reklama

Německá kancléřka Angela Merkelová zrušila plánovanou návštěvu Bílého domu kvůli počasí

  • Angela Merkelová zrušila plánovanou návštěvu Bílého domu kvůli počasí.
  • Schůzka je odložená na 17. března.
  • Již dříve média informovala, že oba státníci mají probírat řadu témat - od Sýrie přes vztahy s Ruskem a Čínou až po vzájemnou obchodní bilanci.
Německá kancléřka Angela Merkelová Německá kancléřka Angela Merkelová Foto: Reuters

Německá kancléřka Angela Merkelová odložila kvůli špatnému počasí na východě USA cestu do Washingtonu, kde se měla v úterý setkat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. V pondělí večer to sdělila novinářům krátce předtím, než měla původně za oceán odletět. Bílý dům posléze informoval, že schůzka byla přeložena na pátek. Půjde o první osobní jednání Merkelové a Trumpa.

"Cesta je (pro dnešek) zrušena," řekla novinářům Merkelová. Let odřekla těsně před startem, v letadle byl již novinářský doprovod. Merkelová podle deníku Bild vtipkovala, že by se nechtěla dostat do situace, kdy by byla v Bílém domě zcela sama, neboť zaměstnanci zůstanou kvůli očekávané sněhové bouři doma. Podle agentury DPA také dodala, že před špatným počasím ji varoval telefonicky sám Trump. Ten o blížící se silné bouři psal i na svém twitterovém účtu. "Všichni na východním pobřeží buďte opatrní a sledujte místní úřady, protože se blíží silná bouře," napsal v pondělí Trump.

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer posléze oznámil, že schůzka původně plánovaná na úterý se překládá na pátek. Berlín zatím páteční termín oficiálně nepotvrdil. Pokud se setkání uskuteční skutečně v pátek, jak se předpokládá, bude Merkelová chybět na večerním vojenském rozloučení s německým prezidentem Joachimem Gauckem. Tomu v sobotu končí pětileté funkční období, po kterém odchází do politického důchodu.

Již dříve média informovala, že Trump s Merkelovou budou probírat řadu témat - od Sýrie přes vztahy s Ruskem a Čínou až po vzájemnou obchodní bilanci. Předpokládá se, že Merkelová Trumpovi sdělí, že Washington nemůže uzavřít s Berlínem žádnou bilaterální obchodní dohodu, neboť Německo je součástí Evropské unie.

V Německu i dalších evropských zemích se po volbě Trumpa americkým prezidentem objevily obavy o další osud spojenectví, mimo jiné kvůli některým výrokům nového šéfa Bílého domu na adresu Severoatlantické aliance (NATO) nebo obchodních vztahů. Konkrétně na adresu Merkelové se Trump velmi kriticky vyjádřil ve vztahu k její vstřícné uprchlické politice. Kancléřka zase se znepokojením hovořila o Trumpově postoji k novinářům.

ČTK, dap
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

České firmy míří na Balkán. Vidí tam velký potenciál, problémem je ale nepřehledné právní prostředí

Ivana Zemanová: Manžela budu následovat bez ohledu na jeho funkci

Přísnější ochrana dat se blíží. Nepřipraveným firmám hrozí stamilionové pokuty

Ve vedení lidovců jsou Roithová i Čunek. Sjezd KDU-ČSL jedná o volebním programu a navrhuje zvýšit výdaje na obranu

Dividenda od Polymetalu přinese Kellnerově PPF přes čtvrt miliardy korun

reklama