reklama

Check Point našel viry ve 38 nerozbalených telefonech s Androidem, někdo cílil na velké firmy

  • Mobilní antivir Check Pointu zaznamenal vlnu netradičních útoků na mobilní uživatele.
  • Ve dvou firmách se objevily desítky zařízení, která obsahovala škodlivý software už po rozbalení.
  • Mezi napadenými přístroji byl Samsung Galaxy S7, Nexus 5X i Xiaomi Redmi nebo Lenovo A 850.
Telefon Nexus 5X patří mezi nejpopulárnější zařízení od Googlu Telefon Nexus 5X patří mezi nejpopulárnější zařízení od Googlu Foto: Google/LG

Hned dvacet různých variant škodlivého softwaru, od agresivní reklamní sítě po špionské nástroje, se objevilo v telefonech jedné velké technologické a jedné telekomunikační firmy. Samo o sobě by to nebylo velké překvapení; to se skrývá ve zdroji infekce. Malware byl v telefonech ještě před tím, než je do ruky dostali koncoví uživatelé.

Zajímavý případ, který ukazuje rizika spojená s mobilními zařízeními, zveřejnila na svém blogu společnost Check Point, jejíž systém Mobile Threat Prevention problémy odhalil. Škodlivý software se do telefonů dostal někde po cestě mezi výrobcem a zákazníkem, tedy u distributorů, prodejce nebo v průběhu přepravy.

V šesti případech obsahovaly telefony malware, který se do telefonu dostal po získání správcovských práv (root). Samotný uživatel škodlivé aplikace nemohl odinstalovat a bez antiviru by je ani nemohl odhalit. Mezi odhalenými škodlivými kódy byl i zástupce ransomwaru, který data na telefonu zašifruje a umožní jejich odblokování až po zaplacení výkupného.

Check Point neuvedl, o jaké dvě firmy se jedná, a neuvedl ani, z jakého zdroje napadené telefony pocházely. To je přitom vzhledem ke způsobu napadení zásadní informace – u zařízení značkových výrobců včetně dvou modelů chytrých telefonů Nexus je nerealistické, že by k infekci došlo ve výrobě. Takové riziko existuje u neznačkových mobilů.

Zásadní problém tohoto typu se dotkl americké značky Blu, která si nechává vyrábět levné mobily v Číně. Telefon BLU R1 HD v rámci oficiálního softwaru obsahoval software, který odesílal citlivé informace na servery v Číně. Podobný problém mají také telefony značek Doogee, Leagoo nebo Xolo, z nichž některé se prodávají i v České republice.

Běžný uživatel přitom většinou nemá šanci poznat, že je jeho telefon napadený. Jako prevenci lze doporučit nákup ověřených značek mobilů a hlavně telefonů z ověřených obchodů. Problematické mohou být nejen nákupy z čínských on-line e-shopů, ale také nákupy zařízení z druhé ruky.

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus
reklama

V Německu si chtějí lidé vyrábět elektřinu sami, říká ekologický expert Arne Jungjohann

Ruská policie zadržela v Moskvě opozičního předáka Alexeje Navalného. Tisíce lidí v celé zemi vyšly do ulic

Za čtvrt hodiny jsem se stal největším blbcem české politiky, říká Hašek. Plánuje složit advokátní zkoušku, politika je pro něj už jenom koníček

Odpočiňte si od Twitteru, vyzývají Trumpa republikáni. Sociální sítí si prý začíná škodit

Češi získali zakázku na letišti v Dubaji. V Emirátech usilují o další projekty

X
Nemáte-li registraci, pokračujte zde
Nepamatuji si heslo
Potřebujete poradit?
Volejte:233 071 197
e-mail: predplatne@economia.cz