reklama

Zaorálkova cesta vzhůru: Na sjezdu ČSSD dostal nejvíce hlasů, mluví se o něm jako o možném nástupci Sobotky

Extra
  • Lubomír Zaorálek získal na sjezdu ČSSD ve volbách nejvíce hlasů ze všech kandidátů.
  • V kuloárech se o něm začalo mluvit jako o možném nástupci Bohuslava Sobotky.
  • V ČSSD patří Zaorálek k těm, kteří by chtěli jiného prezidenta než Miloše Zemana.
jarvis_58c599cb498e7055001f77b0.jpeg "Jestli jsem dozrál na místo předsedy ČSSD? Nedozrál. Ale myslím si, že po tomto sjezdu ČSSD jsem přece jenom ve zrání pokročil," říká Lubomír Zaorálek. Foto: HN - Tomáš Škoda

Tak dlouhého aplausu, a ještě vestoje, se nikdo jiný na sjezdu ČSSD nedočkal. Ani předseda Bohuslav Sobotka, ani jeho zástupce Milan Chovanec…

Jen Lubomír Zaorálek, ministr zahraničí, o kterém se v politickém zákulisí stále častěji mluví jako o možném Sobotkově nástupci. Sjezd potvrdil Zaorálkovo silné postavení, při volbách místopředsedů dostal nejvíce hlasů − z více než sedmi stovek delegátů mu hlas hodilo 591.

Už po skončení sjezdu vyprávěl podle očekávání o tom, jak si této podpory delegátů váží, a zároveň přiznával, že člověk nikdy neví, jestli před lidmi uspěje. "Politika je tvrdé prostředí, ve kterém musíte bojovat znovu a znovu."

Lubomír Zaorálek se v tomto prostředí pohybuje už pěkných pár roků a zažil v něm všechno možné, vzestupy i pády, vítězství i porážky. Není to tak dávno − ke konci loňského roku −, co vyvolal hněv mnoha voličů, když právě na jeho úřadě vznikl "omluvný" dopis čtyř nejvyšších českých ústavních činitelů čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi.

Zaorálkova cesta nahoru

Když ještě ministr následně prohlásil, že schůzka ministra kultury Daniela Hermana s dalajlamou je pro čínskou vládu "jako kdyby se někdo setkával s Konradem Henlei­nem ze Sudetenlandu v minulosti za první republiky", vypadalo to, že Zaorálkova kariéra je u konce.

Jenže právě na této kauze lze ukázat Zaorálkův styl, který se projevuje tím, že někdy rychleji mluví, než myslí, zároveň je ale schopný bleskově pochopit, že udělal chybu, a zařadit "zpátečku".

Za přirovnání dalajlamy k předsedovi Sudetoněmecké strany se vzápětí omluvil a postup ohledně prohlášení se snažil vysvětlovat více než kterýkoliv jiný politik.

Projev Lubomíra Zaorálka ze sjezdu ČSSD:

Na různorodé politické zápasy je Zaorálek zvyklý, v Poslanecké sněmovně úřaduje od roku 1996 a počet jeho vystoupení či polemik jde do stovek. V parlamentu seděl na postu předsedy i místopředsedy sněmovny, vedl zahraniční výbor a v ČSSD se brzy vypracoval na hlavního odborníka na dění za hranicemi.

Ve stranické hierarchii byl zvyklý se vždy pohybovat těsně pod vrcholem − za Miloše Zemana, Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse, Jiřího Paroubka nebo Bohuslava Sobotky. Pokaždé patřil k hlavním ideologům ČSSD a nikdy se netajil svými názory.

Bylo jen otázkou času, kdy se dostane do střetu se Zemanem, což se také stalo, a Zaorálek se ocitl mezi hlavními nepřáteli nynějšího prezidenta.

Ve své knize z roku 2005 "Jak jsem se mýlil v politice" Zeman popisuje, že si Zaorálka nejdříve dost oblíbil jako úspěšného diskutéra v televizních pořadech.

"Když se však stal předsedou zahraničního výboru sněmovny, ukázalo se, že tuto funkci nezvládá. Na výzvy, aby konečně začal pracovat, nereagoval, a tak jsme se rozešli," napsal Zeman.

Na tato nelichotivá slova mělo jistě vliv, že Zaorálek v roce 2003 přispěl k tomu, že se Miloš Zeman musel po prohraných prezidentských volbách s velkou hořkostí vrátit na Vysočinu.

I když nyní mluví Zaorálek o tom, že se snaží mít s hlavou státu korektní vztahy, těžko čekat, že by chtěl Zemana opět na Hradě. "Necítím, že bych měl prezidenta po svém boku," tvrdí a vysvětluje, že Zeman mnohdy mluví jinak než sociální demokrat.

Na oplátku musí Zaorálek počítat s tím, že i přes úspěch ve volbách místopředsedů je v sociální demokracii silná skupina lidí, kteří jej "nemusí" a budou dělat vše pro to, aby dříve nebo později svůj vliv ve straně ztratil. Například Zemanův příznivec, poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna, o Zaorálkovi tvrdí, že se občas schovává. "Když byla nejhlubší diskuse o zahraničních krizových otázkách kolem migrace, tak je řešil Bohuslav Sobotka. Luboš Zaorálek jako by nebyl. Podobné to bylo, když došlo k atentátům v Paříži."

Každopádně, nyní má Zaorálek v sociální demokracii silné postavení, jako rétor nemá konkurenci. I teď na sjezdu se na rozdíl od všech ostatních řečníků pohodlně opřel o pultík a začal poutavě vyprávět o lidech, kteří se v současném světě cítí osamoceni a bez naděje na společenský vzestup.

Není vůbec vyloučeno, že se Zaorálek pokusí po Sobotkovi kandidovat na předsedu ČSSD. Zatím něco takového odmítá s poukazem na to, že předsedou byl opět zvolen Sobotka, ale kdoví co bude po podzimních parlamentních volbách.

Když se HN ptaly Zaorálka před sjezdem, zda neuvažuje o postu předsedy, odpověděl, že na něco takového ještě nedozrál. Po sjezdu už volil poněkud jiná slova. "Pozitivní je, že jsem v tom zrání po sjezdu přece jenom pokročil. Připadá mi, že tento trend je pozitivní, a já budu rád, když to takto bude pokračovat."

Radek Bartoníček, Kateřina Frouzová
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus
reklama

V Německu si chtějí lidé vyrábět elektřinu sami, říká ekologický expert Arne Jungjohann

Ruská policie zadržela v Moskvě opozičního předáka Alexeje Navalného. Tisíce lidí v celé zemi vyšly do ulic

Za čtvrt hodiny jsem se stal největším blbcem české politiky, říká Hašek. Plánuje složit advokátní zkoušku, politika je pro něj už jenom koníček

Odpočiňte si od Twitteru, vyzývají Trumpa republikáni. Sociální sítí si prý začíná škodit

Češi získali zakázku na letišti v Dubaji. V Emirátech usilují o další projekty

X
Nemáte-li registraci, pokračujte zde
Nepamatuji si heslo
Potřebujete poradit?
Volejte:233 071 197
e-mail: predplatne@economia.cz