny nových procesorů AMD a čipů od Intelu srovnatelné, u nejvyššího modelu pravděpodobně dokonce mírně vyšší. AMD tedy u mainstreamových procesorů bude sázet nikoliv na nižší pořizovací cenu, ale čistě na lepší poměr ceny a výkonu. Rozdíl proti Intelu tedy nejspíše, alespoň u čtyřjádrových procesorů, nebude tak vysoký.

AMD bude také muset vysvětlit zákazníkům, že oproti procesorům od Intelu neobsahují čipy Ryzen integrovanou grafickou kartu, takže ke zprovoznění počítače s tímto procesorem bude nutné použít samostatnou grafiku. I Ryzen 5 tedy míří primárně do herních počítačů, nebo podobně jako u Ryzenu 7 také do pracovních stanic, které k některým výpočtům používají výkonné grafické čipy.

AMD sází také na to, že všechny procesory Ryzen lze přetaktovat díky odemčenému násobiči frekvence procesoru. Až praktické testy ale ukážou, jak velký prostor pro přetaktování AMD uživatelům nechalo a jak kvalitní chlazení bude potřeba pro dosažení zajímavých výsledků.

Výsledky recenzí se srovnáním výkonu s konkurencí lze očekávat v prvním dubnovém týdnu. Po zkušenosti s Ryzenem 7 s rozpačitými výsledky ve hrách jsme hodně zvědaví.

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus
reklama

V Německu si chtějí lidé vyrábět elektřinu sami, říká ekologický expert Arne Jungjohann

Ruská policie zadržela v Moskvě opozičního předáka Alexeje Navalného. Tisíce lidí v celé zemi vyšly do ulic

Za čtvrt hodiny jsem se stal největším blbcem české politiky, říká Hašek. Plánuje složit advokátní zkoušku, politika je pro něj už jenom koníček

Odpočiňte si od Twitteru, vyzývají Trumpa republikáni. Sociální sítí si prý začíná škodit

Češi získali zakázku na letišti v Dubaji. V Emirátech usilují o další projekty

X
Nemáte-li registraci, pokračujte zde
Nepamatuji si heslo
Potřebujete poradit?
Volejte:233 071 197
e-mail: predplatne@economia.cz